21:50
Schůze je u konce, tím končí i naše on-line reportáž. Děkujeme za pozornost a přejeme dobrou noc.
21:36
Hlasování je u konce. 47 poslanců hlasovalo pro vyslovení nedůvěry vládě, 105 proti. Zdrželo se 32 poslanců. Sobotkova vláda tedy pokus o vyslovení nedůvěry přečkala.
21:11
Obecná rozprava je u konce, začíná hlasování.
21:09
Z opačného konce to vzal poslední přihlášený řečník Lukáš Pleticha z ČSSD. „Daňové zvýhodnění biopaliv se netýká jen Andreje Babiše, ale i rozpočtů samospráv měst a krajů. Ty úspory jsou skutečně nezanedbatelné. Jsem přesvědčen, že to zvýhodnění má smysl a je potřeba zvážit i tyto souvislosti," uvedl.
20:55
Podle Ivana Adamce z ODS je současná vláda málo pravicová. „Vadí mi regulace podnikání, registrační pokladny, zákaz kouření v restauracích a podobně,“ řekl. Reagoval také na otázky koaličních poslanců, že přece nemohou nikomu zakázat kandidovat. „Kandidovat může každý občan České republiky, pokud splňuje předpoklady. Je to o tom, jak s tím mandátem pak naloží,“ řekl. Svůj projev zakončil momentálně prý nejkratším českým vtipem: „Přijde finanční kontrola do Agrofertu“.
20:39
Ke kritice ministra financí se připojil i Vladislav Vilímec z ODS. „Andrej Babiš už odložil svou předvolební masku a bezprecedentně využívá politiku ke svému vlastnímu byznysu,“ řekl. „Na této vládě mi vadí i chování jiných ministrů a jejich vzájemné spory,“ dodal a postěžoval si, že si ministři některé zákony přehazují jako horký brambor. „Vláda Bohuslava Sobotky měla rok a půl na to, aby ukázala, že může fungovat. Dnešní diskuzi by měla přijmout jako dobře míněnou výzvu, aby se zkusila obhájit a vysvětlit své jednání nám i veřejnosti,“ řekl Vilímec.
20:27
„Co odmítám, je oligarcha a mediální magnát na křesle ministra financí,“ zakončil svůj projev Michal Kučera z TOP 09.
20:19
„Ministr financí je v bezprecedentním střetu zájmů,“ prohlásil Marek Černoch z hnutí Úsvit. Koalice ho v tom prý podporuje.
20:15
„Novodobí mocipáni jsou dnes loajálnější ke Spojeným státům a Severoatlantické alianci než k České republice,“ řekl Grebeníček.
20:06
Miroslav Grebeníček z KSČM jednání o důvěryhodnosti vlády označil za frašku, přesto nechtěl hájit ministra Babiše. „Nic ale nenaznačuje tomu, že by současná vláda byla pro republiku takovou pohromou, jako byla vláda Petra Nečase,“ řekl.
20:04
„Jak odporní jste celému národu, jenž vás pověřil k napravování křivd,“ začal svou řeč Simeon Karamazov z ODS citací z projevu Olivera Cromwella. Vyčetl koalici, že trestá živnostníky, zavádí registrační pokladny a naopak nenutí k práci ty, kteří se jí vyhýbají. „Nemůžeme jen tak přihlížet, jak si ministr financí přihrává peníze do vlastní kapsy. Vaším cílem je jen prospěch váš a vašich kamarádů. Premiér a ministr financí spolu otevřeně kšeftují,“ dodal.
19:55
„Je mi líto, že se dnešní schůze zvrhla k osobním útokům,“ řekla Olga Havlová z Úsvitu. „Sešli jsme se tu proto, abychom se vzájemně napadali?“ ptala se.
19:48
„Zklamal jste mě, pane ministře Babiši, jako člověk, a vím, že nejen mě. Vážený pane předsedo vlády, zklamal jste mě i vy, protože jste schválil kšeft s biopalivy. Vyslovuji vám nedůvěru,“ dodala Hnyková.
19:44
„Naše země v posledních letech nevzkvétá, ale chudne. Tisíce lidí žijí na hranici chudoby, a to mi vadí. Tato chudoba vyvolává napětí ve společnosti. Přemýšleli jste o tom při hlasování o biopalivech?“ obrátila se na koaliční poslance Jana Hnyková z Úsvitu. Andrej Babiš si má podle ní uvědomit, že neřídí firmu, ale je ministrem financí.
19:38
„Já jsem původně hovořit nechtěl,“ rozesmál politiky Jiří Štětina z Úsvitu. „Nechci se zúčastnit špatné operety. Nikdy to k ničemu nevede, maximálně tak k urážkám,“ dodal. Proto se ani nepřipojil k těm, kteří vyvolali hlasování o nedůvěře vládě.
19:26
„Nejsem si tak úplně jist, že lidé při volbách věděli, jaké dosahy má volba hnutí ANO,“ řekl poslanec Karel Fiedler z hnutí Úsvit.
19:10
Politici s vzájemným osočováním ze lží stále pokračují. Miroslav Kalousek z TOP09 navazuje na Koubka a označuje za lháře některé poslance z hnutí ANO, Martin Komárek z ANO naopak za lháře považuje Kalouska.
19:08
Schůze Sněmovny začala před 5 hodinami. Do obecné rozpravy je přihlášeno ještě 12 poslanců.
19:00
Jiří Koubek z TOP 09 zdůrazňuje, že poslanci hnutí ANO v médiích v minulosti opakovaně lhali o tom, že souhlasí s ukončením finanční podpory biopaliv. „Tato vláda je nedůvěryhodná, rozhodli jste se pro 5 miliard pro svého vůdce (Babiše, pozn. red.), a pan premiér mlčí,“ řekl Koubek.
18:31
Miroslav Kalousek se ve faktické poznámce vrací k vystoupení Radima Fialy. Omlouvá se, že o poslancích hnutí Úsvit prohlásil, že jsou populisté. Skuteční populisté totiž hnutí podle něj opustili s odchodem Fialy a Okamury.