Heger pobídl nemocnice k hledání rezerv na platy lékařů i sester

  14:37aktualizováno  16:14
Ministr zdravotnictví Leoš Heger povolil fakultním nemocnicím, jejichž zřizovatelem je stát, aby hledaly finanční rezervy na platy všech zdravotnických zaměstnanců. Na hledání peněz se dohodl na schůzce s řediteli nemocnic, která měla řešit hrozící hromadný odchod nemocničních lékařů.

Na schůzku přijelo všech jedenáct ředitelů českých fakultních nemocnic, ty tvoří polovinu kapacit lůžkové péče v České republice. "Informovali jsme se o situaci v jednotlivých nemocnicích. Ze strany ministerstva zůstává postoj, že budeme řešit problémy, které byly na začátku hnutí odporu," řekl ministr zdravotnictví s tím, že ředitelé nemocnic ho seznámili s počtem výpovědí.

Podle Hegera už byla nastartována reforma zdravotnictví a reforma systému vzdělávání lékařů, která vyřeší dva ze tří požadavků odcházejících lékařů a Lékařského odborového klubu. "Ve vzdělávání lékařů už byly podniknuty účinné kroky," řekl ministr.

PREZIDENT MINISTRA PODPOŘIL

Podle Klause doba reformám i přes výhrůžky lékařů přeje

Zvýšení platů, které je dalším požadavkem odborářů, ale podle něj není skokově možné. "V současné době jsme stále v krizové situaci. Těžko nyní můžeme někde hledat finanční prostředky," uvedl Heger.

S fakultními nemocnicemi zřizovanými státem se však dohodl, že budou hledat finanční rezervy. "Pokud peníze ředitelé nemocnic najdou, mají za úkol je směřovat do platů. Ale platů všech zdravotních zaměstnanců. Tedy nejen lékařů, ale i sester, kterých máme stále nedostatek," upozornil ministr.

Například plzeňská fakultní nemocnice má podle její ředitelky Jaroslavy Kunové 200 milionovou finanční rezervu. "Tyto peníze jsme schopni uvolnit na mzdy, půjdou však všem, nejen protestujícím lékařům," uvedla.

VÝPOVĚDI LÉKAŘŮ BUDOU NARŮSTAT

K odcházejícím lékařům se přidají další kolegové

Nemocnice prý ušetřila na provozních nákladech. "Jsou to peníze, které jsme ušetřili například výběrovým řízením na léky a zdravotnický materiál, v budoucnu budeme bohužel muset omezit rekonstrukce prostor pro pacienty," uvedla Kunová.

Nemocnice zvládnou péči i po březnu

Podle ředitelů fakultních nemocnic zvládnou státní zařízení péči o pacienty i po prvním březnu, kdy by měli lékaři skutečně odejít. Ve většině nemocnic je totiž výpovědí jen minimum, v Ostravě už dokonce žádná, naopak horší je stále situace na Vysočině nebo v nemocnici v Hradci Králové. Podle ministra se řešení na Vysočině zatím nerýsuje, v Hradci Králové by nemocnice mohla v březnu přejít na "prázdninový provoz".

Například Všeobecná fakultní nemocnice v Praze hlásí k dnešnímu poledni 102 výpovědí. Podle ředitelky nemocnice Dany Juráskové je to asi 6 procent všech lékařů.

"Většina oborů a péče v rámci nich není ohrožena. Jistou výjimkou může být neurologie, zde budeme jednat s ostatními nemocnicemi v Praze tak, aby se péče dostala ke všem pacientům," vzkázala Jurásková.

Dodala, že je připravena hledat na konci února lékaře za ty odcházející a připomněla, že zákon umožňuje zaměstnat i doktory ze Slovenska. "U mnohých z odcházejících lékařů bych ale byla velmi ráda, kdyby zůstali, protože se jedná o výborné lékaře a profesionály," doplnila.

I ředitel brněnské fakultní nemocnice Roman Kraus ujistil, že akutní péče bude pacientům zajištěna. "Nyní odchází necelých 14 procent lékařů," uvedl a dodal, že nemocnice pomůže v případě potřeby i krajským zařízením.

Podle ministra se ředitelé fakultních nemocnic snaží situaci s lékaři řešit. "Všichni ředitelé mají mou velkou důvěru, že zvolí dobré manažerské kroky. Na řešení totiž neexistuje jednotný návod," míní Heger.

Ministr doplnil, že se v této kauze zapomíná na nejdůležitější skupinu lidí - na pacienty. "Uděláme pro ně všechno, jejich spokojenost je pro zdravotnictví velmi důležitá," uzavřel.

Autoři: ,

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Místo uhlí by na severu Čech mohla energii vyrábět voda z kaskády jezer

Premiér Andrej Babiš u jezera Milada. Jeho vláda bude hledat peníze na...

Po postupném ukončení těžby uhlí by na severu Čech mohla vzniknout propojená kaskáda jezer s přečerpávacími vodními...

Ukrajinci zaměstnaní načerno řídili provoz, řidiči jim nerozuměli

Cizinci pracovali u Sadové bez povolení.

Nespokojený motorista nedávno upozornil na dva pracovníky, kteří řídili dopravu na opravované silnici u Sadové na...

Střed Brna už nebude magistrálou, zásobování se omezí jen na ráno

Vjezd do parkovací zóny v centru Brna už například v Rašínově ulici začínají...

Brno připravilo novinky, které se týkají vjezdu automobilů do nejužšího centra města. Omezí dobu pro zásobování...

Žádné další peníze. Babiš odmítá jednat o navýšení rozpočtu pro zdravotnictví

Premiér Andrej Babiš (ANO) po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem 20. srpna...

Premiér Andrej Babiš nemíní jednat v koalici o dalším navýšení financí pro zdravotnictví v příštím roce. Za dostatečné...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACOVNÍK VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 23 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz