Hladiny řek pomalu klesají

  12:16aktualizováno  12:16
Hladiny českých a moravských řek začínají klesat. Vodohospodáři odvolávají stavy ohrožení. Na žádném úseku Labe a všech jeho přítoků již neplatí nejvyšší povodňový stupeň. Trvá však pohotovost. Řeka Morava v Olomouckém kraji se ráno dokonce vrátila ke svým normálním hodnotám.

Na Labi v Ústí nad Labem a v Němčicích na Pardubicku trvá střední stupeň, pohotovost. "V obou úsecích by měla hladina klesnout do neděle na nejnižší stupeň - bdělost," potvrdil hradecký dispečink Povodí Labe.

Bdělost platí ještě na Labi v Přelouči, Brandýse a Mělníku, na Divoké Orlici pod pastvinskou přehradou na Orlickoústecku, na spojené Orlici v Týništi na Rychnovsku a na říčce Jizerce v Dolních Štěpanicích na Semilsku.

V přehradách Labská pod Špindlerovým Mlýnem a Les Království u Dvora Králové na Trutnovsku vodohospodáři dokončují vypouštění přebytečné vody. Ostatní nádrže v povodí Labe mají takzvaný zásobní prostor pro zachycení povodňových vln již prázdný.

Vzedmuté řeky v minulých dnech vážně zahrozily ve východních Čechách letos již podruhé. Ačkoli toky místy zatopily sklepy a silnice, žádné velké majetkové škody nebyly dosud hlášeny.

Stupně povodňové aktivity:

první stupeň - BDĚLOST
druhý stupeň - POHOTOVOST
třetí stupeň - OHROŽENÍ

Předpověď počasí ZDE

Olomoucký kraj: odvolaná bdělost
Řeka Morava v Olomouckém kraji se v sobotu ráno opět vrátila ke svým normálním hodnotám. Stav bdělosti odvolali vodohospodáři v Olomouci. Prvního povodňového stupně nedosahuje řeka ani v Moravičanech v jižním cípu Šumperska, kde kvůli zvýšené hladině nastal tento týden stav ohrožení.

"Hladina řeky klesala společně s poklesem teplot. První povodňový stupeň jsme měli v kraji ještě v pátek, ale dnes je již všechno v pořádku," řekla vedoucí dispečerka Povodí Moravy Libuše Foretová.

Řeka Morava se v Olomouckém kraji zvedla letos již podruhé. Třetího povodňového stupně dosáhla hladina Moravy v Moravičanech už na konci ledna. Zvýšená hladina řeky však v kraji žádné škody nezpůsobila, voda se vylila tradičně pouze v lužních lesích v Litovelském Pomoraví.

Stav ohrožení byl i na Orlici a Zdobnici
Nejvyšší stupeň byl tento týden také na Divoké Orlici pod pastvinskou přehradou na Orlickoúsetecku, na spojené Orlici v Týništi a na říčce Zdobnici ve Slatině na Rychnovsku. Střední povodňový stupeň platil na osmi místech povodí, nejnižší stupeň, bdělost, pak v osmnácti úsecích.

Auta jedou po uzavřené silnici z Opatovic nad Labem do Vysoké nad Labem u Hradce Králové. Silnice byla zavřena kvůli vylitému Labi. (11.2.2002)

Auta jedou po uzavřené silnici z Opatovic nad Labem do Vysoké nad Labem u Hradce Králové. Silnice byla zavřena kvůli vylitému Labi. (11.2.2002)

Auta jedou po uzavřené silnici z Opatovic nad Labem do Vysoké nad Labem u Hradce Králové. Silnice byla zavřena kvůli vylitému Labi. (11.2.2002)

Auta jedou po uzavřené silnici z Opatovic nad Labem do Vysoké nad Labem u Hradce Králové. Silnice byla zavřena kvůli vylitému Labi. (11.2.2002)

Hladina řeky Jizery v Horkách na Mladoboleslavsku se přiblížila až k mostu. (12.2.2002)

Muž pozorně sleduje řeku Jizeru v Horkách na Mladoboleslavsku, kde hladina dosáhla třetí stupně povodňové aktivity. (12.2.2002)

Do polí a luk se rozlila řeka Orlice u Týniště nad Orlicí v okrese Rychnov nad Kněžnou, 12. února 2002

Autoři: , ,

  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Šéfka pražských Pirátů se scházela s obžalovaným manažerem JCDecaux

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Pusťte na Kozí dráhu cyklisty, žádají města. O vlaky tu zájem nemají

Z jednokolejné železniční trati, která propojuje několik měst a obcí Ústeckého kraje od Děčína až po Oldřichov u...

Výbuch granátu při výcviku ve Vyškově zranil tři vojáky, jednoho těžce

Zranění utrpěli tři vojáci, kteří byli na výcviku v hodu granátem ve vojenském prostoru Březina u Vyškova. Jeden z nich...

Demonstranti podpořili Kurdy, petice žádá o ekonomické sankce vůči Turecku

Uvalení ekonomických sankcí vůči Turecku kvůli jeho agresi v Sýrii namířené proti tamním Kurdům požaduje od české vlády...

Obří medvěd se přesunul z Prahy do Českého Krumlova. I tam ho zakázali

Radní v Českém Krumlově v pondělí ve vyhlášce o pouličním umění nově zakázali vystoupení ve zvířecích kostýmech a...

Najdete na iDNES.cz