Hejtman Rath překreslil plány miliardové přestavby nemocnice

  17:09aktualizováno  18:31
Nový hejtman Středočeského kraje David Rath se rozhodl změnit dlouho připravované plány na modernizaci kladenské nemocnice. Podle těch původních zde měly vzniknout tři nové pavilony. Postaví se ale pouze jeden a ušetřené peníze se použijí na generální rekonstrukci staré budovy.

David Rath se rozhodl změnit modernizaci kladenské nemocnice. Ilustrační foto. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Předběžný rozpočet 1,2 miliardy korun i časový harmonogram prací zůstanou stejné, informoval David Rath. Už se na tom prý dohodl se zástupci stavebních firem, které zakázku na modernizaci nemocnice získaly od minulého vedení kraje.

Změny v zadání stavebních prací by měly řešit dodatky k již uzavřeným smlouvám. Podle hejtmana z toho pro kraj nebudou vyplývat žádné sankce.

"Dohodli jsme se velmi smírně. Pochopili, že pro pacienty a občany Kladna je daleko důležitější, aby byla zrekonstruovaná ta současná nemocnice," uvedl Rath.

Místo tří nových pavilonů jeden a rekonstrukce

Ve středu se nastupující hejtman na jednání s novým managementem nemocnice, zástupci projektantů a stavebními firmami předběžně dohodl, že se z původních plánů zachová jen výstavba pavilonu akutní medicíny, kde bude mimo jiné centrální příjem, ARO a operační sály. Další dvě samostatné budovy nebudou podle Ratha zapotřebí.

Celková cena by podle hejtmana zůstala 1,2 miliardy, jak rozhodlo již minulé vedení kraje. "Oni (zástupci firem) řekli, že už na tom stejně pracovali, takže v tom nevidí problém. Tudíž žádný skluz by tam nastat neměl," poznamenal k časovému harmonogramu prací. Podle původních plánů měla modernizace oblastní nemocnice trvat zhruba dva roky.

Nemocnice tak nebude mít samostatnou transfuzní stanici, která je podle Ratha zbytečná. "Nová transfuzní stanice tam byla vybudována před sedmi lety, tak by to do značné míry bylo nehospodárné," podotkl Rath. Nevznikne ani bunkr radioterapie. Tento obor by se měl soustředit do velkých onkologických center, míní Rath s odvoláním na onkologické společnosti.

Rekonstrukce staré budovy by podle Ratha měla začít až po vybudování nového pavilonu akutní medicíny. Vznikne v něm jedno patro se zhruba 80 lůžky, kam se budou ze staré budovy průběžně stěhovat jednotlivá oddělení, která se budou právě rekonstruovat.

Odvolaný ředitel: Omezí to provoz nemocnice

Podle odvolaného ředitele kladenské nemocnice Otakara Mareše hrozí při přestavbě podle Ratha několik rizik. "Pokud to udělají tak, že postaví jen jednu budovu, způsobí omezení provozu nemocnice. My jsme to řešili roky a nepřišli jsme na lepší řešení. Vítězství je alespoň to, že už netvrdí, že je to celé nesmysl, a snad bude přístupen další komunikaci," řekl Mareš.

Když se navíc stará část nemocnice bude opravovat za provozu, hrozí podle něj, že pacienti budou muset péči vyhledat jinde. Vždy několik oddělení se bude muset uzavřít a nebudou nějakou dobu fungovat.

"Přemýšleli jsme o tom se všemi důsledky, aby se nic nezavíralo, nic neomezovalo. Protože rekonstrukce takové staré budovy není na měsíc, je to dlouhodobá záležitost, trvá to řadu měsíců. Opravdu to znamená uzávěr oddělení a v tom okamžiku nemá personál práci. Nevím, jakou práci jim nabídnou, jak to mají vyřešeno,” doplnil exředitel nemocnice. Plány jeho týmu, na kterých se podíleli i zaměstnanci, počítaly s tím, že když se nějaký provoz nemocnice bude muset uzavřít, přesune se do nové budovy.

AKČNÍ HEJTMAN RATH

Za tři dny od nástupu do funkce stihl David Rath kromě překreslení kladenské nemocnice i personální výměny. Plánuje také "přepadovky" - náhlé kontroly zdravotních zařízení.

David Rath přistoupil ke změnám pouhé tři dny po tom, kdy byl zvolen do funkce hejtmana Středočeského kraje (o Rathově zvolení do funkce čtěte zde). Stihl už také odvolat šéfy pěti krajských nemocnic a dosadit nové ředitele i představenstvo.

Rath také varoval, že bude neplánovaně navštěvovat nemocnice a kontrolovat, zda plní veškeré podmínky. Pokud tomu tak nebude, odebere jim registraci. - čtěte Rath vyrazí na "přepadovky" do nemocnic

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Šéf diplomacie se pokusí v Americe vyjednat i přijetí Zemana u Trumpa

Prezident Miloš Zeman přijal na Pražském hradě premiéra Andreje Babiše,...

Při své cestě do Spojených států bude ministr zahraničí Tomáš Petříček usilovat o pozvání prezidenta Miloše Zemana i...

Doučování je výhodný byznys. Kolem přijímaček může rodiče přijít na tisíce

matematika

Sezona doučování vrcholí a lektoři nejrůznějších předmětů si mohou mezi klienty vybírat. Mezi předměty vede matematika...

Bývalý uhlobaron Koláček u soudu prováděl duchovní cvičení

Někdejší spolumajitel Mostecké uhelné společnosti Antonín Koláček u soudu,...

Pouhé modlení už nestačí. Bývalý uhlobaron a buddhista Koláček, který si změnil křestní jméno z Antonína na Antonio,...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz