Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lockdown není nic nového, používal se už v dobách moru, říká historik

Lidstvo se s epidemiemi a pandemiemi potýkalo odjakživa. Čím více se svět globalizoval, tím ničivější byly. „Nejvíce připomíná současnou situaci pandemie španělské chřipky,“ říká v rozhovoru historik lékařství Karel Černý. A upozorňuje zároveň, že covid-19 nepatří mezi klasické chřipky.

Výrazy pandemie nebo epidemie pocházejí ze starořecké medicíny. Pandemicon byla choroba, která měla dopad na celé lidstvo, a epidemicon nemoc, jež zasáhla více národů. Řekové kromě toho používali ještě výrazy endemicon (nemoc vyskytující se jen v určité oblasti) a sporadicon (choroba, která postihuje pouze jednotlivé osoby).

„Takže pandemie v době starověkého Řecka neznamenala totéž, co dnes,“ upozorňuje Karel Černý. „Pandemie sice zasahuje celé lidstvo, ale v jejich pojetí to bylo celé lidstvo řeckého světa. Tedy středozemní oblast, Malá Asie, možná měli ponětí o Indii a tím to končilo.“

„Takže pandemie v moderním slova smyslu, která nás ohrožuje všechny, přišly až po objevení Ameriky,“ říká Černý. Nejpodobnější pandemií s tou, kterou zažíváme dnes, je podle něj pandemie španělské chřipky. „Ale byl bych opatrný. Téma srovnání s chřipkou se totiž stalo politickým tématem a realitou je, že koronavirus není chřipka.“

Tři vlny španělské chřipky

„Ale co se týče předpokládaného počtu obětí, tak to, co zatím zažíváme ještě ani zdaleka nedosahuje počtu obětí, k nimž dospěla španělská chřipka. Ta se odehrávala v letech 1918 až 1920. První vlny proběhly v letech 1918 a 1919.“

První virus byl podle historika vyfiltrován dvacet let před tím a vědci navíc nevěděli, co to vlastně mají před sebou. Právě proto pojmenovali tento objev virus, což v latině znamená jed.

Španělská chřipka měla podle dochovaných pramenů tři vlny. Karel Černý však na základě těchto historických skutečností odmítá předpovídat, zda i koronavirus bude mít podobný průběh, tedy se třemi smrtícími vlnami. „Může to tak být, ale nemusí.“

Podle Černého prameny sice opravdu hovoří o několika vlnách, ale na řadě míst se od sebe jednotlivé vlny nedaly rozeznat. „O vlnách je proto problematické hovořit i ve střední Evropě. My vlastně nevíme, kolik lidí zemřelo, a odhady se od sebe divoce liší. Je to od šesti do stovky milionů.“

Popírání nemoci je kulturní konstanta

„Světová zdravotnická organizace se přiklání k pásmu mezi 25 a 50 miliony obětí. Z toho dedukuji, že zatím jsme ještě ani zdaleka nedosáhli této úrovně v případě koronaviru. A díky mimořádnému technologickému vývoji této úrovně patrně ani nedosáhneme.“

Svou roli v tom podle Černého bude hrát i fakt, že dnes dokážeme mnohem rychleji než v minulosti vyvíjet vakcíny. „To, jak se v posledních měsících vyvíjejí vakcíny, to je obrovská změna oproti těm posledním velkým vakcínám například proti spalničkám. Tehdy to trvalo asi čtyři roky. Představte si, že bychom čtyři roky čekali na vakcínu proti koronaviru.“

Zajímavé je zjištění, že i v minulosti přistupovala část společnosti k pandemiím a epidemiím podobně jako současná populace k onemocnění covid-19. I v minulosti se mezi lidmi našli popírači španělské chřipky, antirouškaři i lidé, kteří v chorobě viděli celosvětové spiknutí.

„To je kulturní konstanta. Podobné chování nacházíme v 16. století v souvislosti s morem. Lidé nejsou jednoduchá stvoření... Mohou za tím být motivace náboženské, ekonomické i politické. To vše vede k tomu, že se třeba lidé snaží vyhnout protiepidemickým opatřením, pozdržet je, nedůvěřují jim.“

Už v minulosti odmítali roušky i lékaři

„V raném novověku se někteří lidé snažili zatajit počínající morovou epidemii prostě proto, že to znamenalo izolaci od ostatních ekonomických center, jako například v severní Itálii v 70. letech 16. století. Znamenalo by to ekonomické ztráty.“

„Ale pak tu byla náboženská motivace. Někteří lidé odmítali bojovat proti epidemickým chorobám obecně. Protože jestliže je mor metla boží, tak tím, že bojujete proti nějaké epidemii, vzpíráte se božímu trestu, a to je hereze.“

Roušky se během pandemie španělské chřipky používaly zejména v USA. „Tady u nás se moc nenosily a ani naši lékaři je moc nedoporučovali. A ta argumentace je velmi zajímavá. Oni říkali, že tohle je něco, co spadá do terapeutického repertoáru morových doktorů ze středověku. Přece to nebudete znovu vytahovat na světlo. Oni ale samozřejmě neměli žádný způsob, jak spolehlivě otestovat účinnost roušek.“

Chřipky zastínily jiné epidemie

Podle Černého je podobné předsudky objevovaly v medicíně už minulosti. „V 16. století se objevila představa, že by infekční choroby mohlo způsobovat živé kontagium, tedy jakoby nějaká bakterie nebo virus. To potom bylo odmítnuto v 17. století naprostou většinou lékařské obce jako úplný nesmysl a dalších 150 let se věřilo něčemu úplně jinému. A pak se to najednou vynořilo v 19. století, když nastala doba velkých objevů patogenů, jako byl původce tuberkulózy nebo syfilis a vztekliny a pak i chřipky, což je objev z roku 1933.“

I před pandemií z let 1918 až 1920 se chřipka ve světové historii objevuje. „Ale chřipka v podstatě zanikala ve vysoké úmrtnosti společnosti a lidé si chřipkových pandemií v předchozích obdobích, myslím, nevšímali, protože když to srovnáte s jinými hrozbami, tak na takové neštovice umíralo v 18. století každoročně 100 tisíc lidí. A to bylo kontinuální.“

„Bylo téměř jisté, že neštovice dostanete a měl jste patnácti až šestnáctiprocentní pravděpodobnost, že zemřete. A pokud přežijete, tak se závažným postižením, jako byla třeba slepota nebo zohavení obličeje. Takže chřipky lidi příliš nezajímaly.“

Lockdown znali už v dobách moru

Po ekonomické stránce ovlivnily pandemie svět velmi podobně v minulosti jako dnes. Typické to bylo například u epidemií moru. „Docházelo k něčemu podobnému, co dnes. My tomu říkáme lockdown, oni tomu říkali sanitární kordon nebo kontumační zóny.“

„Dělali přesně to, co my děláme dnes. Tedy že se někam postavili vojáci, nikdo nesměl ven, nikdo nesměl dovnitř. Města se izolovala, stejně tak oblasti. Používaly se zdravotní pasy a to samozřejmě výrazným způsobem zasáhlo ekonomiku. A v minulosti měla ekonomika daleko menší setrvačnost, co se týče třeba potravinové bezpečnosti.“

„Když vám prostě na měsíc zastavili obchod, tak lidé začali umírat hlady. A to je něco, co se nám dnes nestane. A to je nejvýznamnější rozdíl od minulosti.“

Lidstvo se v mnohém poučilo

Během historických pandemií se podle Černého lidstvo v mnohém poučilo. „Všechna taková ta obecná opatření, která dodnes používáme, třeba že se má nakažený izolovat, má nosit roušky nebo opatření typu sanitárních zón, to všechno jsou věci, které se dlouho vyvíjely, testovaly, v podstatě od konce středověku.“

Už v antické medicíně najdeme podle historika velice důležitou poučku: Uteč co nejrychleji, co nejdál a zůstaň tam co nejdéle. Rad a doporučení v dalších stoletích přibývalo a do současnosti vznikl objemný soubor ponaučení, jak se v podobně krizových situacích má lidstvo chovat.

V rozhovoru po Zoomu Karel Černý hovořil i o variolaci, historii očkování, a odpověděl i na otázku, která byla nejničivější pandemie světové historie. 

Nejčtenější

Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV

Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová služba Oneplay. Kolik stojí nové tarifní balíčky? Na kolika zařízeních je možné kanály sledovat? A...

Zemřel Karel Freund. Zahrál si v Andělu Páně 2, většinou ale ztvárňoval oběti

Ve věku 58 let náhle zemřel herec Karel Freund. Jeho úmrtí potvrdila agentura, která ho zastupovala. Freund byl známý především rolemi obětí v českých kriminálkách, ale objevil se také ve známé...

Rusko předložilo USA seznam požadavků pro ukončení války na Ukrajině

Sledujeme online

Rusko předložilo Spojeným státům seznam požadavků, jimiž podmiňuje dohodu o ukončení války na Ukrajině a obnovení vztahů mezi Moskvou a Washingtonem. Napsala to v noci na čtvrtek agentura Reuters s...

Buď zticha, mrňousi! okřikl Musk polského ministra kvůli Starlinku. Přidal se i Rubio

Miliardář Elon Musk se ostře pustil do polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorského kvůli jeho komentáři o možné nespolehlivosti Starlinku na Ukrajině. Na sociální síti X mu vzkázal, aby „byl...

Rodina zmizela, když si jela pro vánoční stromek. Po 66 letech se našlo její auto

To zmizení policii vrtalo hlavou od prosince 1958, nyní by se však jeden z nejzáhadnějších případů historie Spojených států mohl přiblížit vyšetření. Americká rodina tehdy vyrazila na nákupy, domů se...

Jemenští Húsíové útočili na loď Harry S. Truman, Američané sestřelili 11 dronů

Jemenská šíitská povstalecká skupina Húsíů tvrdí, že v reakci na americké údery na své pozice zaútočila balistickými raketami a bezpilotními letouny na americkou letadlovou loď USS Harry S. Truman....

16. března 2025  20:22,  aktualizováno  22:44

Už 59 obětí má požár klubu v Severní Makedonii. Hořet začalo při koncertu

Nejméně 59 lidí přišlo o život v důsledku požáru nočního klubu ve městě Kočani v Severní Makedonii a dalších 155 utrpělo zranění. V souvislosti s tragédií už byly vydány čtyři zatykače, oznámil...

16. března 2025  8:29,  aktualizováno  22:28

Politik? Cejch na dvacet let. Život jim i po odchodu ztěžuje zařazení na seznamy PEP

Premium

Pan M. býval starostou zhruba stotisícového města. Nikdy nebyl policií obviněn, natož obžalován. V politických funkcích skončil před dvanácti roky, dnes podniká, a to i v zahraničí. Jenže i po těch...

16. března 2025  20:25

Vatikán po měsíci zveřejnil fotografii papeže. Čelím zkoušce, vzkázal František

Po více než měsíci zveřejnil Vatikán fotografii papeže z římské nemocnice, kde se léčí od poloviny února. Na snímku František sedí v kapli před oltářem. Sám papež pak v nedělním děkovném poselství...

16. března 2025  14:08,  aktualizováno  19:36

V Krkonoších zemřel lyžař, na sjezdovce narazil do pevné překážky

Na Medvědíně u Špindlerova Mlýna v neděli zemřel lyžař. Na sjezdovce narazil do pevné překážky, zraněním podlehl na místě. Informaci CNN Prima News potvrdil Jan Král z Horské služby.

16. března 2025  19:04,  aktualizováno  19:26

Nábytkářští giganti chystají novinku. Výrobky chtějí „poslat do oběhu“

O nábytkářském odpadu se tolik nemluví. A to i přesto, že ho je pětkrát víc než z PET lahví a sedmkrát víc než z textilu. Velké firmy proto začaly spolupracovat na pilotním projektu s názvem Nábytek...

16. března 2025  19:25

Věděli jste, že kolagen není jen jeden? Existuje hned 16 druhů
Věděli jste, že kolagen není jen jeden? Existuje hned 16 druhů

Za vznikem vrásek a ztrátou pevnosti pokožky stojí úbytek kolagenu. Nové sérum VICHY Liftactiv Collagen Specialist 16 přináší revoluční technologii...

Po pádu z 11. patra zemřela na plzeňském sídlišti žena se psem, patrně skočila

Plzeňská policie v neděli vyjela na sídliště Vinice, kde zemřela žena společně se svým psem po pádu z okna jedenáctého patra panelového domu. Zřejmě šlo o sebevraždu.

16. března 2025  18:55

Polský řidič sám převážel na 800 kilo kokainu, ve Francii ho zadrželi

Ve Francii zadrželi polského řidiče poté, co celníci nalezli v nákladním voze, který řídil, na 800 kilo kokainu. Píše to agentura AFP a místní tisk. Řidič jel ze Španělska, které se v uplynulých...

16. března 2025  18:46

Trump a Putin by spolu mohli mluvit už nastávající týden, uvedl Witkoff

Zvláštní vyslanec Bílého domu Steven Witkoff očekává, že americký prezident Donald Trump by příští týden mohl mluvit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Witkoff to v neděli řekl podle agentury...

16. března 2025  15:03,  aktualizováno  18:22

Muž bodl v plzeňském parku soka nožem do břicha, hrozí mu 18 let vězení

Za čtvrteční bodnutí nožem do břicha svého soka v plzeňském parku obvinili policisté z pokusu o vraždu 54letého muže. Soudce vzal v neděli obviněného do vazby. Muži, který už má zkušenosti s pobytem...

16. března 2025  10:52,  aktualizováno  17:53

Koukej, takhle děláme hašiš. Sever Maroka je říší konopí, do Evropy mířilo tunelem

Od našeho zpravodaje v Maroku Jedeme po křivolaké horské silnici vedoucí od vodopádů Akšúr směrem k Tangeru. Po obou stranách vozovky se rozléhají pole marihuany. V Marockém království je její pěstování povolené pro zdravotní...

16. března 2025  17:42

VIDEA TÝDNE: Pátrání po Ficově vile, únos vombatího mláděte a útok kolíkem

Šéf hnutí Slovensko Igor Matovič se vydal do Chorvatska pátrat po vile, která má patřit slovenskému premiérovi Ficovi. Americká influencerka pobouřila Austrálii videem, v němž sebrala mládě vombata...

16. března 2025  17:14