Zaměstnanec muzea volá po třídním boji, ale řediteli to nevadí

  11:11aktualizováno  11:11
Muzeum Vysočiny v Jihlavě zaměstnává historika, který propaguje extrémní levicové názory. Radim Gonda jezdí na demonstrace a vyzývá k třídnímu boji. Ředitele muzea nezajímá, co historik ve volném čase dělá. Zato jeho předchůdce vnímá stalinistu na svém místě jako urážku.

Radim Gonda je v muzeu jediný historik. „Západní odboj či čeští letci v Británii pro něj neexistují,“ říká předchůdce. | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Pro historika Zdeňka Jaroše byl nedávný odchod do důchodu těžký. O to víc, že na postu odborného pracovníka v Muzeu Vysočiny v Jihlavě jej střídal mladý historik Radim Gonda, jehož názory na nedávné dějiny Jaroše přímo šokovaly.

"Je to stalinista v nejhorším slova smyslu," říká Jaroš. "To, že on přišel na mé místo, je pro mne téměř urážlivé," dodává.

Když Gonda střídal Jaroše, krátkou dobu spolupracovali na přípravě výstavy o konci druhé světové války. "Je překvapující, jaké názory může mladý člověk mít. Pro něj vůbec neexistoval západní odboj, jen východní. Tak jsme na sebe naráželi u všeho: Tobruk - neexistoval, čeští letci v Británii - neexistovali. Nakonec jsem prosadil svůj pohled, takže výstava dopadla dobře," popisuje Jaroš. Gonda jakýkoli rozhovor s novinářem odmítá: "Nebudu vám nic říkat," uvedl pouze.

Třídní boj nekončí!

O Gondových názorech si však každý může udělat představu, když se podívá na stránky Komunistického svazu mládeže (KSM), kde působil donedávna jako místopředseda ústřední rady. Za tuto stalinistickou organizaci jel vloni na festival mládeže a studentstva do jihoafrické Pretorie. Vystoupil tam s přednáškou, v níž mluvil o "schvalování terorismu vedeného proti socialistické společnosti bývalé ČSSR představiteli současné politické moci".

KSM se také připojil k deklaraci devatenácti komunistických organizací mládeže, která se hlásí k třídnímu boji a svržení kapitalistického barbarství. Deklarace nabízí zvrácený pohled na moderní dějiny, které popisuje jako nepřetržitý třídní boj, a rozpad Sovětského svazu označuje za vítězství kontrarevoluce.

"Nevidím důvod, proč by Gondovy mimopracovní aktivity měly nějak vadit. Do své práce to nijak nepromítá. Pokud člověk odvádí odpovídající výkon, je mi jedno, jestli je černý nebo bílý," říká ředitel Muzea Vysočiny Karel Malý. "Co dělá ve volném čase, mne nezajímá," dodává.

Podobně se na věc dívá i Tomáš Škarýd (ČSSD), radní Kraje Vysočina, který muzeum zřizuje. "Pana Gondu znám jako velkého odborníka na historii. Nevím, co hlásá, ale je to jeho soukromá iniciativa," říká Škarýd, který na kraji odpovídá za kulturu.

Gonda je v muzeu prakticky jediným historikem, i když by se oficiálně měl věnovat jen starším dějinám. "Podle mého názoru to jeho působení může muzeu škodit, my jsme dokonce přemýšleli, zda by se s tím nemělo něco dělat," říká jeho předchůdce Jaroš. A upřesňuje: "Mají se připravovat nové expozice a on odmítá dělat expozice nad rok 1948."

Vlajka s Gottwaldem

Pozoruhodnou zkušenost udělal s Radimem Gondou novinář z rozhlasu Petr Hladík. Původně s ním chtěl připravit pořad o šlechtických rodech v regionu. "Pak jsem jel dělat reportáž do Babic, kde si komunisté na demonstraci připomínali zabité funkcionáře v babické škole. Uprostřed demonstrantů stál s vlajkou Radim Gonda. Byla to rudá vlajka asi s portrétem Gottwalda," popisuje Hladík.

Zcela jistý si není. Gonda totiž ve chvíli, kdy si redaktora všiml, vlajku okamžitě smotal a snažil se mu zmizet z očí. "Od té doby se mi vyhýbá," říká Hladík. Z připravovaného pořadu samozřejmě sešlo.

KSM je jednou ze dvou organizací, v nichž se sdružují mladí komunističtí příznivci. Vznikla v roce 1993 a na stránkách ministerstva vnitra je registrovaná jako občanské sdružení. Sídlí na stejné adrese jako KSČM. Tou druhou organizací je Svaz mladých komunistů Československa. "Jsou to občanská sdružení a my jsme politická strana. Já osobně s nimi jednám a podporuji je. Setkáváme se třeba na demonstracích," říká poslankyně KSČM Marta Semelová.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Šéf Svazu průmyslu se pyšní diplomem z „Oxfordu“. Nedorozumění, hájí se

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák čelí dalším problémům. Po osočení protestujících studentů při stávce...

Žena začala kolabovat v tunelu Blanka. Řidič taxíku jí zachránil život

Řidič Uberu Jan Hajn zachránil život své pasažérce. V kritickém stavu ji dovezl...

Dramatickou situaci za volantem musel řešit na konci června řidič Uberu Jan Hajn. Při cestě tunelem Blanka s tříčlennou...

Sinic stále přibývá. Zatím je ale na většině místech koupání bezpečné

Sinice na přehradě Skalka na Ohři

Navzdory zvýšení výskytu zdraví nebezpečných sinic v uplynulém týdnu nabízí mnoho přírodních koupališť stále vodu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz