Opozice zkusí hlasování o nedůvěře vládě. I gesto má smysl, říká Fiala

  10:45aktualizováno  17:54
Nejsilnější opoziční strana ODS chce hlasovat o nedůvěře vládě. „Většina v Poslanecké sněmovně je zřejmá, počítat umíme. Přesto přistoupíme k jednání s dalšími stranami o vyvolání hlasování o nedůvěře. I morálně politické gesto má za této nenormální situace smysl,“ uvedl šéf ODS Petr Fiala.

Premiér Andrej Babiš hovoří na konferenci Česko-německé obchodní a průmyslové komory. (29. května 2019) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Menšinová vláda Andreje Babiše, kterou vytvořily jeho hnutí ANO a sociální demokracie, se ve Sněmovně opírá o toleranci KSČM, přičemž tyto tři strany mají dohromady 108 poslanců. Kromě toho s Babišovým hnutím a s komunisty ve Sněmovně někdy hlasují poslanci opoziční SPD Tomia Okamury.

K povalení vlády hlasováním o nedůvěře je přitom třeba 101 hlasů, které ovšem dohromady pět zbývajících opozičních stran nemá.

Šéf ODS na Twitteru připomněl, že před pár dny opozice vyzvala ČSSD a SPD Tomia Okamury k jednání a aby definovaly, kde jsou hranice jejich podpory vládě, ale následovalo odmítnutí. Přesto chce nyní ODS kvůli situaci, kterou považuje za neudržitelnou, hlasování o nedůvěře vládě vyvolat.

13.června 2019 v 10:07, příspěvek archivován: 13.června 2019 v 11:00

Před týden jsem vyzval ČSSD a SPD k jednání o budoucnosti vlády A.Babiše. Odezva byla negativní. Většina v PS je zřejmá, počítat umíme. Přesto přistoupíme k jednání s dalšími stranami o vyvolání hlasování o nedůvěře. I morálně politické gesto má za této nenormální situace smysl.

Má k němu dojít poté, co do Česka dorazily dva předběžné audity Evropské komise, podle nichž je Babiš stále ve střetu zájmů, i když svůj holding Agrofert převedl do svěřenských fondů. Agrofert by měl podle auditorů vracet před 450 milionů korun dotací. Podle Babiše se nic vracet nebude.

Na Václavském náměstí se na demonstraci, kde zazněl požadavek na Babišovu demisi, podle organizátorů z iniciativy Milion chvilek pro demokracii sešlo 120 tisíc lidí. A v neděli 23. června jich chtějí na pražskou letenskou pláň přivést alespoň čtvrt milionu.

Snahu vyslovit nedůvěru vládě, když premiér Babiš sám neodstoupí, podpořilo ve čtvrtek i vedení hnutí STAN. „Předsednictvo STAN považuje situaci Andreje Babiše vzhledem ke střetu zájmů nadále za neúnosnou a vyzývá ho k odstoupení z funkce premiéra. Pokud tak neučiní, připojí se poslanci STAN k vyvolání hlasování o nedůvěře vládě, jak se na tom už dohodli představitelé parlamentních demokratických stran,“ uvedlo vedení hnutí STAN v písemném prohlášení.

Babiš po schůzce předsedů vlád zemí visegrádské čtyřky v Maďarsku řekl, že není důvod, aby se destabilizovala země v situaci, kdy se jí daří. „Myslím, že není důvod měnit vládu. My se skutečně snažíme, vyjednáváme nový rozpočet. Samozřejmě chápu, že lidi protestují, někteří mě nemají rádi, já to vnímám. Já to považuji za normální, máme svobodu a demokracii,“ řekl.

Předseda ČSSD Jan Hamáček uvedl, že opozice má na pokus o vyvolání hlasování právo. „Je to logická snaha opozice pokusit se vyslovit nedůvěru vládě, bylo to očekávatelné. My jsme součástí koalice a platí koaliční smlouva. Jako koaliční strana nebudeme hlasovat proti vlastní vládě,“ řekl Hamáček.

Senát zřídil komisi k prozkoumání dvou evropských auditů

Senát ve čtvrtek ustavil komisi k vyhodnocení předběžných auditů Evropské komise, které se týkají premiéra Andreje Babiše a jeho střetu zájmů, v němž podle evropských auditorů stále je.

Už ve středu Senát odhlasoval, že podezření kolem Babiše oslabují českou pozici v Evropské unii, zejména při vyjednávání o víceletém finančním rámci Evropské unie.

Dvanáctičlennou komisi bude řídit Zdeněk Nytra z klubu ODS. „Není to vyšetřovací komise,“ řekl Nytra. Byl jediným kandidátem a v tajné volbě dostal 58 ze 62 odevzdaných hlasů.

Návrh na zřízení komise podpořilo 52 z 57 přítomných členů horní komory. Pro byli všichni hlasující zástupci hnutí ANO, naopak pět ze šesti přítomných zástupců ČSSD se hlasování zdrželo. Z klubu sociální demokracie byl pro jen Miroslav Antl. V komisi má po dvou členech všech šest senátorských frakcí a má působit do konce ledna příštího roku. Její mandát ale může být v případě potřeby prodloužen.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Brňan měl v těle smrtelnou dávku alkoholu, nadýchal 5,5 promile

Opilec měl lehká zranění, záchranáři ho převezli do Úrazové nemocnice.

Apatického muže polehávajícího na chodníku u nákupního centra v Bednaříkově ulici v brněnské části Líšeň si v sobotu...

Za epidemii salmonelózy dostala zlínská nemocnice pokutu 310 tisíc korun

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Celkem 310 tisíc korun zaplatí na pokutách krajská nemocnice ve Zlíně, kde se při březnové epidemii salmonelózy...

Kyberúřad vybaví stát pastmi na hackery. Detekují krádeže dat berňáku i Hradu

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost v Brně.

To, že ruští a čínští hackeři roky sledovali v přímém přenosu citlivou komunikaci českých diplomatů, se ministerstvo...

Najdete na iDNES.cz