Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Minerálka musí být levnější než pivo, navrhuje ministr zdravotnictví

  13:09aktualizováno  17:47
Ministerstvo zdravotnictví nařídí restauracím, aby prodávaly nejméně jeden nealkoholický nápoj buď ve stejné ceně jako nejlevnější alkohol, nebo levněji. A ve všech hospodách zakáže kouřit. Návrh nového zákona, který zpřísňuje podmínky pro prodej tabáku a alkoholu, zvyšuje také pokuty za nalévání mladistvým. Půjdou do milionů.
Podle nového zákona by měl být v restauracích alespoň jeden nealko nápoj levnější než pivo.

Podle nového zákona by měl být v restauracích alespoň jeden nealko nápoj levnější než pivo. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

"V každé provozovně a stánku, kde se prodávají alkoholické nápoje, musí být v nabídce nejméně jeden nealkoholický nápoj, který bude stejně drahý, nebo levnější než prodávaný alkohol," řekl iDNES.cz náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák.

Podle něj bude podmínka splnitelná lehce. Stačí, aby restaurace či bary prodávaly nebo zdarma nalévaly kohoutkovou pitnou vodu. Pokud by novinka v zákoně prošla a hostinští by ji porušovali, hrozí jim až 800 tisícová pokuta.

Nové pravidlo je součástí návrhu zákona o ochraně před škodami způsobenými návykovými látkami.

"Podle mne je to naprostá blbost. Kdo si bude chtít pivo dát, tak si ho dá, ať už je o pár korun dražší než limonáda či nikoliv," reagoval na nápad Petr Zach, majitel restaurace, jenž získal v kategorii samostatných restaurací titul Restauratér roku 2012 (více o odezvě na plány ministerstva čtěte zde).

Návrh mimo jiné také říká, že alkohol by nově neměl být k mání v prodejnách smíšeného zboží, tržnicích, pojízdných prodejnách či prodejních automatech. Jeho nákup přes internet bude možný, ale prodejce bude muset zajistit, že se ve finále výrobek dostane do rukou zákazníkům starším 18 let. "Převzetí výrobku bude podmíněno kontrolou," upozornil Polák.

Podle Adama Poláka, který je správcem internetového obchodu Alkoholix, nebude těžké podmínku naplnit, zřejmě ale prodraží zasílání pití poštou. "Pošta bude nabízet doplňkovou službu, kdy u převzetí balíčku bude ověřovat na základě občanky věk. Předpokládám ale, že toto zdraží poštovné. Jak moc, to zatím nevím," popsal Polák s tím, že při osobním odběru zboží si pak věk ohlídá samotný internetový obchod.

Mluvčí České pošty Ivo Mravinac ale iDNES.cz řekl, že zatím o podobné službě neuvažují. "Vylučuji, že bychom takovou službu nabízeli, nebo ji brzy chtěli nabízet. Zatím nás o to nikdo nežádal a ani to tu neřešíme. Pokud by povinnost ověřovat věk adresáta byla v zákoně, určitě to budeme nějak řešit," podotkl Mravinac.

Pokud by zákon prošel, zvýšily by se pokuty za nalévání mladistvým. Tomu, kdo nalije alkohol mladším 18 let, bude hrozit pokuta až jeden milion korun. "Pokud někdo prodá alkohol osobě mladší 15 let, bude možné mu uložit pokutu až dva miliony korun," doplnil Polák. Provozovatelé také budou muset zajistit, aby se u nich nezdržovali opilí mladiství.

Pít alkohol nebude možné ve školách, školkách, zdravotnických zařízeních, dětských hřištích a sportovištích nebo tam, kde se pracuje s dětmi.

V žádné hospodě se nebude kouřit

Nový zákon má také ambici zcela zakázat kouření ve všech restauracích a hospodách. Kuřáci ovšem nebudou muset zmizet z restauračních zahrádek, jak původně ministerstvo plánovalo.

"Zákaz kouření se bude vztahovat na všechny uzavřené prostory, ve kterých se provozuje pohostinská živnost," upřesnil zdravotnický expert ODS, poslanec a lékař Boris Šťastný. Dotkne se tak nejen restaurací a hospod, ale i barů a malých provozoven s občerstvením.

Šťastný nenavrhuje úplný zákaz kouření poprvé, nyní však věří, že projde. "Poprvé má takový návrh podporu ministerstva zdravotnictví," vyzdvihuje poslanec.

Proti úplnému zákazu kouření a levnějšímu nealku se postavila Asociace hotelů a restaurací. "Návrh zákona poškozuje svobodné podnikání a povede k dalšímu úbytku pracovních míst a poklesu tržeb v pohostinství. Stát jím přenáší odpovědnost za nedostatečnou kontrolní činnost na všechny podnikatele a vystavuje je nebezpečí likvidačních sankcí," uvedl její prezident Václav Stárek. Podle Asociace 60 procent restaurací už nyní nabízí zákazníkům zcela nekuřácký provoz nebo stavebně oddělenou nekuřáckou část.

"Každý podnikatel musí dodržovat určitá pravidla a důležité je, aby nenastaly rozdíly mezi podnikateli. Pokud bude podmínka plošné a bude platit pro všechny od konkrétní chvíle, tak budou mít všichni stejné podmínky a nic se nestane," oponuje Šťastný.

Nový zákon ministra Hegera také zpřísňuje pravidla pro prodej nejen tabákových výrobků. "Omezení prodeje se nově bude vztahovat na elektronické cigarety, bylinné cigarety či bylinné směsi do vodních dýmek," vyjmenoval Polák.

Nově by se tyto výrobky neměly prodávat v prodejních automatech, při samoobslužném prodeji, přes zásilkový prodej s výjimkou internetu a v pojízdných prodejnách. Zachován by naopak měl být třeba u pokladen v supermarketech.

Česká obchodní inspekce pak bude moci nově kontrolovat, jak internetoví prodejci zajišťují, aby se tabákové výrobky dostávaly do rukou jen lidem nad 18 let.

Přísnějšími pravidly chce ministerstvo lépe chránit děti, mladé lidi a nekuřáky před vlivy návykových látek. "Nový zákon předkládáme, protože všechny statistické údaje v posledních letech ukazují, že Česká republika je na tom se zdravotním stylem relativně špatně. Zkušenosti s kouřením má více než polovina 13letých, pravidelnými kuřáky je 18 procent 15letých. České děti zaujímají první příčky také v kouření cigaret a marihuany," popsal ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Návrh zákona ještě musí projít připomínkováním, až poté poputuje na vládu a do parlamentu. Začít platit by měl od 1. ledna příštího roku. Zajímavostí je, že jej bude posuzovat už nástupce Václava Klause. A mezi kandidáty jsou i někteří zapřísáhlí kuřáci. "Není to o tom, jestli daný politik kouří, či nekouří, ale jestli chce zajistit rovnou míru svobody všem lidem ve společnosti. Můžete být kuřák, který vykouří několik cigaret denně, ale proč máte pracovat v zakouřeném prostředí, kde jich nedobrovolně vykouříte dalších patnáct," tvrdí Šťastný.

Přikázali byste hostinským prodávat minerálku levněji než pivo?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 29. ledna 2013. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 11167
Ne
Ne 6464
Autoři:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Petr Pavel přijel na návštěvu Pardubického kraje

  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

V celém Česku hrozí silné bouřky, meteorologové varují před větrem a kroupami

26. května 2024  10:54,  aktualizováno  11:01

Silné bouřky hrozí v Česku i v neděli odpoledne. Za krátký čas může napršet i přes 25 mm vody,...

Obří sesuv půdy pohřbil vesnici v Papui Nové Guineji, obětí už je přes 670

26. května 2024  10:25,  aktualizováno  10:50

Přes 670 lidí zahynulo při rozsáhlém sesuvu půdy v Papui Nové Guineji v provincii Enga, odhaduje...

Hulení už má v USA tradici. Kuřáků marihuany je poprvé víc než pijáků alkoholu

26. května 2024  10:47

Ve Spojených státech je poprvé více lidí, kteří skoro každý den užívají marihuanu, než těch, kteří...

Fiala pozval lídry zemí EU do Prahy, budou jednat o pomoci Ukrajině

26. května 2024  10:15,  aktualizováno  10:31

V úterý přijedou do Prahy na pozvání premiéra Petra Fialy lídři některých zemí Evropské unie....

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...