Havla vítal na Národní potlesk, Topolánek se dral přes odpůrce radaru

  11:05aktualizováno  21:26
Odpůrci amerického radaru zkomplikovali v den oslav sametové revoluce přístup k památníku 17. listopadu 1989 na pražské Národní třídě. S věncem se skrz ně musel prodírat premiér Mirek Topolánek. Když dorazil exprezident Václav Havel, sklidil potlesk a odpůrce radaru kritizoval.

Problémy začaly v podloubí na Národní třídě už kolem desáté dopoledne, když starší lidé upozornili aktivisty z hnutí Ne základnám s transparenty proti radaru, aby nezneužívali svátek ke svým akcím. Jejich protest na Národní třídě byl ale oficiálně povolen.

"Začala potyčka, kterou přijela uklidnit městská policie a aktivisty vyvedla ven. Do toho dorazil premiér, kterému musela ochranka prorazit cestu, aby položil věnec," popsala fotografka iDNES.cz. Během konfliktu přišel k památníku i předseda Strany zelených Martin Bursík.

Zpočátku malá protestní akce odpůrců amerického radaru na pražské Národní třídě u památníku 17. listopadu 1989 kolem 17. hodiny přerostla ve shromáždění několika stovek lidí. Demonstrace dokonce zablokovala tramvajovou dopravu. - více ve článku Stovky lidí se na Národní třídě překřikují kvůli radaru

další články k výročí 17. listopadu

Topolánek: Nedovedeme si vážit svobody

Premiéra Topolánka se potyčka u pamětní desky přímo nijak netýkala. Poté, co se prodral odpůrci radaru, mohl nerušeně položit květiny a zapálit svíčku.

O radaru se ovšem u příležitosti dnešního svátku zmínil. V proslovu u Hlávkovy koleje varoval, že si nedovedeme vážit nabyté svobody a odpor ke stavbě amerického protiraketového štítu není na místě.

"Stačí, aby se Moskva zamračila a mnozí se strachem, a možná i podvědomou vzpomínkou na sovětskou okupaci, zavrhují myšlenku na obranný protiraketový systém. Tak jako jsme zamítli Marshallův plán a vydali se na cestu do ruského otroctví, tak dnes opět mnozí politici varují: Hlavně si nerozzlobit Moskvu," uvedl premiér.

Svátek bez Klause

Oslavy státního svátku se obešly bez Václava Klause. Prezident se žádné akce spojené s připomenutím událostí ze 17. listopadu 1939 a 1989 nezúčastnil. Televize Z1 nabídla předtočený rozhovor, v němž Klaus prohlásil, že mu na politické úrovni chybí otevřená debata o Lisabonské smlouvě. Prezident také zdůraznil, že k Evropské unii zůstane kritický i v době českého předsednictví.

Varoval také před návratem komunistů k moci. "Je to určité memento jak pro politiky, tak pro veřejnost, aby věděli, že svoboda není zadarmo, že svobodu je třeba oprašovat, je třeba za ni bojovat," řekl Topolánek. 

Předseda ČSSD Jiří Paroubek se proti "strašení komunisty" ohradil. "Projevy politiků především pravicových stran se opakováním stále stejných floskulí o hrozbě komunismu a vyvoláváním strachu nápadně přibližují papalášům minulého režimu, kteří snad ze stejného důvodu, totiž z nedostatku vlastních myšlenek, varovali před revizionismem, popisovali hrůzy kapitalismu a líčili militarismus Západu," uvedl v prohlášení zaslaném ČTK.

Václava Havla vítalo skandování

Václav Havel přišel položit kytici k pamětní desce připomínající události ze 17. listopadu 1989Odpoledne dorazil s kyticí k pamětní desce připomínající události ze 17. listopadu 1989 také exprezident Václav Havel. Přiznal, že odpor proti radaru jej zneklidňuje. "Já si myslím, že se stala chyba, že vůbec ten radar je nějakým takovým celonárodním tématem," řekl exprezident, jehož uvítal potlesk a skandování: "Ať žije Havel!"

Podle Havla by se mělo spíše debatovat například o stíhačkách gripen a dalších věcích spojených s obranou. "Já chápu mladé lidi, že se potřebují bouřit proti něčemu. Teď si nalezli radar a mně to přijde celé dost nesmyslné," řekl exprezident, kterého potěšily sympatie desítek přítomných lidí. "Ale nejsem si jist, jestli si to zasloužím," podotkl.

Havel se také zmínil, co ho zneklidňuje víc než návrat komunistů k moci. "Prorůstání mafií do politiky, o kterém se hodně mluví, o kterém už několik let neustále slyšíme a přitom jako bychom neměli schopnost tomu čelit," uvedl.

Na Národní třídu dorazil i Cyril Svoboda. (17.11.2008)K památníku podle ČT dorazil i lidovecký ministr Cyril Svoboda, který chvíli s aktivisty Ne základnám diskutoval a jejich počínání u pamětní desky odsoudil.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka u památníku prohlásil, že radar mít musíme a že aktivisté jen zneužívají dnešního svátku.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

„Velký bratr“ začne v květnu elektronicky sledovat pohyb cigaret na území EU

Ilustrační snímek

Brzy na bedra tabákových firem v Evropské unii dolehne nová povinnost. Musejí elektronicky sledovat pohyb svého zboží....

Ministerstvo kárá úřady, přehlížely připomínky sousedů masivní vily

Výrazná betonová stavba v hodnotě desítek milionů korun obehnaná čtyřmetrovou...

Ministerstvo pro místní rozvoj se zastalo odpůrců mohutné stavby na okraji Prostějova. Investor z rozhodování o její...

ANO mohu posunout dál, říká Stuchlík. Zároveň nevylučuje konec v politice

Petr Stuchlík ve volebním štábu ANO (7.10.2018)

Pokud nezíská nějakou výraznější funkci v hnutí, mohl by na podzim Petr Stuchlík, loňský kandidát ANO na pražského...

Najdete na iDNES.cz