Opozice zkusí hlasování o nedůvěře vládě. I gesto má smysl, říká Fiala

  10:45aktualizováno  17:54
Nejsilnější opoziční strana ODS chce hlasovat o nedůvěře vládě. „Většina v Poslanecké sněmovně je zřejmá, počítat umíme. Přesto přistoupíme k jednání s dalšími stranami o vyvolání hlasování o nedůvěře. I morálně politické gesto má za této nenormální situace smysl,“ uvedl šéf ODS Petr Fiala.

Premiér Andrej Babiš hovoří na konferenci Česko-německé obchodní a průmyslové komory. (29. května 2019) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Menšinová vláda Andreje Babiše, kterou vytvořily jeho hnutí ANO a sociální demokracie, se ve Sněmovně opírá o toleranci KSČM, přičemž tyto tři strany mají dohromady 108 poslanců. Kromě toho s Babišovým hnutím a s komunisty ve Sněmovně někdy hlasují poslanci opoziční SPD Tomia Okamury.

K povalení vlády hlasováním o nedůvěře je přitom třeba 101 hlasů, které ovšem dohromady pět zbývajících opozičních stran nemá.

Šéf ODS na Twitteru připomněl, že před pár dny opozice vyzvala ČSSD a SPD Tomia Okamury k jednání a aby definovaly, kde jsou hranice jejich podpory vládě, ale následovalo odmítnutí. Přesto chce nyní ODS kvůli situaci, kterou považuje za neudržitelnou, hlasování o nedůvěře vládě vyvolat.

13.června 2019 v 10:07, příspěvek archivován: 13.června 2019 v 11:00

Před týden jsem vyzval ČSSD a SPD k jednání o budoucnosti vlády A.Babiše. Odezva byla negativní. Většina v PS je zřejmá, počítat umíme. Přesto přistoupíme k jednání s dalšími stranami o vyvolání hlasování o nedůvěře. I morálně politické gesto má za této nenormální situace smysl.

Má k němu dojít poté, co do Česka dorazily dva předběžné audity Evropské komise, podle nichž je Babiš stále ve střetu zájmů, i když svůj holding Agrofert převedl do svěřenských fondů. Agrofert by měl podle auditorů vracet před 450 milionů korun dotací. Podle Babiše se nic vracet nebude.

Na Václavském náměstí se na demonstraci, kde zazněl požadavek na Babišovu demisi, podle organizátorů z iniciativy Milion chvilek pro demokracii sešlo 120 tisíc lidí. A v neděli 23. června jich chtějí na pražskou letenskou pláň přivést alespoň čtvrt milionu.

Snahu vyslovit nedůvěru vládě, když premiér Babiš sám neodstoupí, podpořilo ve čtvrtek i vedení hnutí STAN. „Předsednictvo STAN považuje situaci Andreje Babiše vzhledem ke střetu zájmů nadále za neúnosnou a vyzývá ho k odstoupení z funkce premiéra. Pokud tak neučiní, připojí se poslanci STAN k vyvolání hlasování o nedůvěře vládě, jak se na tom už dohodli představitelé parlamentních demokratických stran,“ uvedlo vedení hnutí STAN v písemném prohlášení.

Babiš po schůzce předsedů vlád zemí visegrádské čtyřky v Maďarsku řekl, že není důvod, aby se destabilizovala země v situaci, kdy se jí daří. „Myslím, že není důvod měnit vládu. My se skutečně snažíme, vyjednáváme nový rozpočet. Samozřejmě chápu, že lidi protestují, někteří mě nemají rádi, já to vnímám. Já to považuji za normální, máme svobodu a demokracii,“ řekl.

Předseda ČSSD Jan Hamáček uvedl, že opozice má na pokus o vyvolání hlasování právo. „Je to logická snaha opozice pokusit se vyslovit nedůvěru vládě, bylo to očekávatelné. My jsme součástí koalice a platí koaliční smlouva. Jako koaliční strana nebudeme hlasovat proti vlastní vládě,“ řekl Hamáček.

Senát zřídil komisi k prozkoumání dvou evropských auditů

Senát ve čtvrtek ustavil komisi k vyhodnocení předběžných auditů Evropské komise, které se týkají premiéra Andreje Babiše a jeho střetu zájmů, v němž podle evropských auditorů stále je.

Už ve středu Senát odhlasoval, že podezření kolem Babiše oslabují českou pozici v Evropské unii, zejména při vyjednávání o víceletém finančním rámci Evropské unie.

Dvanáctičlennou komisi bude řídit Zdeněk Nytra z klubu ODS. „Není to vyšetřovací komise,“ řekl Nytra. Byl jediným kandidátem a v tajné volbě dostal 58 ze 62 odevzdaných hlasů.

Návrh na zřízení komise podpořilo 52 z 57 přítomných členů horní komory. Pro byli všichni hlasující zástupci hnutí ANO, naopak pět ze šesti přítomných zástupců ČSSD se hlasování zdrželo. Z klubu sociální demokracie byl pro jen Miroslav Antl. V komisi má po dvou členech všech šest senátorských frakcí a má působit do konce ledna příštího roku. Její mandát ale může být v případě potřeby prodloužen.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Ostrovský zámek vystavuje meč, který nejspíš patřil katu Mydlářovi

Kurátorka výstavy Miluše Kobesová s mečem z počátku 17. století, který údajně...

Pozoruhodný exponát je k vidění na zámku v Ostrově na Karlovarsku, kde se koná výstava Schlikové a mincování. Její...

Hamáček pohrozil koncem koalice s ANO, když bude zvolen Semín do Rady ČTK

Premiér Andrej Babiš s ministrem vnitra Janem Hamáčkem po schůzce s...

Zvolení Michala Semína do Rady ČTK za SPD s pomocí hnutí ANO by podle šéfa ČSSD Jana Hamáčka bylo obrovským problémem....

Firmě, jejíž lidé sponzorovali SPOZ, Hrad pronajal prostor pro jarmark

Prezident Miloš Zeman podepsal v sídle strany SPOZ petici za zákon o

Exkluzivní prostor před katedrálou svatého Víta už za 14 dnů zaplní stánky prodejců. Hrad náměstí podle smlouvy na...

Najdete na iDNES.cz