Desítky lidí přišly od středečního poledne na pražské Jungmannovo náměstí zapálit svíčku za Václava Havla. Ve výroční den úmrtí prvního českého prezidenta také na tomto místě v centru Prahy zaznívaly úryvky z jeho děl, které tam lidé několik hodin četli. Četli nejen česky, ale také anglicky, slovensky, ukrajinsky i polsky. Vystoupil například bývalý premiér Petr Pithart, kněz a filozof Tomáš Halík, bývalý ministr kultury Daniel Herman nebo socioložka Jiřina Šiklová.
Vzpomínková akce Svíčka pro Václava Havla, kterou pořádalo počtvrté občanské hnutí Politika a svědomí, skončilo v šest hodin večer mší za Václava Havla v blízkém chrámu Panny Marie Sněžné.
Ve stejnou dobu se také uskutečnila vzpomínka na Havla na Václavském náměstí v Praze, kde vystoupili přátelé a někdejší kolegové prezidenta - bývalý Havlův kancléř a později ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, publicista a bývalý Havlův osobní tajemník Vladimír Hanzel, osobní asistentka Havla Jaroslava Dutková nebo herečka a někdejší prezidentova sekretářka Bára Štěpánová.
Schwarzenberg řekl zhruba dvěma stovkám účastníků vzpomínky, že je třeba bránit svobodu a právní stát a dosáhnout změny, jak toho Havel dosáhl před 30 lety v době sametové revoluce. Na Havla vzpomínal jako na osobnost, která dokázala vydržet za normalizace v tichém odboji a každodenní prací bránit demokracii.
Současně s pietou na Václavském náměstí začal i pochod Srdce na Hrad z náměstí Václava Havla u Národního divadla na Hradčanské náměstí u Pražského hradu, kde zazněly nahrávky Havla.
Odpoledne byla také odhalena pamětní deska na domě na Rašínově nábřeží v Praze, kde Havel prožil většinu svého života včetně dětství. Odhalení se zúčastnil prezidentův bratr Ivan M. Havel. Pamětní desku tvoří pryskyřicová deska, ve které je zakonzervován list papíru s nápisem „Zde jsem taky žil“ a s dovětkem „Václav Havel“.
Neumírající symbol disentu. Václav Havel by oslavil 83. narozeniny |
„Pamětní deska je pěkná, barevně výborně vymyšlená, text má lehce absurdní tón, protože předpokládá, jako kdyby to bylo řečeno v přítomném čase, ale je to vlastně o minulém čase,“ řekl novinářům prezidentův bratr.
Na Václava Havla vzpomínali i lidé v dalších městech. Například v Českých Budějovicích vytvořili lidé po páté odpoledne na náměstí Přemysla Otakara II. z hořících svíček obrazec srdce a uvnitř něj vytvořili iniciály prezidentova jména. Pod bustou Tomáše Garrigua Masaryka byla i fotografie Václava Havla. Zúčastnili se studenti, senioři i lidé v produktivním věku. Od šesti večer se v Rabenštejnské věži uskutečnilo veřejné čtení z Havlových textů i videoprojekce jeho projevů.
Od čtyř odpoledne se zase konalo před filozofickou fakultou v kampusu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem čtení na pokračování z eseje Příběh a totalita, v níž Havel v roce 1987 psal o fungování společnosti v totalitním režimu.
Politikovu památku uctili i lidé u Havlovy chalupy na Hrádečku u Trutnova. U domu, v němž před osmi lety někdejší československý a český prezident zemřel, bylo podle reportéra ČTK na dřevěném plotu zavěšeno několik srdcí různých podob a velikostí. Srdce totiž prezident Havel připojoval k podpisu. Na zemi u chalupy lidé zapalovali svíčky.
Současný prezident Miloš Zeman podle jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka uctil Havlovu památku zasláním věnce na jeho hrob na Vinohradech.