Poslanci ČSSD se k opozici podle vyjádření šéfa poslanců Jana Chvojky nepřidají. Nejistá je zatím pozice komunisté. Svržení menšinové vlády podpoří SPD Tomia Okamury, a to kvůli přítomnosti sociální demokracie v Babišově kabinetu.
Babiš apeloval na ANO, ať nevolí Semína, kvůli němuž hrozí ČSSD vládě |
Mimořádná schůze se uskuteční příští týden. Opozice potřebuje k povalení vlády alespoň 101 hlasů poslanců z 200, které ale nemá, pokud se k ní ovšem nepřidají sociální demokraté, nebo komunisté.
„Kauzy Andreje Babiše přerostly únosnou mez, premiér přitom nechce hledat řešení z této krize, jen opakuje, že se proti němu spikl celý svět,“ argumentuje šéf nejsilnější opoziční strany ODS Petr Fiala, proč je třeba o vládě hlasovat.
V neděli se má na pražské Letné konat demonstrace, kterou svolala iniciativa Milion chvilek pro demokracii. Na protest s požadavkem, aby dal Babiš demisi, chce přivést 250 tisíc lidí, což by byl největší protivládní protest od pádu komunistického režimu v roce 1989.
Ještě před tím se v pátek sejde předsednictvo vládní ČSSD. Bude hodnotit debakl v evropských volbách, v nichž sociální demokracie nezískala ani jedno křeslo v Evropském parlamentu. Sociální demokraté budou zvažovat, zda za to nemůže fakt, že vstoupila do vlády s trestně stíhaným premiérem a šéfem ANO Andrejem Babišem.
Nikdo z poslanců ČSSD nechce hlasovat pro pád vlády
„Ani jeden z poslanců ČSSD nedal najevo, že by měl hlasovat proti vládě,“ řekl šéf poslaneckého klubu Jan Chvojka. „Já si nemyslím, že za týden se to nějak změní. Myslím, že tam bude 15 našich hlasů možno garantovat,“ řekl šéf poslanců sociální demokracie.
Připustil, že při jednání předsednictva zazní kritické vládě, ale odhadl, že převáží názor ve vládě zůstat. „Budou tam zástupci regionů, krajů, okresů, je možné že někteří z těchto zástupců možná budou proti tomu, abychom setrvali ve vládě. Myslím ale, že převáží názor ve vládě zůstat,“ uvedl Chvojka.
Komunističtí poslanci, kteří menšinovou vládu tolerují, požádají v pátek o stanovisko výkonný výbor, řekl poslanec KSČM Zdeněk Ondráček. Výbor dává doporučující stanovisko, každý poslanec pak hlasuje podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, uvedl Ondráček.
Hlasovat pro pád vlády chce naopak SPD Tomia Okamury. „Hnutí SPD žádá odchod ČSSD z vlády a sestavení nové vlády vítězem voleb na základě odborných nominantů, která bude prosazovat také programové priority SPD. Takovou vládu je hnutí SPD ochotno podpořit. V případě střetu zájmů premiéra Babiše je pro nás zásadní stanovisko českých národních orgánů, zdali došlo k porušení zákona či nikoliv,“ uvedlo hnutí v prohlášení svého předsednictva.
„Většina v Poslanecké sněmovně je zřejmá, počítat umíme,“ uvedl šéf ODS Fiala minulý týden, když opoziční politici dali najevo, že hlasování vyvolají, jestliže premiér sám neodstoupí. A Babiš to udělat nehodlá.
Jako první začali hovořit o hlasování o nedůvěře vládě Piráti a to vzápětí poté, co do České republiky dorazil předběžný audit Evropské komise, podle nějž je Babiš stále ve střetu zájmů, i když svůj holding Agrofert převedl v únoru 2017 do dvou svěřenských fondů. Podle auditorů by tak Agrofert měl vracet stamiliony korun, které čerpal na dotacích z evropských fondů.
„Za stávající situace je zřejmé, že i vzhledem k veřejnosti, k tomu, že vláda ani Parlament neřeší problémy této země, jako jsou exekuce, skutečné dofinancování sociálních služeb, stavební zákon, výstavba infrastruktury, potřebné změny ve školství včetně platů, ale věnují se problémům vlády a pana premiéra, je na místě, aby každý poslanec jasně sdělil, zda tato vláda, respektive s tímto premiérem, má jeho důvěru,“ uvedl v pondělí pro ČTK předseda KDU-ČSL Marek Výborný.
Sociální demokracie, která je s hnutím ANO v koalici, v pondělí pohrozila rozpadem koalice v případě, že Babišovo hnutí pomůže zvolit do Rady ČTK Michala Semína, kandidáta SPD Tomia Okamury. Podle Babiše poslanci hnutí ANO Semína volit nebudou.
Politici ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN uvedli, že chtějí před vyvoláním hlasování osobně jednat s předsedy ČSSD a SPD, aby znali limity jejich spolupráce s ANO.