Havla vítal na Národní potlesk, Topolánek se dral přes odpůrce radaru

  11:05aktualizováno  21:26
Odpůrci amerického radaru zkomplikovali v den oslav sametové revoluce přístup k památníku 17. listopadu 1989 na pražské Národní třídě. S věncem se skrz ně musel prodírat premiér Mirek Topolánek. Když dorazil exprezident Václav Havel, sklidil potlesk a odpůrce radaru kritizoval.

Problémy začaly v podloubí na Národní třídě už kolem desáté dopoledne, když starší lidé upozornili aktivisty z hnutí Ne základnám s transparenty proti radaru, aby nezneužívali svátek ke svým akcím. Jejich protest na Národní třídě byl ale oficiálně povolen.

"Začala potyčka, kterou přijela uklidnit městská policie a aktivisty vyvedla ven. Do toho dorazil premiér, kterému musela ochranka prorazit cestu, aby položil věnec," popsala fotografka iDNES.cz. Během konfliktu přišel k památníku i předseda Strany zelených Martin Bursík.

Zpočátku malá protestní akce odpůrců amerického radaru na pražské Národní třídě u památníku 17. listopadu 1989 kolem 17. hodiny přerostla ve shromáždění několika stovek lidí. Demonstrace dokonce zablokovala tramvajovou dopravu. - více ve článku Stovky lidí se na Národní třídě překřikují kvůli radaru

další články k výročí 17. listopadu

Topolánek: Nedovedeme si vážit svobody

Premiéra Topolánka se potyčka u pamětní desky přímo nijak netýkala. Poté, co se prodral odpůrci radaru, mohl nerušeně položit květiny a zapálit svíčku.

O radaru se ovšem u příležitosti dnešního svátku zmínil. V proslovu u Hlávkovy koleje varoval, že si nedovedeme vážit nabyté svobody a odpor ke stavbě amerického protiraketového štítu není na místě.

"Stačí, aby se Moskva zamračila a mnozí se strachem, a možná i podvědomou vzpomínkou na sovětskou okupaci, zavrhují myšlenku na obranný protiraketový systém. Tak jako jsme zamítli Marshallův plán a vydali se na cestu do ruského otroctví, tak dnes opět mnozí politici varují: Hlavně si nerozzlobit Moskvu," uvedl premiér.

Svátek bez Klause

Oslavy státního svátku se obešly bez Václava Klause. Prezident se žádné akce spojené s připomenutím událostí ze 17. listopadu 1939 a 1989 nezúčastnil. Televize Z1 nabídla předtočený rozhovor, v němž Klaus prohlásil, že mu na politické úrovni chybí otevřená debata o Lisabonské smlouvě. Prezident také zdůraznil, že k Evropské unii zůstane kritický i v době českého předsednictví.

Varoval také před návratem komunistů k moci. "Je to určité memento jak pro politiky, tak pro veřejnost, aby věděli, že svoboda není zadarmo, že svobodu je třeba oprašovat, je třeba za ni bojovat," řekl Topolánek. 

Předseda ČSSD Jiří Paroubek se proti "strašení komunisty" ohradil. "Projevy politiků především pravicových stran se opakováním stále stejných floskulí o hrozbě komunismu a vyvoláváním strachu nápadně přibližují papalášům minulého režimu, kteří snad ze stejného důvodu, totiž z nedostatku vlastních myšlenek, varovali před revizionismem, popisovali hrůzy kapitalismu a líčili militarismus Západu," uvedl v prohlášení zaslaném ČTK.

Václava Havla vítalo skandování

Václav Havel přišel položit kytici k pamětní desce připomínající události ze 17. listopadu 1989Odpoledne dorazil s kyticí k pamětní desce připomínající události ze 17. listopadu 1989 také exprezident Václav Havel. Přiznal, že odpor proti radaru jej zneklidňuje. "Já si myslím, že se stala chyba, že vůbec ten radar je nějakým takovým celonárodním tématem," řekl exprezident, jehož uvítal potlesk a skandování: "Ať žije Havel!"

Podle Havla by se mělo spíše debatovat například o stíhačkách gripen a dalších věcích spojených s obranou. "Já chápu mladé lidi, že se potřebují bouřit proti něčemu. Teď si nalezli radar a mně to přijde celé dost nesmyslné," řekl exprezident, kterého potěšily sympatie desítek přítomných lidí. "Ale nejsem si jist, jestli si to zasloužím," podotkl.

Havel se také zmínil, co ho zneklidňuje víc než návrat komunistů k moci. "Prorůstání mafií do politiky, o kterém se hodně mluví, o kterém už několik let neustále slyšíme a přitom jako bychom neměli schopnost tomu čelit," uvedl.

Na Národní třídu dorazil i Cyril Svoboda. (17.11.2008)K památníku podle ČT dorazil i lidovecký ministr Cyril Svoboda, který chvíli s aktivisty Ne základnám diskutoval a jejich počínání u pamětní desky odsoudil.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka u památníku prohlásil, že radar mít musíme a že aktivisté jen zneužívají dnešního svátku.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Pilot otočil let v půlce Atlantiku zpět do Bruselu. Do cíle to měl stejně daleko

Airbus A330-301 společnosti Brussels Airlines na letišti v Bruselu

Na první pohled je to těžko pochopitelný manévr. Pilot airbusu aerolinek Brussels Airlines v polovině trasy téměř...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Další z rubriky

Demonstrace jsou proti výsledku svobodných voleb, vláda vydrží, řekl Zeman

Prezident Miloš Zeman přijel na třídenní oficiální návštěvu na Vysočinu.

Lidé, kteří demonstrují proti premiéru Andreji Babišovi, podle prezidenta Miloše Zemana demonstrují proti výsledku...

Unikátní loď zatím nemůže vozit výletníky na Hartě, čeká na osvědčení

Slezská Harta má novou elektroloď. A kromě ní také velké plány na svůj...

Ačkoliv o objednávky není nouze a každý den se na vyhlídkovou plavbu po přehradě Slezská Harta ptají další zájemci,...

V šumavském výběhu je už příliš mnoho vlků, samice dostala antikoncepci

Vlčí smečka žijící ve výběhu v Srní na Šumavě se předvádí zimní srstí.

Výběh v Srní na Šumavě, kde mohou návštěvníci zblízka pozorovat vlky, je na hranici svých možností. Smečka nyní čítá...

Najdete na iDNES.cz