Historici objevili cenné oltáře ze Sokolovska, které unikly zkáze

  12:40aktualizováno  12:40
Déle než šedesát let neměl nikdo ani tušení, kam se poděly cenné barokní oltáře ze zničených kostelů v bývalém vojenském prostoru Prameny. Až nyní historikové Vladimír Prokop a Lukáš Smola vypátrali, že ztracený mobiliář existuje.

Oltář z kostela v Čisté. | foto: archiv historika Vladimíra Prokopa

Historikové zjistili, že cenné předměty z Nové Vsi a ze zaniklého města Čistá zdobí kostely v několika vsích ve středních Čechách. Staré sochy, varhany, obrazy a křtitelnice pocházející často z počátku 18. století převezla církev ze Sokolovska do okolí středočeského Benešova, Sedlčan a Neveklova.

Fotogalerie

Své cennosti tak v roce 1946 zachránila před jistou zkázou. Ve Slavkovském lese po 2. světové válce vznikal vojenský újezd, cvičila tu armáda a vsi muselo opustit skoro 20 tisíc obyvatel. Objev je pro historiky velkým překvapením a odměnou za jejich téměř detektivní práci.

Všechny nové informace a snímky vyjdou v unikátní Obrazové encyklopedii uměleckých památek Sokolovska, kterou už několik let připravují a vydat se ji chystají na konci příštího roku.

Na začátku měli Prokop se Smolou jen nejasnou zmínku, že některé sochy ve Václavicích na Benešovsku pocházejí ze západních Čech. Ale až při druhé návštěvě Václavic učitel Prokop ze sokolovského gymnázia uspěl. V tamním kostele objevil novoveské varhany, dva zvony, křížovou cestu. Ale většina soch také byla rozkradena, některé nechal farář převézt do depozitáře pražského arcibiskupství.

Kdo chce spatřit umělecký klenot z novoveského kostela, musí ve středních Čechách popojet ještě o pár kilometrů dál do Radošovic u Vlašimi.

Hlavní oltář Korunování Panny Marie z roku 1708 je mistrovským dílem chebského sochaře Johanna Karla Stilpa. "Oltář je v relativně uspokojivém stavu, ale brzy bude potřebovat zrestaurovat. Rokoková křtitelnice z Nové Vsi tu naopak restaurováním prošla," zjistil Vladimír Prokop.

Nikdo neočekává, že by se mobiliář vrátil zpět

Starostu Nové Vsi Pavla Straku nález potěšil. Nedělá si ale naděje, že by se předměty vrátily. A to přesto, že obec zdevastovaný svatostánek opravuje.

 "Mobiliář patří církvi, kostel jako dominanta Nové Vsi je majetkem obce," vidí Straka hlavní překážku.

I podle Vladimíra Prokopa by bylo hloupé a necitlivé po desítkách let žádat převoz mobiliáře zpět. "Na Benešovsku se o něj lidé starají, chodí do kostelů."

Vladimír Prokop, historik.

Vladimír Prokop, historik.

K uměleckým předmětům ze zaniklé obce Čistá historiky přivedla nedávno vydaná kniha o kostelích na Sedlčansku. Při listování narazili u kostela v Osečanech na zmínku "převezeno z Čisté". Právě v Osečanech zdobí kapli sv. Anny hlavní oltář z už neexistující Čisté. Kaple je už delší dobu nepřístupná a vyžaduje rekonstrukci.

Dnes už se asi nepodaří zjistit, kdo přišel s myšlenkou dovybavit středočeské kostely mobiliářem z pohraničí. Byly rozbité či vykradené poté, co Němci za 2. světové války na jih od Prahy zřídili vojenské cvičiště a prostor muselo opustit asi 30 tisíc lidí. I tahle okolnost pojí Vojenský újezd Prameny s Benešovskem.

Pátrání historiků ještě nekončí

Prokop se Smolou chtějí ve středních Čechách pátrat dál a věří, že kostelů s inventářem ze Sokolovska objeví víc. Studují tamní farní i obecní kroniky, prohlížejí kostely a fotí.

"Myslím, že vypátráme ještě mobiliář ze zaniklého Smrkovce a z Louky u Nové Vsi. Existují jen černobílé osmdesát let staré fotky těchto uměleckých předmětů."

Pro vydání encyklopedie památek Sokolovska, která bude ve stylu Kroniky lidstva, historici zdokumentovali kolem 4,5 tisíce položek. V barevné knize se na křídovém papíře objeví asi 2,5 tisíce obrázků.

Autoři spolupracují s Národním památkovým ústavem, s plzeňským biskupstvím, regionálními muzei, archivy a s řadou nadšenců. Odborné záležitosti konzultují s univerzitními historiky umění.

"Dosud taková kniha neexistuje. Máme ji v podstatě už hotovou. Nyní probíhá revize údajů, vše ověřujeme," řekl Prokop. Slibuje, že publikace nabídne nečekané informace. Třeba že v kostele sv. Jiří v Horním Slavkově ještě v 70. letech visela velká dřevořezba ukřižovaného Krista. Jde o práci barokního mistra Matyáše Bernarda Brauna. Socha je nyní umístěna v Národní galerii v Praze.

Autor:

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Sedmnáctý listopad byl náhoda, které pomohli i svazáci, říká historik

Před revolucí vystudoval Miroslav Vaněk pedagogickou fakultu a začal učit na základní škole. Ke kariéře historika ho...

Slzy, vzlyky, vzpomínky. V Lysicích truchlili za mrtvou učitelku z nehody

Při nehodě autobusu na Mělnicku přišla o život jedna z učitelek, která jela na školní exkurzi s žáky ze základní školy...

Stávkovat budeme, dokud rektor Zima neodstoupí, řekli studenti v Rozstřelu

Školní stávky za klima se přelily i do univerzitního prostředí. Studenti z iniciativy Univerzity za klima protestují...

Jak se dělala revoluce. Exkluzivní rozhovory odhalily pozadí sametové revoluce

Zpravodajský portál iDNES.cz odvysílal několikahodinový speciál k výročí sametové revoluce. Speciální vysílání přineslo...

Advantage Consulting, s.r.o.
SVÁŘEČ CO2

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz