Helikoptéry s krví čekají na povel

  15:59aktualizováno  15:59
Česko je připraveno na to, až si USA řeknou o krev. Má podrobný plán pomoci. "V Praze je v pohotovosti vojenská letka, která může okamžitě přepravit krev do postižených oblastí," řekl iDNES mluvčí ministerstva zdravotnictví Otakar Černý. Krizový štáb ministerstva přes celou noc zjišťoval, kolik krve může republika Americe poskytnout.

"V noci nám volali z ministerstva zdravotnictví, abychom jim zjistili, jak velkou pomoc můžeme poskytnout," potvrdila iDNES Daniela Dušková z transfuzního oddělení Všeobecné fakultní nemocnice v Praze-Vinohradech. "Kolik krve máme k dispozici vám nemohu sdělit, protože situace se stále proměňuje podle aktuálního stavu na klinikách. Přednost samozřejmě mají akutní případy v nemocnicích," dodala.

"Několik tisíc krevních konzerv, několik desítek tisíc balení krevní plazmy a několik tisíc balení albuminu je nachystáno na všech transfuzních stanicích. Až nás Američené požádají o pomoc, vystartují do všech krajů helikoptéry," řekl dále Černý s tím, že vše se pak shromáždí v Praze. Zde je pak v pohotovosti vojenská letka, která by okamžitě krevní transport převezla přes oceán.

AMERIKA VE VÁLCE

VŠECHNY SOUVISEJÍCI ČLÁNKY

úterní on-line reportáž

AKTUÁLNÍ ON-LINE REPORTÁŽ

"Od požádání USA o krev by měly být všechny krevní konzervy dopraveny do šesti hodin do Prahy, do dalších 12 hodin pak na půdu Spojených států," uvedl ministr obrany Jaroslav Tvrdík.

Vše také záleží na situaci na amerických letištích. Letecký provoz nad celými USA je totiž přerušen.

Podle Černého se však zatím nedá říci, zda Američané o pomoc požádají právě Česko. "V New Yorku je největší transfuzní stanice na světě. Je otázka, co budou potřebovat," řekl. Podle něj je republika rovněž připravena poskytnout místa pro ošetření na svém území a vyslat lékařskou pomoc přímo na místa postižení. "Ostravská nemocnice například nabízí desítky volných lůžek," upřesnil mluvčí. Více z Ostravska najdete ZDE.

Krev v ČR
Znojmo
Zlín

"Z našich zásob jsme již připravili první várku 200 transfuzních jednotek krve a 300 jednotek krevní plazmy, kterou můžeme ihned poslat do USA. Čekáme jen na pokyn z ministerstva zdravotnictví. Pokud jej dostaneme, podstatně rozšíříme provoz naší stanice, abychom mohli maximálně pomoci," řekla Dana Galuszková z olomoucké transfuzní stanice. Podrobnosti z Olomoucka čtěte ZDE.

I nemocnice Libereckého kraje jsou připraveny zajistit pro USA potřebnou krev a krevní deriváty. Podle krajské mluvčí Barbary Staré-Pradeové se ve středu mimořádně sešla Rada Libereckého kraje, která schválila návrh kondolenčního dopisu lidu USA. Liberecký kraj je tak připraven zapojit se do pomoci.

Dodávka by nebyla bez problémů

Český červený kříž vyhlásil veřejnou finanční sbírku na pomoc lidem postiženým teroristickým útokem ve Spojených státech. Fond humanity, na který lze posílat peníze, má číslo 10030-7334-011/0100, variabilní symbol 333.  Informoval o tom ředitel úřadu Českého červeného kříže Jiří Procházka.

O konkrétním využití získaných peněz Český červený kříž jedná s velvyslanectvím Spojených států. Červenému kříži v USA již nabídl pomoc v podobě krevních konzerv a mražené krevní plazmy.


Zástupce ředitele pražského Ústavu hematologie a krevní transfuze Petr Turek ve středu dopoledne jednal o případných dodávkách krve pro USA jednal s náměstkem ministra zdravotnictví Antonínem Malinou. "Momentálně jsme ve fázi, kdy se neví, zda potřeba krve v USA vyvstane, tento stát má obrovské zázemí vlastních dárců," upřesnil Turek.

Poznamenal, že dodávka krve do USA by zřejmě nebyla bez problémů. Například označení krevních konzerv je v češtině. "Liší se trochu i způsob vyšetření: v USA nevyšetřují na syfilis, ale stejně jako my vyšetřují na AIDS či žloutenku, navíc vyšetřují na dva raritní viry rozšířené v mexické oblasti," dodal.

Lidé nabízejí svoji krev
Od rána nabízejí desítky lidí po celé republice svou krev pro zraněné Američany. Ve středu se však koná pravidelná akce Daruj krev s Českým rozhlasem, takže lékaři jen těžko odhadují o kolik lidí více se hlásí. "Dnešní odběr pod záštitou Českého rozhlasu byl předem naplánovaný a lidé jsou většinou objednaní. Zájem a ohlasy veřejnosti ale jsou," řekla iDNES Daniela Dušková z transfuzního oddělení Všeobecné fakultní nemocnice na pražských Vinohradech.

Lidé také telefonují do pražského Ústavu hematologie a krevní transfuze a nabízejí krev pro USA. Podobné telefonáty zaznamenala také většina ze sedmi desítek transfuzních stanic po celé republice.

"Lidé jsou úterním teroristickým útokem na USA otřeseni. Chtěli by pomoci a ptají se, zda mohou přijít dát krev. Děkujeme jim z ochotu, ale zatím jim nemůžeme nic říci, letecký provoz dosud nebyl obnoven," řekla ČTK jedna z pracovnic ústavu.

Autoři: ,

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Babiš: Proč mi vyčítají KSČ? Benešovou neodvolám, s Minářem se nesejdu

Ministryni Marii Benešovou neodvolám a s šéfem spolku Milion chvilek pro demokracii se nesejdu. Tak v rozhovoru pro...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Vémoly je mi líto. Bez něj bychom O2 arenu nevyprodali, říká šéf Oktagonu

Karlos Vémola a Attila Végh. První jmenovaný po dvou minutách padá v Oktagonu k zemi a píše tím další část příběhu,...

  • Další z rubriky

Spacáková stávka skončila. Protestující studenti opustili vestibul Karolina

Dvacítka studentů, která od středy okupovala Karolinum, se po tříhodinovém jednání s vedením domluvila na okamžitém...

Když udělá chybu řidič autobusu, má na krku pět paragrafů, říká instruktor

Minulý týden v krátké době havarovalo několik autobusů, při nehodě nedaleko slovenské Nitry přišlo o život dvanáct...

Babiš je s byznysmeny na Ukrajině. Podpořil její integritu, včetně Krymu

Na Ukrajinu v pondělí večer přiletěl premiér a šéf ANO Andrej Babiš. „My určitě chceme naše ukrajinské partnery...

Pancíře proti Praze. Sametovou revoluci mohlo utopit v krvi 94 tanků

Ještě týden po brutálním zásahu bezpečnostních složek na Národní třídě v listopadu 1989 patřil ministr národní obrany...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz