Ministr zdravotnictví Leoš Heger

Ministr zdravotnictví Leoš Heger | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Heger: Chystám škrty, plavu daleko a nevracím se do dob komunismu

  • 51
O novém ministrovi zdravotnictví Leoši Hegerovi z TOP 09 se říká, že je dobrý manažer a odborník. Ihned po nástupu do resortu se ohradil proti zvyšování regulačních poplatků. Musí se také vypořádat s nižším rozpočtem. Ministr byl hostem on-line rozhovoru na iDNES.cz.

Heger má připravenou řadu novinek. Uvažuje například, že lidé, kteří se s potížemi vydají rovnou k ambulantnímu specialistovi a nenechají si napsat doporučení od praktického lékaře, zaplatí za vyšetření místo 30 korun rovnou 200 Kč.

Čtenářka iDNES.cz tento nápad nazvala "návratem do komunismu". "Z pokusu vracet se do komunismu mě opravdu podezírat nemusíte. Pokud by byl poplatek za návštěvu specialisty skutečně zvýšen, bude určitě omezen v případě, že si vás specialista vezme do péče a bude si vás zvát a nebo vám řekne, že při potížích k němu máte přijít," uklidnil ji ministr.

ODPOVĚDI MINISTRA HEGERA NAJDETE ZDE

Řešil se i rozpočet. Tak jako ostatní resorty i zdravotnictví bude muset šetřit. V celém zdravotnickém systému bude z cca 220 miliard chybět asi 10 miliard. "Nepochybně se budou redukovat mzdy, počty lidí, některé dotační programy a zahraniční cesty," vyjmenoval několik opatření Heger.

V on-line rozhovoru se mluvilo i o plavání. To když se ministra jeden ze čtenářů zeptal, zda souhlasí s tím, když někdo poruší pravidla, například plave za bojku a stane se mu úraz, tak to pojišťovna odmítne zaplatit, protože plaval tam, kam neměl.

"Já budu určitě proti tomu, aby byl člověk zodpovědný za to, že si třeba podvrtnul kotník někde na schodech. Jestli se bude systém úhrad a pojištění za úrazy vytvářet, budeme mít snahu ho nastavit vyváženě," odpověděl Heger s tím, že i on také občas plave hodně daleko.

Další dotaz směřoval ke zdravotním pojišťovnám: K čemu je cca 10 zdravotních pojišťoven, když se de facto nesmí v ničem lišit? Není to pak jen zbytečná administrativní zátěž pro lékaře a nemocnice?

"V současné době je váš dotaz zcela relevantní. Snahou bude vytvořit pojišťovnám volnější pravidla, aby se mohly začít chovat více konkurenčně. Mělo by je to motivovat k tomu, aby se více snažily ve prospěch pacienta," odpověděl na dotaz Heger.

Jednotná částka za recept

Ministerstvo zdravotnictví čeká mnoho nepopulárních reforem, do lékaře a prý i dobrého manažera Hegera odborníci však vkládají velké naděje. Cení si u něj mimo jiné toho, že umí sehnat peníze. Za jeho éry se v hradecké nemocnici prostavěly stovky milionů, zařízení se přitom nikdy nedostalo do ztráty.

nABÍDKA od kalouska

Lékař a bývalý ředitel Fakultní nemocnice v Hradci Králové se o tom, že by mohl být ministrem, dozvěděl v posteli krátce před půlnocí. Nejprve nabídku místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska zvažoval, vzápětí ale kývl.

Heger se hned na počátku postavil proti své partaji a ohradil se proti zvyšování regulačních poplatků v ordinacích, nemocnicích i lékárnách. "Takový krok vzbudí obrovskou nevoli pacientů i opozice. A nemocným ještě více ztíží situaci," uvedl tehdy ministr.

Poplatky si koalice nakonec prosadila, Heger ale alespoň vybojoval jednotnou částku za recept, nikoli za každou položku na receptu, kterou museli lidé v lékárnách platit doposud.

Nový ministr zdravotnictví se nebojí říct, že menší nemocnice by měly omezit některá oddělení, když mohou pacienti dojet jinam. Tak, aby každý v nejbližší nemocnici dostal základní péči, ale třeba s infarktem se dostal do specializovaného centra. Jasný názor má také na to, jaká má být základní péče, kterou pacientovi zaplatí pojišťovna: "Standardní péče je racionální, oproštěná od jakéhokoliv luxusu a dostupná bez doplatku pro každého."

Pořádek do nemocnic chce zavést pomocí transparentních čekacích seznamů na jednotlivé operace či zdravotnické úkony. Pacienti, kteří čekají na operaci kyčle, křečových žil nebo například kýly, by si nově mohli vybrat, do jaké nemocnice na operaci půjdou a jak dlouho na ni budou čekat.