Heger podepsal dohodu s lékaři. Sliby nebude lehké splnit, přiznává

  13:16aktualizováno  14:17
Ministr zdravotnictví Leoš Heger podepsal s odboráři memorandum, které zažehnává odchod 3 800 nemocničních lékařů a zvýší jim základní platy. Podpis přidal i šéf odborů Martin Engel. Heger je přesvědčen, že vyšší odměňování lékařů vláda příští týden schválí.

Ministr Leoš Heger a předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel podepsali memorandum, které zažehnává odchod tisíců nemocničních lékařů. (17. února 2011) | foto: Jan TřeštíkČTK

Dohodu, kterou veřejnosti obě strany představily v pondělí, ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) a předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel podepsali hodinu po poledni. Memorandum bylo ve čtyřech zhotoveních - dvě zůstanou LOKu, jedna na ministerstvu zdravotnictví a jedno je pro premiéra Petra Nečase.

"Obě strany ustoupily, podařilo se najít smírné řešení. Vrátili jsme se do fáze klidu, doufám, že bude trvat co nejdéle," komentoval parafování ministr s tím, že by se nyní rád soustředil na balík reforem. Ten má pomoci uspořit uvnitř zdravotnického systému letos dvě miliardy na platy lékařů.

DOHODA O NAVÝŠENÍ PLATECH A REFORMÁCH

Memorandum všem lékařům slibuje do března navýšení tarifů o pět až osm tisíc korun. Příští rok platy lékařů vzrostou o 10 procent, do roku 2013 budou dosahovat 1,5 až trojnásobku průměrného platu v zemi.

Přečtěte si na celé znění memoranda, které uzavřely lékařské odbory a ministerstvo zdravotnictví

Pro příští rok musí úspory pokrýt nejen to, ale i navyšování platů zdravotních sester a jiného nelékařského personálu. "Učinili jsme významné kroky, kterými jsme zavázaní. Nyní se budu těšit na další spolupráci s odbornými organizacemi i LOK, který mezi ně patří. Věřím, že v personální linii už se nebudou odehrávat žádná dramata," dodal Heger.

Jednání: ztráty a nálezy

"Poznal jsem, že pan Engel je rovný člověk. Že to, co říká, platí. Jedná se s ním jako s mužem. Je to velká zkušenost, řadu let jsem chodil ke kolektivním vyjednáváním a tohle bylo opravdu o patro výš," poznal za několik měsíců ministr Heger.
Podobně mluví i šéf odborů Martin Engel: "Získal jsem obrovské zkušenosti. Navíc myslím, že jsme jasně ukázali, že jsme státotvorní, že myslíme na občany České republiky," míní Engel.

Na obou stranách ale zaznamenali i ztráty: "Ztratil jsem podporu části ODS. Doufám, že je to jen na chvíli. Že je svými dalšími kroky v reformě přesvědčím, že to rozhodnutí bylo správné a že budeme pokračovat tak, jak je koaliční smlouva napsána," přiznal Heger. "Ztratil jsem kus osobního života," dodal  Engel.

"Chtěl bych poděkovat panu ministrovi za korektní jednání, obrovský dík patří lékařům, kteří při nás celou dobu stáli a kteří se na konci rozumně rozhodli," řekl po podpisu Martin Engel. Oba si poté s úsměvem potřásli rukou.

Engel má nyní podle memoranda tři dny na to, aby nespokojené lékaře vyzval ke stažení výpovědí. "Splním závazky, které plynou z podpisu memoranda. Lékaře vyzvu ještě dnes formou prohlášení, aby ukončili akci a ti, co mají zájem, aby se navrátili do práce. Rozešlu to hromadně maily i do médií," ujistil šéf odborů.

"Byl jsem značně nervozní, vyjednávání byla neustále na hraně a mohla kdykoliv padnout," přiznal ministr. Engel dodal, že se snažil pro dohodu dělat vše a že by celé situaci pomohlo, kdyby se začalo jednat dříve.

Dovolenou po hektickém období ani jeden z nich neplánuje. "Určitě si tři dny volna nedám, mám před sebou pracovní víkend, myslím, že se hlavně dospím," dodal ministr. "Moji únavu by pár dní volna ani nespravilo," míní odborář.

Ministr chce od pondělí sledovat nemocnice, zda se do nich lékaři vracejí. "U fakultních nemocnic to nebude problém. Doufám, že hejtmani také rychle doplní informace z krajských nemocnic, abychom měli přehled," doplnil Heger.

On-line s Kubkem

Prezident České lékařské komory Milan Kubek diskutoval bezprostředně po podpisu memoranda se čtenáři iDNES.cz. Odpovědi najdete zde.

Na konci loňského roku v rámci protestní akce "Děkujeme, odcházíme" ukončilo pracovní poměr na 3 800 nemocničních lékařů. V únoru by jim vypršela výpovědní lhůta a například na Vysočině by se zhroutila akutní péče.

Hodinu před podpisem memoranda Heger popsal novinářům, jak přijal souhlas odborů s dohodou. Odboráři nad ní rokovali ve středu čtyři hodiny. Ministr je přesvědčený, že vyšší odměňování lékařů na vládě za týden projde.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger

Ministr zdravotnictví Leoš Heger

Jaká je vaše reakce na včerejší rozhodnutí lékařských odborů?
Jsme rádi, že k podpisu memoranda dojde. Akce byla hodnocena velmi kontroverzně a myslím, že rozdělila celou populaci na dva tábory. Jeden vyžadoval od ministerstva vůči lékařům tvrdší postup a větší odolnost vůči platovým požadavkům. Druhá názorová strana říkala, že dojde k neštěstí, péče se rozpadne a lékaři si peníze zaslouží. Já od začátku říkám, že si je zaslouží. Není pro to sice příliš příznivá doba. Faktem je, že jsme ustoupili. Uznávám to a budu se celé funkční období zpovídat, zda to stálo za to. Definitivní hodnocení celé situace navrhuji provést po roce. Věřím, že zklidnění scény přispěje k tomu, aby odborná veřejnost nyní svá stanoviska vyjadřovala konformněji.

Proč podle vás odbory memorandum posvětily, ačkoliv nejméně jedna třetina odborářů s ním nesouhlasila?
Myslím si, že všichni ti lékaři, kteří nepočítali, že odejdou do ciziny, také nepočítali s tím, že budou dávat výpovědi a budou masivně měnit místa. Je samé pak překvapilo, stejně jako celý národ, jaká je razance toho odporu. Uvědomili si rizika hrozící poskytování péče a uvědomili si vlastní odpovědnost.

Které ze závazků memoranda bude nejobtížnější splnit?
Téměř vše souvisí s reformou a jak ukazuje naše historie, kroky proto nebudou jednoduché. Myslím si ale, že jsme se vyhnuli slibům, které by byly absolutně nesplnitelné.

Ve středu musí navýšení tarifů pro lékaře posvětit vláda. Obejde se to bez výhrad?
Pana premiéra i vládu jsem informoval o tom, že došlo k jistým časovým problémům a k tomu, kdo vlastně podepíše první, aby druhý neucuknul. Byl jsem ujištěn, stejně jako ze strany odborů, že si budeme vzájemně věřit. Panovala shoda s tím, že vláda dá souhlas podmíněně, tedy až po odvolání protestní akce. Čili v tento moment je možno pokládat za jistotu. Tarify příští týden na zasedání vlády projdou. Takto to pan premiér slíbil.

Šéf odborů Martin Engel hovořil o tom, že pokud vláda přijme memorandum jako samostatné usnesení, bude to dostatečná záruka proto, aby bylo v budoucnu dodrženo. Bude se vláda memorandem zabývat samostatným usnesením?
Memorandum je nedílnou součástí mého vyjednávání, ke kterému jsem od vlády dostal mandát. Myslím že zvýšení tarifů, které je jedním z bodů memoranda, potvrdí celé memorandum.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Prezident odmítl říci, koho podpořil. Dříve přitom veřejně slíbil hlas ČSSD

Prezident Miloš Zeman volil ve volbách do Evropského parlamentu. Odmítrl říci,...

Prezident Miloš Zeman volil ve volbách do Evropského parlamentu. Odmítl říci, koho podpořil. Nedávno na sjezdu ČSSD...

První část dálnice na Slovácku má stavební povolení, práce začnou letos

Trasa plánované dálnice D55 v úseku Babice - Staré Město.

Silničáři získali stavební povolení na úsek dálnice D55 z Babic do Starého Města. Do tří let by po ní řidiči mohli...

Telekomunikační věž na Žižkově nahradí rozvlněné domy architektky Jiřičné

Vítězný návrh rozvlněné věže architektky Evy Jiřičné.

Developer Central Group odhalil novou podobu pozemku bývalé telekomunikační budovy na Žižkově. Tu čeká demolice, včetně...

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...

Najdete na iDNES.cz