Na východě Česka stoupají hladiny řek, nejvíce napršelo v Jeseníkách

  6:49aktualizováno  12:38
Vydatný déšť v noci na úterý rozvodnil některé řeky a potoky na východě Čech a Moravě. Druhého stupně povodňové aktivity dosáhla dopoledne hladina Jevíčky v Chornici. V poledne začala klesat. První povodňový stupeň překročilo několik toků. Během úterý by měly podle hydrologů hladiny kulminovat, večer postupně srážky ustanou.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

„Hladiny toků budou ještě rozkolísané s možností opětovných mírných vzestupů v závislosti na intenzitě srážek,“ informovali po deváté hodině ranní pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu.

V Jeseníkách mohou hladiny vzhledem k očekávaným srážkám a nasycení kolísat kolem úrovně prvního povodňového stupně. „V důsledku dotoku očekáváme vzestupy hladin v dolních částech zasažených povodí,“ doplnili odborníci.

Posílejte fotky a videa

Nafotili jste rozmary počasí, nebo jakoukoliv zajímavou událost?

Pošlete své záběry do rubriky Očima čtenářů.

Použité fotografie či videa odměníme honorářem. Podmínky použití fotografií a videozáznamů najdete zde.

S ustáváním srážek očekávají večer postupnou stabilizaci situace na rozvodněných tocích.

Do úterního rána za uplynulých 24 hodin spadlo na většině území do 15 milimetrů. Nejvíce pršelo v oblasti Jeseníků (40 až 75 milimetrů), Českomoravské vrchoviny (20 až 40 milimetrů), Drahanské a Zábřežské vrchoviny (20 až 35 milimetrů).

Meteorolog Pavel Borovička doplnil, že nejvíce srážek odborníci zaznamenali kolem Zlatých Hor a Mikulovic.

Proto se zvedly hlavně hladiny řek a říček, které odvodňují Jeseníky a Vysočinu. Úroveň prvního povodňového stupně, bdělosti, krátkodobě překročila hladina Novohradky ve stanici Luže, Jevíčky v Chornici, Úsobrnského potoka v Jaroměřicích a Oslavy v Dolních Borech.

Kolem půlnoci kulminoval Černý potok ve Velké Kraši při krátkodobém překročení druhého povodňového stupně, tedy pohotovosti.

„Aktuálně kulminuje Novohradka, ostatní zasažené toky ještě mírně stoupají,“ doplnili po deváté hodině dopoledne meteorologové.

V devět hodin platil první povodňový stupeň kromě Novohradky v Luži ještě na Úsobrnském potoce v Jaroměřicích, na Oslavě v Dolních Borech a Nesměři i na Černém potoce ve Velké Kraši.

V Nesměři a Velké Kraši později hladiny klesly pod hranici nejnižšího povodňového stupně. V půl dvanácté klesla centimetr pod hranici bdělosti i hladina Novohradky.

Druhý povodňový stupeň téměř celé dopoledne evidovali odborníci na Jevíčce v Chornici, jehož hranici řeka překročila krátce před osmou hodinou ráno. V poledne ale hladina klesla těsně pod hodnotu pro vyhlášení pohotovosti.

V poledne se naopak zvedly na první povodňový stupeň Novohradka v Útěnicích a Svratka v Brně - Poříčí. Hladina Svratky hodinu po poledni klesla pod hranici bdělosti.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Vyjasňovat se začne ve středu

Výstraha meteorologů před vydatným deštěm platila v Pardubickém, Královéhradeckém, Olomouckém a Moravskoslezském kraji do úterních 9 hodin (více čtěte zde).

V úterý bude zataženo až oblačno, na většině území s deštěm nebo přeháňkami. Srážky budou zpočátku místy i trvalejší a vydatnější, zejména na severu. Na východě se ojediněle objeví bouřky. Během dne na Moravě a ve Slezsku budou srážky ustávat. Teploty se budou pohybovat od 14 do 18 stupňů.

Občasný déšť zůstane i ve středu, kdy se ale už začne vyjasňovat. V dalších dnech by už pršet nemělo a teploty vystoupí až na 26 stupňů (předpověď na celý týden najdete zde).

Autoři: ,

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Skočil do rozbouřené řeky, aby zachránil tonoucího. Policista získal ocenění

Policista Tomáš Kocmánek získal ocenění za pomoc muži, kterého unesl silný...

Profesionálové i laici, kteří často za dramatických okolností pomohli k záchraně lidských životů, na Pražském hradě ve...

Riziko extremismu poroste, potřebujeme větší pravomoci, říká šéf BIS

Michal Koudelka.

Šéf české tajné služby Michal Koudelka je zatím širší veřejnosti znám spíše jako ředitel, kterého pořád nechce...

Poslanci musejí vysvětlovat výlety v Peru, NKÚ zneužití peněz odmítá

Machu Picchu v Peru

Několik poslanců kontrolního výboru Poslanecké sněmovny spolu s prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu Miroslavem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz