Ministr Heger nechá odborníky určit, co je standardní péče a co už víc

  14:54aktualizováno  15:22
Ministr zdravotnictví Leoš Heger už ví, jak určit standardní péči a péči, za kterou by si už pacienti měli připlácet. Standard by měli určit odborníci z České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Ministr jde s návrhem na středeční K9, kde by ho měly projednat politické špičky.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger | foto: Yan Renelt, MF DNES

Standardy a nadstandardy určí lékařská společnost, její názory pak budou připomínkovat zdravotní pojišťovny, stavovské komory a pacientské organizace. Česká lékařská komora, jak požadovaly Věci veřejné, zůstane v grémiích poskytovatelů péče a mluvit do standardů bude, ujistil ministr.

Návrh už leží v Poslanecké sněmovně. Musí jej projednat výbory a jako pozměňovací návrh ho Heger plánuje zařadit do takzvané malé novely. Celý proces může být určen i ministerskou vyhláškou. Obě cesty jsou podle Hegera otevřené. "S takovou vizí půjdeme na jednání K9. Chci o všem diskutovat s politickými partnery," řekl Heger.

Ministr zatlačí na nemocnice

Čtvrt roku po podepsání memoranda, kterým skončila protestní odborová akce Děkujeme, odcházíme, nedostali přidáno lékaři v 15 ze 190 nemocnic. Ředitelé tvrdí, že jim zdravotní pojišťovny na zvýšení platů o 5 000 až 8 000 korun nedaly peníze. Šéf odborů Martin Engel se dnes s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem proto dohodl, že mu dá seznam nemocnic i pojišťoven, kde je tento problém, a ministr "zasáhne".
Problém přetrvává ve Zlínském kraji, problémy jsou i ve Středočeském kraji v Mělníku a Příbrami, z menších nemocnic pak například v Kadani a Semilech.

ČTK

Dnešní systém, kdy nadstandardní péče existuje, ale není uzákoněna, nahrává podle ministra korupci a šedé ekonomice. Nárok pacienta na standard a legální připlácení na ekonomicky náročnější péči podle něj systém zprůhlední. Pacient dostane stejnou péči jako nyní a nikdo nebude šizen, navíc bude přesně vědět, nač má nárok a co může vyžadovat.

Za nadstandardní péči bude považována například žlutá laminátová sádra, endoprotézy či určité operace na operačních robotech.

Péče časově i místně dostupná

Nárok pacienta chce ministerstvo postavit na třech pilířích: na místní dostupnosti péče, časové dostupnosti a seznamu výkonů s bodovými hodnotami.

"Cílem není rozdělovat péči na lepší a horší, ale při zachování objemu péče v současné kvalitě udržet dlouhodobou ekonomickou stabilitu systému zdravotnictví," upozornil několikrát ministr.

Časová dostupnost péče by měla omezit délku čekání na jednotlivé výkony. Každý pacient si tak může ověřit časovou dostupnost zákroku a v případě nesrovnalostí si může stěžovat.

Geografická dostupnost péče zajistí základní péči v každém okrese a specializovanou v každém kraji. "Na všechny se musí spravedlivě dostat. K péči musí mít stejný přístup i lidé z periferií, a to i k té špičkové," ujistil ministr.

Kdo o nároku pacienta rozhodne

* Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně
* Česká lékařská komora
* Zdravotní pojišťovny
* Zástupci pacientů
* Profesní organizace poskytovatelů péče
* Ministerstvo zdravotnictví

Vznikne komise jako poradní orgán ministra. Jednotlivé strany budou mít rovné postavení.

Dodal, že ani zdravotnictví v bohatých zemích nemá neomezené prostředky. "Zavádění variant nebude znamenat omezení péče, pouze umožní legální spoluúčast pacientů na úroveň obvyklou ve vyspělých evropských zemích, aniž by došlo ke zhoršení situace slabších spoluobčanů," míní ministr.

Pacienti budou vydávat méně peněz a legálně

Pacienti si nyní za lepší zdravotní pomůcky či lepší materiál připlácí nelegálně, hradí navíc plnou cenu, nikoliv jen rozdíl mezi tím, co hradí pojišťovna a kolik stojí lepší materiál. Peníze tak jdou přímo do kapes lékařů, případně se podepisuje sponzorská smlouva.

"To, co připravujeme, je pouze upřesnění a zprůhlednění systému. Prosazujeme, aby některé věci, které si dnes platí lidé pokoutně, byly placeny otevřeným způsobem," dodal Heger s tím, že pacienti si doplatí jen rozdíl mezi oběma variantami a dražší variantu bude ministerstvo regulovat.

Pacienta musí navíc lékař informovat, jaká varianta je pro něj bez doplatku a za kterou už si může připlatit a kolik. Lékař ani nemocnice jej nemohou tlačit k dražší péči. "Všechna péče navíc musí mít stejný léčebný výsledek," dodal náměstek ministra pro zdravotní pojištění Petr Nosek.

Podle ředitelky Všeobecné fakultní nemocnice a bývalé ministryně Dany Juráskové zatím není možné vyčíslit, kolik peněz do zdravotnictví díky nadstandardu přiteče. "Protože zatím není stanovena hranice nároku. Tedy toho, jaká péče má být hrazena pouze ze zdravotního pojištění," míní Jurásková. VFN byla druhou nemocnicí v pořadí, kam Heger managementu a lékařům přijel reformní kroky vysvětlovat.

"Existuje tady prostor, kdy jsou lidé ochotni platit za věci, které nejsou úplně nezbytné. Této ochoty je potřeba využít," míní Jurásková s tím, že by to mělo být za cenu, že lidé si budou moci zvýšit komfort léčby, kvalita ale zůstane u standardu i nestandardu zachována na stejné úrovni.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Spory s cestovkou vždy řešte na místě a vše si dokumentujte, radí odborník

Kromě výletních plaveb je Santorini přední destinací pro svatby a líbánky.

V případě, že se na dovolené objeví virová nákaza a účastníci zájezdu místo na pláži stráví celý pobyt na toaletě,...

Politici o Zaorálkovi: Zkušenosti manažera má, otázkou je vztah ke kultuře

Lubomír Zaorálek

Novým kandidátem na ministra kultury se stal Lubomír Zaorálek. S bývalým šéfem diplomacie souhlasí i premiér Andrej...

Benešová doporučila odškodnit klienty H-Systemu mimořádným opatřením

Bývalí klienti H-Systemu si byty v Horoměřicích dostavěli svépomocí. (24....

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová nenašla právní prostředky, kterými by bylo možné vyřešit odškodnění klientů...

Najdete na iDNES.cz