Lidovec Bělobrádek by si ve vládě troufl i na vnitro či obranu

  15:45aktualizováno  15:45
Do vlády se šéf lidovců Pavel Bělobrádek osobně nežene, ale pokud bude předseda ČSSD Bohuslav Sobotka na osobním angažmá lídrů ANO a KDU-ČSL trvat, troufl by si Bělobrádek i na křeslo ministra jednoho ze dvou silových resortů, vnitra či obrany. Zatím ale podle něj vůbec není jisté, že lidovci ve vládě budou.

Pokud půjdou lidovci do vlády, troufl by si šéf strany Pavel Bělobrádek klidně i na ministerstvo vnitra či obrany. Postgraduálně vystudoval bezpečnostní a krizový management. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

"Já tu ambici nemám. Na druhou stranu chápu, že jako předseda musím převzít zodpovědnost. Pokud to bude vysoká priorita předsedy Sobotky, jako že je, a zároveň ze strany cítím, že nemít předsedu ve vládě je složitá technická i politická záležitost, no tak samozřejmě o tom musím uvažovat," řekl iDNES.cz šéf lidovců a místopředseda Sněmovny.

Mezi priority lidovců, pokud půjdou do vlády, patří zemědělství či ministerstvo práce a sociálních věcí. K zemědělství má Bělobrádek blízko, je vystudovaný veterinář. Ale na tento resort, o nějž nemá zájem ANO, protože v něm podniká Andrej Babiš, a ČSSD přišla o kandidáta po stranickém pádu Michala Haška, má blízko i první místopředseda lidovců, soukromý zemědělec Marian Jurečka.

A k sociálním věcem, kde se lidovci profilovali proti exministrovi Jaromíru Drábkovi z TOP 09, má zase blíže další z místopředsedů Jan Bartošek. "Bezpochyby expertně je na tom lépe než já, to je logické," řekl Bělobrádek.

Ministr je politická, ne odborná funkce, říká Bělobrádek

Ale pak šéf lidovců přidal svůj pohled na to, jak on sám vnímá pozici ministra. "Ministr je politická funkce, nikoli odborná, od toho tam je aparát. Navíc já mám bezpečnostní a krizový management, takže i tady mám poměrně slušný přehled," řekl iDNES.cz předseda KDU-ČSL. Takže ministerstvo vnitra? "Vnitra, nebo obrany, ale to jsou věci, které nemá cenu řešit, než si nad to sedneme," řekl iDNES.cz Bělobrádek. Ve svém životopise uvádí, že postgraduálně vystudoval program Bezpečnostní a krizový management.

V souvislosti s vnitrem či obranou by zřejmě Bělobrádek měl i šanci v koalici, pokud by si o některé z těchto křesel řekl. Stínovým ministr obrany ČSSD Jan Hamáček se stal předsedou Sněmovny a o obranu zatím ANO neprojevilo větší zájem. V souvislosti s vnitrem zmínil šéf ANO Andrej Babiš šéfa protikorupční organizace Transparency International Davida Ondráčku (více zde).

V ČSSD se mluví o tom, že by kandidátem na ministra vnitra mohl být současný plzeňský hejtman Milan Chovanec, dosud stínový ministr dopravy. Původní kandidát ČSSD na vnitro Jeroným Tejc si ve straně pohoršil, když se přidal k nepodařenému vnitrostranickému pokusu o puč proti předsedovi Sobotkovi.

Jurečka: Být opoziční stranou by pro nás bylo snazší

První místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka iDNES.cz řekl, že když se lidovci budou účastnit vlády a předsedové si spolu vyjasní to, zda skutečně všichni tři šéfové strana musí být ve vládě, bude mít Bělobrádek volný výběr z křesel, která by lidovci získali. "Pokud bude ministrem a řekne si o nějaký resort, je vysoce pravděpodobné, že bude ministrem toho resortu," uvedl Jurečka.

Jasné podle něj ale nyní není to, že lidovci vůbec ve vládě budou. "Být opoziční stranou by pro nás bylo snazší, ale také jsme říkali, že dáme zemi do pořádku. Pro nás klíčové rozhodnutí, jestli v koalici budeme, nebo ne, je otázka programová, kolik toho dokážeme prosadit," řekl iDNES.cz Jurečka. Podle Bělobrádka je to padesát na padesát, zda KDU-ČSL do vlády vstoupí. Jasno by podle něj mohlo být po lidovecké celostátní konferenci 16. prosince.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Další problém Čapího hnízda. Policie farmu vyšetřuje pro možné krácení daně

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Policie zahájila úkony trestního řízení v souvislosti s hospodařením farmy Čapí hnízdo, a to pro podezření z trestného...

Africký mor se podařilo vymýtit, divočáci se ale na Zlínsku přemnožují

Ilustrační snímek

Divoká prasata se vracejí ve velkém na Zlínsko, kde jejich populaci myslivci kvůli africkému moru nedávno téměř...

Babiš a Hamáček požádali kvůli sporu o Šmardu o schůzku se Zemanem

Premiér Andrej Babiš komentuje schůzku s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem kvůli...

Premiér Andrej Babiš a předseda ČSSD Jan Hamáček se sešli kvůli požadavku sociální demokracie, aby se místopředseda...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz