Heger začal jednat s lékařskými odbory. Trvá na tom, že na platy peníze nepřidá

  10:47aktualizováno  17:33
V minulých dnech si přes média posílaly odbory, profesní komora lékařů i ministerstvo zdravotnictví otevřené dopisy a tvářily se, že není cesty ke kulatému stolu. Nyní poprvé přiznaly, že kvůli hromadným výpovědím lékařů musí začít oficiálně jednat. Ministr Leoš Heger ale zopakoval, že peníze na platy lékařům nepřidá. Odbory však z požadavku nechtějí ustoupit.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger na konferenci v Senátu. Uspořádal ji předseda Senátu Milan Štěch (18. ledna 2011) | foto: Roman VondroušČTK

Schůzku se zástupci odborů a lékařské komory ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) svolal na čtvrtek, chce najít nějakou cestu, jak se vyhnout krizovým scénářům a problémům. Oznámil to na brífinku po setkání s poskytovateli zdravotní péče.

"Dopoledne jsme si s panem doktorem Engelem domluvili jednání na čtvrtek, otevřeme oficiální kolo jednání a cestu domluvy. Do prvního března nám zbývá asi šest týdnů, na druhou stranu Asociace hejtmanů velmi naléhavě žádá, aby se celá věc nějakým způsobem uzavřela k 31. lednu. Protože pokud by se měla organizovat nějaká krizová opatření, musí se na ně kraje nějak připravit a ty čtyři týdny, které budou zbývat do března, je minimum, jež potřebují," uvedl ministr Heger.

"S potěšením kvituji, že pan ministr přijal nabídku ČLK a LOKu k jednání. Pro nás je termín 31. ledna zásadně důležitý, některé kraje jsou na tom obzvláště špatně, protože nemají fakultní nemocnice a nemají specializovanou akutní péči," dodal hejtman Vysočiny Jiří Běhounek.

Na ministerstvu by se poskytovatelé péče měli příští týden sejít i se zástupci pojišťoven.

"V nemocnicích hledáme všechny zdroje, které bychom do platů daly, Nacházíme je, ale v omezené formě, protože musíme nadále zachovat objem a kvalitu péče. K dalším jednání proto budou přizvány také pojišťovny, aby stejně jako my hledaly peníze a uspokojily požadavky lékařů. Taky chci však apelovat na prezidenta lékařské komory, aby lékaři v požadavcích trochu poklesli. Tímto způsobem bychom se mohli dostat k nějakému cíli," míní ředitelka plzeňské fakultní nemocnice Jaroslava Kunová.

Stát peníze lékařům nedá

Ministr jednal o krizové situaci ve zdravotnictví už dopoledne v Senátu. Na konferenci opakoval, že stát lékařům peníze na platy nepřidá. Mzdy mohou nemocnice letos zvýšit jedině, pokud se jim jinde podaří peníze ušetřit. Zároveň dal lékařům naději, že za rok tomu může být jinak. "Udělám vše proto, aby se mohly od roku 2012 platy zvýšit," dodal politik.

Ministr zdravotnictví chce také vyjít vstříc požadavkům hejtmanů a hovořit s premiérem Petrem Nečasem (ODS) o zárukách, které by vláda dala ve formě usnesení nespokojeným lékařům.

Odbory na sliby možného zvýšení platů zatím nechtějí slyšet. "To není adekvátní řešení. S tím měl přijít pan ministr třeba v září a ne teď, kdy jsou ve výpovědní lhůtě tisíce lékařů," uvedl předseda Lékařského odborového klubu (LOK) Martin Engel.

Nová komise

Financováním zdravotnictví se začala zabývat také Národní ekonomická rada vlády (NERV). Ta již ustavila pětičlennou pracovní skupinu expertů.

"Její založení nám pomůže koncentrovat se na složité otázky týkající se reformy zdravotnictví," uvedl koordinátor nově vzniklé skupiny Miroslav Zámečník. Ve skupině budou vedle něj působit také Lubomír Lízal, Michal Mejstřík, Jiří Nekovář a Jiří Rusnok.

Heger pozvání Štěcha přijal, Nečas chyběl

Hegera, premiéra vlády, zástupce odborů a lékařské komory pozval na půdu Senátu jeho předseda a někdejší šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch (ČSSD). Toho LOK , které spojila hrozba hromadného odchodu lékařů z nemocnic.

Heger na jednání svolané Štěchem přišel, premiér Nečas se jeho ústy omluvil.

Předseda Senátu Štěch na začátku konference hosty vyzval, aby vážili slova a pokusili se hledat cestu smíru. "Jsme tu, aby se znesvářené strany podařilo drobet sblížit a najít kompromis, protože tento spor nemůže mít vítězů ani poražených," řekl s tím, že řešení se musí najít do konce měsíce února. Tehdy totiž končí výpovědní lhůta zhruba 3 800 lékařů, kteří poslali v rámci odborářské akce s názvem "Děkujeme, odcházíme" nemocnicím hromadné výpovědi.

Štěchova slova většina účastníků konference respektovala a znovu zopakovala své požadavky. Prezident ČLK Milan Kubek i zástupce asociace krajů, hejtman Vysočiny Jiří Běhounek zdůraznili, že situace je velmi vážná. Heger vyjmenoval možná krajní řešení, jakým jsou například vyhlášení krizového stavu nebo rezignace ministra zdravotnictví. "Věřím ale, že k nim nedojde," doplnil Heger.

Představitelé LOK odešli protestně ze sálu

Do ostré kritiky se u řečnického pultu i přes apel Štěcha pustil předseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Boris Šťastný (ODS). "Pane ministře, vzbuďte na ministerstvu zdravotnictví spícího medvěda a pokud TOP 09 na ministerstvu tápe, pak ať se obrátí na své koaliční partnery," řekl na adresu Hegera s tím, že ODS je připravená situaci ve zdravotnictví řešit.

Šťastný ale nešetřil především odbory a lékaře, kteří výzvu "Děkujeme, odcházíme" podpořili. "Dávají vlastní profesní osud do rukou kolektivistické organizace levicového typu, jakou je LOK, a nevěří sami sobě," prohlásil Šťastný a dodal, že odborářkou akci bere jako "krizi sebevědomí" lékařů.

Při těchto slovech se v sále zvedli iniciátoři "Děkujeme, odcházíme" a na protest opustili sál. "Svým odchodem jsme dali jasně najevo, že vydržíme až do morku kostí," komentoval událost Engel s tím, že ho Šťastného výpady mrzí. "Byli jsem požádání o nekonfrontační tón. Situaci to určitě neuklidní," domnívá se.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Další z rubriky

Hamáček se Šmardy nevzdá. Věří, že Babiš a Zeman přijdou s řešením

Jan Hamáček.

Místopředseda vlády a šéf ČSSD Jan Hamáček nemíní měnit nominaci Michala Šmardy na ministra kultury. Nepočítá ani s...

Babiš, Feri a Ovčáček jako staříci. S populární aplikací si hrají i politici

Aplikace FaceApp se stala hitem internetu. Vyzkoušel ji i premiér Andrej Babiš....

FaceApp je stále populárnější i mezi celebritami nebo politiky. Aplikace upraví vloženou fotku tak, že osoba na ní...

Česko usychá. Třetina území je na nejhorším stupni a situace se zhoršuje

Trápí vás sucho a nedostatek vody? Pomůže studna a hlubinné čerpadlo

Sucho se v České republice minulý týden po mírném ústupu znovu rozšířilo. Třetina území je na vůbec nejhorším stupni....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz