Hladiny klesají pomalu, s obavou se čeká na déšť

  8:10aktualizováno  11:05
Hladiny rozvodněných řek klesají jen velmi pomalu. Doslova o jednotlivé centimetry za hodinu. Na dnešek přitom meteorologové předpovídají déšť. Na Moravě by mohlo napršet až 35 milimetrů srážek na metr čtvereční. Další vzestup hladin hrozí na Bečvě, Olši a Moravě.

- FOTOGALERIE
- MAPA PRŮTOKŮ
- co znamená stav nebezpečí a nouze
- jak pomoci: povodňová konta
- Příloha: Zadávání veřejných zakázek podle ÚOHS

Stav ohrožení, tedy třetí povodňový stupeň platil dnes dopoledne na 23 místech. Druhý stupeň, pohotovost, je vyhlášen na 37 místech. Situace se zklidňuje díky nízkým srážkám a také ochlazení, které zpomaluje tání sněhu.

Dnes odpoledne a večer meteorologové očekávají výrazné srážky na jihovýchodní Moravě a v Beskydech. "Na ostatních horách by se mělo jednat ještě o sněhové přeháňky," uvedl ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Ivan Obrusník. - více zde

Další déšť by mohl rozvodnit dolní tok řeky Moravy. Na této řece přitom platí třetí povodňový stupeň na téměř celém toku - od Moravičan na Šumpersku až po Lanžhot na Břeclavsku téměř u slovenských hranic.

Déšť může zkomplikovat situaci i v samotné Břeclavi a Novosedlech u Mikulova, které ohrožují jezera z rozvodněné Dyje. Jezero u Břeclavi zatím udržuje neustále zpevňovaná hráz, její životnost je ale omezená. - více zde

Na Bečvě by mohl být dosažen a překročen druhý povodňový stupeň. Hydrologové předpokládají, že pokud bude pršet i na horách, mohla by Bečva v Dluhonicích u Přerova dosáhnout při kulminaci během čtvrtka průtoku do 300 metrů krychlových za sekundu.

Dnes ráno byl průtok Bečvy v Dluhonicích na 122 metrech krychlových za sekundu a hladina na 279 centimetrech. Druhý povodňový stupeň se vyhlašuje při dosažení 450 centimetrů. Podle hydrologů by měla Bečva poměrně rychle klesat, pokud ji středeční srážky mírně rozvodní.

Labe klesá jen pomalu
O jednotlivé centimetry za hodinu klesá i hladina Labe na Mělnicku, Litoměřicku i v samotném Ústí nad Labem. V Ústí, kde má Labe normálně kolem dvou až tří metrů, by dnes měla hladina klesnout na 850 centimetrů. To je o 35 centimetrů méně než v úterý ráno, kdy řeka kulminovala na 884 centimetrech.

Voda neustupuje od hlavního silničního tahu z Lovosic na Ústí, zatopená je například křižovatka pod Větruší. Do Ústí nad Labem se stále musí jezdit oklikou přes Teplice.

Vodohospodáři jsou ale poměrně optimističtí. Při současném ochlazení a pomalejším tání sněhu podle nich budou záplavy dál ustupovat.

"V celém úseku Labe, v jeho přítocích i v tocích v povodí Lužické Nisy, budou průtoky nadále zvolna klesat," prohlásil ve středu ráno vedoucí vodohospodářského dispečinku Povodí Labe Jiří Petr.

S rychlým poklesem hladin se ale nedá počítat na dolních úsecích Lužnice, Nežárky, Vltavy, Labe, Dyje a Moravy. Vytvořená jezera a tůně jsou velkou zátěží pro hráze. Tlak vody může narušit stabilitu hrází.

O povodních bude večer jednat Ústřední krizový štáb. Už dnes dopoledne zasedne k povodním vláda. Ministři rozhodnou o formě pomoci obcím i lidem, které záplavy poškodily. Kabinet chce finančně podpořit obnovu bydlení či poškozené infrastruktury.

Škody po velké vodě zatím vyčísleny nebyly, odhadují se na několik miliard korun. - více zde

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

I dnes jsou učitelé, podle nichž je ADHD výmysl, říká dětský psychiatr

Ilustrační snímek

Pod zkratkou ADHD se skrývají poruchy pozornosti, hyperaktivita a impulzivita. Podle dětského psychiatra je takové dítě...

Firmě, jejíž lidé sponzorovali SPOZ, Hrad pronajal prostor pro jarmark

Prezident Miloš Zeman podepsal v sídle strany SPOZ petici za zákon o

Exkluzivní prostor před katedrálou svatého Víta už za 14 dnů zaplní stánky prodejců. Hrad náměstí podle smlouvy na...

Opozice vyvolá hlasování o svržení Babišovy vlády. Po protestu na Letné

Představitelé ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN se shodli na hlasování o...

Představitelé pěti opozičních stran - ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí STAN - se shodli na tom, že předloží v pátek...

Najdete na iDNES.cz