Soud zprostil obžaloby důchodce, kterého vinili z házení vajec na prezidenta

  9:30aktualizováno  14:17
Obvodní soud pro Prahu 2 zprostil obžaloby muže nařčeného z házení vajec na prezidenta Miloše Zemana. Čtyřiašedesátiletý Jindřich Frühauf tvrdil, že vajíčka po nikom neházel a ani s sebou žádná neměl. Policista naopak řekl, že ho při hození vajíčka viděl.

Soudce Milan Rossi uvedl, že Jindřicha Frühaufa zprošťuje obžaloby pro nedostatek důkazů. Muži hrozily za výtržnictví až dva roky vězení.

Rossi v odůvodnění svého rozhodnutí zkritizoval práci policie. „Je skutečně obdivuhodné, že dokázali identifikovat jen pana Frühaufa jako jedinou osobu, která házela vajíčka,“ řekl.

Státní zástupkyně zváží, zda podat odvolání. Frühauf je s rozsudkem spokojen, domnívá se ale, že tím věc nekončí, že státní zastupitelství se nevzdá. „Budu asi zvažovat nějaké další kroky, budu si chtít očistit jméno,“ uvedl.

Jindřich Frühauf, který je od loňska v důchodu, v úterý k soudu dorazil osobně a novinářům již před jednáním řekl, že se cítí nevinný a věří ve spravedlivé rozhodování soudu.

Na tribunu bych nedohodil

V jednací síni Frühauf na úvod popsal, jak jeho 17. listopad 2014 probíhal. Před demonstrací seděl se známými v restauraci Pod Slavínem. Odtamtud se prý vydali na Albertov kvůli tomu, že mezi známými byli i Němci, kteří chtěli vidět svého prezidenta. Na pódiu stál totiž spolu se Zemanem i německý prezident Joachim Gauck.

Fotogalerie

Frühauf líčil, jak na Albertově probíhaly projevy politiků, a uvedl, že v některých chvílích létaly stovky vajec. Sám ale byl prý od tribuny tak daleko, že by k ní nedohodil, odhadl to na 60 metrů.

Soudu popsal, že ho po zadržení policisté na místě ihned prošacovali, aby prý zjistili, zda u sebe nemá vajíčka. „Řekl jsem jim, že jsem vajíčka neházel. Ptali se mě - a kdo teda? Tak jsem jim řekl, že udávat nebudu, že jsem nikdy neudával a nebudu,“ uvedl. Jiné lidi prý viděl házet vajíčka, byly tam podle něj „nůše vajec“.

Soudce Milan Rossi se zajímal také o to, zda Frühauf nebyl ovlivněn alkoholem. Muž odpověděl, že mohl mít v sobě tak dvě piva, tvrdý alkohol nepil.

Házení vajec potvrdili jen policisté

Jinak vylíčil události předcházející zadržení policista David Peroutka. Frühauf prý hodil vajíčko sám, dopadlo zřejmě mezi zábrany a pódium. Nikdo jiný prý ve stejné chvíli vajíčka neházel. „Měl u sebe nějaká další?“ zeptal se soudce policisty. „To jsme nezkoumali,“ zněla odpověď.

Policistům prý Frühauf slíbil, že už žádná další vajíčka házet nebude. Na druhé straně později začal někdo házet vajíčka, na to již ale čtveřice policistů, do které patřil Peroutka, nereagovala. „Protože jsme předpokládali, že než bychom se tam prodrali tím davem, tak už by k žádnému narušování nedošlo,“ vysvětlil.

Podobně jako Peroutka mluvil i jeho kolega Luboš Tauš. „Řekl, že nic dalšího házet nebude, což řekl přímo mně,“ uvedl Tauš. Vajíčko prý Frühauf hodil pravou rukou, kterou měl tehdy v ortéze. Později už nic neházel, naopak začaly létat předměty na druhé straně davu.

Policisté se neshodli na tom, kterou rukou Frühauf vajíčka házel. Je totiž pravák, ale na pravé ruce měl tehdy ortézu, protože si ji při pádu z kola pohmoždil. Soudce v odůvodnění zprošťujícího rozsudku zmínil, že ortéza znemožňovala úchop. Jeden z policistů tvrdil, že Frühauf házel pravou rukou s ortézou, druhý řekl, že použil levou ruku.

Naopak Frühaufovu verzi událostí do velké míry potvrdila svědkyně Alice Nováková, jeho známá, která s ním byla na Albertově. Frühaufa prý ztratila z dohledu až poté, co ho z davu vytáhli policisté v civilu.

„Svědkové na shromáždění nebyli proto, aby sledovali pana Frühaufa, tím se liší od policistů,“ řekla státní zástupkyně, která trvala na tom, že Frühauf se dopustil trestného činu tím, že narušil slavnostní shromáždění.

Soud vyslechl také muže, který se přihlásil sám od sebe asi půl roku či více po incidentu. Ten uvedl, že si teprve na základě článků uvědomil, že Frühaufa už někde viděl, a zavolal nejprve do televize. Prý si ho zapamatoval kvůli tvaru nosu, na demonstraci ho viděl s platem vajíček a když ho okřikl, Frühauf ho nazval „komoušem“ či „bolševikem“.

Frühauf si v jednací síni nasadil kšiltovku, kterou měl tehdy na sobě. Svědek Slezák totiž uváděl, že muž, který házel vajíčka, na hlavě žádnou pokrývku neměl a že je šedovlasý. „Ale ty šedý vlasy vám vidět jsou,“ reagoval Slezák. O platu s vajíčky dříve na policii nemluvil, zmínil to až u soudu.

Výpověď Slezáka označil soudce po vynesení rozsudku za nevěrohodnou, a to i kvůli pozdnímu přihlášení. Konstatoval také, že motivem svědka byl spíše jakýsi uražený smysl pro povinnost, když se mu nelíbilo označení za příslušníka určité politické strany.

Původně jen přestupek

Případ dospěl k soudu po dvou a půl letech. V minulosti byl tento čin vyhodnocen policií a později i soudem jako přestupek, po stížnosti státního zastupitelství se ale muselo konat hlavní líčení.

17. listopadu 2014 při shromáždění na Albertově měl prezident Miloš Zeman projev k výročí 25 let od pádu komunistického režimu. Na pódiu stál spolu s německým prezidentem Joachimem Gauckem. Osobní strážci bránili prezidenta rozevřenými deštníky, prezident nazval vrhače předmětů zbabělci.

Přímo na Albertově policisté v roce 2014 nikoho neobvinili. Později konstatovali, že vrhači spáchali maximálně přestupky proti občanskému soužití. Úředníci městské části pak rozhodli, že házení nebylo ani přestupkem. Později ale magistrát nařídil Praze 2, aby čin jako přestupek posoudila. Policie nakonec začala skutky na pokyn státního zastupitelství vyšetřovat jako trestné činy. Obvinila dva lidi, k soudu nakonec dospělo počínání jednoho z nich.

Záběry ze 17. listopadu 2014 na Albertově:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Americký superobr C-5 Galaxy ovládne Dny NATO v Ostravě

Americký letoun C-5 Galaxy na Dnech NATO v Ostravě v roce 2009

Patří mezi největší letadla světa. Americký vojenský transportní letoun C-5M Super Galaxy bude jedním z lákadel...

Benešová doporučila odškodnit klienty H-Systemu mimořádným opatřením

Bývalí klienti H-Systemu si byty v Horoměřicích dostavěli svépomocí. (24....

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová nenašla právní prostředky, kterými by bylo možné vyřešit odškodnění klientů...

Praha zvažuje, že by svážela odpadky do spalovny nákladními tramvajemi

Pražské tramvaje, které nevozí cestující

Hlavní město zvažuje možnost využít ke svozu odpadu do spalovny v Malešicích nákladní tramvaje. Odborníci z ČVUT nyní...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz