Herec Roden dostal od Rathova kraje dva miliony na opravu svého zámku

  10:54aktualizováno  10:54
Herec Karel Roden žádal Středočeský kraj o dotaci na opravu svého zámku Skrýšov dvakrát. "Pořádnou" sumu 1,9 milionu ale dostal až letos, kdy se budou konat krajské volby. Hned poté, co dotaci dostal, se na zámek vydal hejtman David Rath, s hercem se nechal vyfotit a hejtmanství zprávu s fotkou dalo na svůj web.

Zámek Skrýšov patří Karlu Rodenovi. Ten se pustil do jeho opravy. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

"Špičkový český herec Karel Roden zachraňuje barokní zámek z roku 1762 a pomáhá mu Středočeský kraj." Takovou informací se hejtmanství chlubí na svých webových stránkách, zprávu doplňují i fotografie hejtmana Davida Ratha na Rodenově zámku Skrýšov na Příbramsku.

Roden totiž od kraje dostal na opravu zchátralé střechy 1,9 milionu korun ze Středočeského fondu kultury a obnovy památek. Zdrojem peněz je krajský rozpočet.

"Příjemců, kteří dostali vyšší sumy, bylo víc. Žadatelé mohou žádat o dotaci do dvou milionů korun. Žádný příjemce nedostal víc," vysvětlila mluvčí kraje Berill Mascheková.

Karel Roden

Karel Roden

Víc než Roden nedostal loni ze 192 zájemců o dotace nikdo, přes milion získalo devět z nich. Ostatní částky se většinou pohybovaly v řádech desítek a stovek tisíc. Dotace z fondu nad dvě stě tisíc korun musí schválit zastupitelstvo.

"Skoro dva miliony korun jsou nestandardní částka, zarazilo nás to, ale pravidla tím porušená nejsou," řekla šéfka kontrolního výboru a opoziční zastupitelka za ODS Dagmar Nohýnková.

Roden: Suma mě mile překvapila

Nad vysokou částkou se pozastavují i někteří vlastníci nebo správci kulturních památek v kraji, ale shodují se, že Rodenův Skrýšov si dotaci zaslouží a potřebuje ji. Díky ní, a ještě další z ministerstva kultury, Roden po třech letech zchátralou střechu opravil.

Nejvyšší dotace 2011

Karel Roden
1, 9 milionu Kč oprava střechy zámku Skrýšov

Nové Dvory
1 898 891 Kč oprava fasády, žlabů, svodů, komínu a dveří na domě č. p. 111

Zdice
1 472 500 Kč oprava měšťanského domu U krále Václava IV.

Pozn.: Jde o výběr tří nejúspěšnějších žadatelů. Celý seznam na webu kraje.

"Nestudoval jsem, kolik kdo dostal. O dotaci z fondu jsem žádal už jednou, ale nic jsem nedostal a teď jsem za to moc rád. Byl jsem překvapený, ale mile, kraj mi tím hodně pomohl," reagoval herec Karel Roden s tím, že za sto tisíc korun by střechu neopravil, proto požádal o maximální možnou částku.

"Mít zámek, to je strašně moc práce, a dostat takovou dotaci neznamená, že už to nic nestojí. Stal jsem se dobrovolným správcem kulturní památky a celý život se budu snažit ji opravit, i když je pohodlnější bydlet v nějakém domečku," dodal současný nejlépe placený český herec.

Ačkoli podmínkou získání peněz z veřejných zdrojů není, aby byla památka přístupná veřejnosti, Roden tu kulturní akce začal pořádat a plánuje to i do budoucna. I teď se na opravovaný zámek mohou zájemci podívat, ale jen po předchozí e-mailové domluvě.

Už se tu konal nultý ročník akce Jazz u Karla Rodena, z níž by měla být tradice, a herec v opravené jízdárně chystá i jiné koncerty nebo divadelní představení. V budoucnu bude zámek sloužit seminářům či workshopům.

Hraje roli politika?

"O dotace z tohoto fondu jsem žádal za bývalého vedení kraje, třikrát nebo čtyřikrát jsem ji získal, ale nikdy to nebyla tak vysoká suma," říká manažer Ondřej Slačálek, majitel tvrze Malešov na Kutnohorsku.

David Rath je jeden z nejlépe oblékaných mužů politické scény.

David Rath

Jiný vlastník středočeské památky, který však nechce uvést své jméno, si proto na změněný postup sociálnědemokratického vedení kraje stěžuje.

"Dřív jsem o tyto dotace žádal, teď sázím na jistotu - program záchrany architektonického dědictví ministerstva kultury. Tam, když žadatel splní všechna kritéria, vždy něco dostane, i když třeba ne všechno. Na kraji to dřív bylo taky tak, ale teď někomu dají všechno a někomu nic. Tak mi to oficiálně vysvětlili," řekl majitel památky. Jeho jméno redakce zná.

Kritické hlasy z řad majitelů a správců památek mluví o tom, že rozdělování dotací je neprůhledné a ovlivněné politikou. "Některé případy jsou do nebe volající. Pan Roden sice dostal vysokou sumu, ale na Skrýšově se vážně snaží. I když otázka je, proč mu kraj tak vysokou sumu dal," řekl jeden z neúspěšných žadatelů o dotaci.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Příští týden se vrátí tropická vedra, v září teploty klesnou k 21 stupňům

Děti se osvěžují na koupališti Pohoda v Sezimově Ústí. (26. června 2019)

V příštím týdnu mohou ještě teploty v Česku vystoupat na tropických 30 stupňů Celsia. Bude však více pršet. Na začátku...

Za větší sucha mohou i holá pole, ukazují termosnímky. Pomohlo by víc rostlin

Zahrada se záhony a holou půdou (teplota při měření  cca 23°C)

Teplota povrchu země má zásadní vliv na šíření nežádoucího sucha. Kromě teploty silnic a staveb začali odborníci měřit...

Pokud nechtějí být ve vládě, ať to jasně řeknou, vyzval Babiš ČSSD

Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (za ANO) mluví o konci koalice s ČSSD. V rozhovoru pro televizi Prima zdůraznil, že obě politická...

Najdete na iDNES.cz