Hladiny jihočeských řek klesají

  9:01aktualizováno  9:01
Hladiny jihočeských řek začínají pomalu klesat. Po pondělních intenzivních srážkách většina řek v noci kulminovala a platí na nich již jen první povodňový stupeň - stav bdělosti. Výjimkou je pouze Otava v Písku, kde se kulminace očekává kolem poledne, a Nežárka v Lásenici na Jindřichohradecku, kde vodohospodáři vyhlásili druhý stupeň povodňové aktivity a řeka stále stoupá.

První stupeň, bdělost, ráno platil na Vydře v Modravě na Klatovsku, na Otavě v Sušici, Katovicích a Písku, na Lužnici v Pilaři, Klenovicích a Bechyni, na Teplé Vltavě v Lenoře a Chlumu, na Skalici ve Varvažově a na Lomnici v Ostrovci.

Výrazný vzestup Vydry a Otavy, která během pondělí dvakrát překročila na Modravě a v Sušici hranici nejvyššího stupně povodňové aktivity - ohrožení - způsobily lokální srážky v horských oblastech Šumavy a v okolí pramenů Vydry.

Od neděle do pondělí zde napršelo až 50 milimetrů srážek a do dnešního rána naměřili meteorologové na Filipově Huti nedaleko Modravy 42,3 milimetru.

Jinde v podhůří a ve zbytku kraje se srážky za posledních 24 hodin pohybovaly jen kolem jednoho milimetru.

Přívalové deště zatopily sklepy
Voda z přívalového intenzivního deště zatopila v pondělí večer Plzeňskou ulici v Karlových Varech. Natekla do sklepů dvou domů. Podle mluvčího karlovarské radnice Alexandra Klimeša lidé své domovy opustit naštěstí nemuseli. Řeky, které protékají městem, zatím zůstávají ve svých korytech.

Šumavské řeky dosáhly maxima v poledne a po intenzivním odpoledním dešti znovu kolem 20 hodiny. Stejná byla situace v Sušici. Třetí stupeň ohrožení si Otava po odpolední kulminaci a dočasném poklesu zopakovala večer znovu.

Hydrometeorlogové zatím neočekávají, že by druhá, noční vlna mohla
být rozsáhlejší než první. "V Praze by to nemělo znamenat víc, než první stupeň povodňové aktivity," řekl iDNES Michal Veverka z Povodí Vltavy. "Naplní-li se předpověď a začne v noci mrznout, dosáhne hladina Vltavy v hlavním městě těsně pod první stupeň."

Povodí Moravy kvůli stoupající Dyji upouštělo Vranovskou přehradu a vodní dílo Nové Mlýny. Z přehrad mizelo až 150 krychlových metrů vody za vteřinu.

"Situace není rozhodně tak vážná, aby voda zasáhla záplavové oblasti," ujistila Jana Kadeřábková z dispečinku.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ
Noční srážky na Šumavě zvedly hladinu Vydry. "Večer sněžilo. Do jedenácti hodin napadlo třicet centimetrů. Pak ale začalo pršet a Vydra okamžitě stoupala. Voda se namá kam vsakovat, protože půda je zmrzlá," podotkl modravský starosta Antotnín Schubert.

Zatímco ve tři hodiny v noci měla Vydra 76 centimetrů, ráno už 170. "Nadále silně prší. Problémy s vylitou vodou nemáme. U nás je průběh velmi rychlý, ale horší situace bude dál po toku v Sušici a Horažďovicích," odhaduje modravský starosta.

V Sušici už město začalo obvolávat obyvatele a firmy podél Otavy. "Situaci neustále monitorujeme," uvedl sušický místostarosta Petr Kocmann.
 
Problémy s velkou vodou mají i další části západních Čech. V Domažlicích rychle stoupá říčka Zubřina.

"Na parkoviště jsme dali zákazové značky. Máme strach, že až přijedou lidé nakupovat, mohla by voda uvěznit jejich zaparkované automobily. V záloze máme také pytle s pískem připravené především u rybníčku poblíž nemocnice, kam se voda může dostat poměrně snadno," popisuje opatření starosta Domažlic Jan Látka. Kvůli dešti přerušil dovolenou.

Oteplení a déšť zvýšily hladiny také v povodí Ohře. Bdělost platí na Teplé a Svatavě v Sokolově. Krušnohorské přítoky zvedají i hladinu samotné Ohře.
 
"Za posledních dvanáct hodin spadlo na vrcholech Krušných hor 30 milimetrů vody, v nižších polohách od 15 do 20 milimetrů. Meteorologové předpovídají, že se v noci a v úterý ochladí, což by růst hladin toků zbrzdilo," uvedl vedoucí vodohospodářského dispečinku Povodí Ohře Václav Klečka.

Ve středních Čechách se už tající sníh dostal do několika sklepů. Hasiči odčerpávali vodu v obcích Brázdim, Velká Ves, Zdiby a Brandýs nad Labem v okrese Praha-východ.

V noci ještě silničáři zápasili s ledovkou
Ve většině okresů Moravskoslezského kraje museli silničáři v noci bojovat s ledovkou. Už ráno však byla většina silnic sjízdná. Náledí se nadále může objevovat v horských polohách na Bruntálsku, upozorňují silničáři.
 
Na Olomoucku měli cestáři v noci napilno zase kvůli sněhu. Ten napadl ve vyšších polohách horských okresů Šumperk a Jeseník.

"V noci ve středních a vyšších polohách napadlo do pěti centimetrů nového sněhu, takže jsme museli silnice plužit. Na Jesenicku jsme solili některé vozovky, které v noci namrzaly," upřesnil dispečer šumperské správy a údržby silnic.

Na východočeských cestách číhají na řidiče pod loužemi ledové koleje. Ve vyšších polohách okresu Rychnov nad Kněžnou déšť namrzal. Všechny silnice jsou ovšem sjízdné.

Středočeské silnice jsou mokré, ale holé. Postupně se rozpouštějí i nejvíce namrzlé úseky. Silničáři jsou přesto v některých částech v pohotovosti, protože sílí vítr a hrozí pády stromů na silnice.

Voda z tajícího sněhu zatopila silnici ve Všestajovicích v okrese Praha-východ. "Všechno je to voda z roztálého sněhu z polí. Půda je zmrzlá a nestačí ji vsakovat," upřesnil mluvčí středočeských hasičů Ladislav Křivan.

Část rozmáčeného svahu ráno částečně zavalila silnici v Libčicích nad Vltavou v okrese Praha-západ. Vyvrátil se přitom i strom, který padl na vozovku. Hasiči už překážky odstranili.

Příroda si na silvestra zažertuje
Počasí si přichystalo poslední žert tohoto roku na silvestrovskou noc. Teplota ze dne na den místy klesne až o dvacet stupňů.

"Ráno budou maximálně čtyři stupně, během dne se ale začne citelně ochlazovat," potvrdila iDNES meteoroložka ČHMÚ. O půlnoci budou lidé odpočítávat vteřiny i v desetistupňovém mrazu. 

Na Nový rok se podle meteorologů probudíme do slunečného dne. "Bude polojasno s teplotami těsně pod nulou. Během dne se ale zatáhne a od čtvrtka musíme opět čekat srážky. Začne to sněhem, později bude pršet," říká pracovnice ČHMÚ. Náledí hrozí i počátkem nového roku.

Náhlé změny počasí podle ní nejsou v tomto období nijak neobvyklé. I přes výkyvy teplot ovšem v nejbližších dnech spíše naprší než nasněží.

"Zatím je těžké odhadnout, kdy přijde opravdová bílá zima," odmítá spekulovat.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Do konce prázdnin bude teplo, mírně se ochladí až na začátku září

Tropické teploty přilákaly lidi ke koupání na jezu v Jizeře v Přepeři u...

Podle dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu bude konec srpna teplý. Průměrná teplota v příštím...

Koupání bez chemie. Podívejte se, jaké jsou koupací biotopy ve vašem kraji

Koupací biotop Malvíny v Třešti

Koupací biotopy jsou u nás stále populárnější. Návštěvníky láká hlavně přírodní úprava vody, díky které se nemusí do...

Syn známého herce velvyslancem. Česko zastupuje v NATO Jakub Landovský

Kandidát na pražského primátora za ČSSD Jakub Landovský

Osudovější příběh se najde málokdy. Již zesnulý herec Pavel Landovský symbolizoval v Černých baronech, ve slavné roli...

Najdete na iDNES.cz