Když jsme se s ním loučily, poděkoval, řekla o Havlovi řádová sestra Angelika Pintířová

  15:13aktualizováno  15:13
Řeholnice Angelika Pintířová strávila většinu ze svých třiapadesáti vánočních svátků v klášteře, do kterého vstoupila už jako čtrnáctiletá. Před pěti lety doufala, že jedny Vánoce stráví na Hrádečku s Václavem Havlem, o něhož se v posledních měsících jeho života starala. Havel se Štědrého dne nedožil – zemřel 18. prosince 2011.

Řadová sestra Angelika Pintířová. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Na které Vánoce do smrti nezapomenete?
Je jich víc, ale samozřejmě i na ty před pěti lety. Byly nezvykle klidné.

Tomu nerozumím. Zemřel Václav Havel, o něhož jste se na Hrádečku se svými sestrami starala.
Ano – plnily jsme tehdy zvláštní úlohu u prezidenta republiky, což by mě nikdy dřív nenapadlo.

Jaké jste vlastně měly zadání?
Být s ním. Nejen coby zdravotnice a ženy, které se postarají o domácnost, ale taky coby v nejlepším slova smyslu společnice. Cílem bylo umožnit, aby mohl být na Hrádečku, kde mu je nejlíp a kde má klid.

Právě po slově klid jsem vás prve přerušil.
Říkala jsem, že byly dny kolem Vánoc roku 2011 klidné. Aspoň já měla pocit, že ustal předvánoční shon, nepotkávala jsem nerudné a uspěchané lidi, naopak – desítky tisíc jich trpělivě stály frontu u rakve, potom šly v pomalém pohřebním průvodu, a ono se vše stihlo.

Vy jste přijala klidně i Havlovu smrt?
Důležité je, že ji klidně přijal on. Nerezignoval, ale odevzdal se osudu. Přestal se bránit. Dokázal pustit svůj život z rukou.

Můžete to trochu přiblížit?
Cítil už, že některé věci nezvládne, a proto bez hořkosti říkal: Tak to udělejte vy, vždyť víte jak... Ono obecně není jednoduché přijmout nemohoucnost, obzvlášť když jste býval člověkem akčním. Sama jsem ošetřovala spoustu umírajících, kteří se s tím nevyrovnali a byli třeba nepříjemní na personál. Václav Havel ne. Jednou bych chtěla umět odejít jako on.

Řeholnice

Angelika Pintířová se narodila se před třiapadesáti lety v pošumavských Žihobcích, v roce 1977 vstoupila do Kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromejského.

Po maturitě sedm let pracovala jako zdravotní sestra na interním oddělení nemocnice na Slupi. Po studiu pedagogiky-ošetřovatelství učila na střední zdravotnické škole a dívčí katolické škole, pak vystudovala dramatickou výchovu na DAMU.

Nyní pracuje ve výchovném ústavu na pražském Klíčově, učí ve Svatojánské koleji, pracuje pro Papežská misijní díla a občas moderuje v Českém rozhlase Dvojka.

V jakou chvíli pochopil, že nemá smysl se bránit?
Devátého listopadu, když zemřel Magor Jirous. Chtěl jet na jeho pohřeb, ale už to nezvládal. Mluvil o tom, jak je rád, že s ním jsme, protože Magor zůstal na konci sám. A pak už byl pořád klidnější. Nakonec tak, že když jsem se s ním čtyři dny před smrtí loučila, cítila jsem, že se vidíme naposledy. Vzbudily jsme ho, jak si přál, on řekl, děkuju vám za všechny vaše věrné služby, a tou větou skončila má mise na Hrádečku.

Hovořila jste s ním o Bohu?
Nejsem typ, který by takové diskuse zahajoval, ale on sám se staral o to, abychom mohly denně navštívit mši, a pak se ptal, o čem bylo kázání. A když jsme kamkoli odcházely, říkával: Tak Pán Bůh s námi!

S námi?
Ano.

Umíral jako věřící křesťan?
V poslední fázi už měl svou víru jasně definovanou. Nechodil do kostela, ale pokřtěný a biřmovaný byl, o Bohu mluvil a na Hrádečku měl třeba sochu svatého Václava a svaté Ludmily, které dostal od dědečka.

Modlil se?
Je otázka, co si kdo představuje pod modlitbou. Když mu sestra Alena dávala požehnání, nikdy se nebránil. A jeho věta Pán Bůh s námi – to je modlitba.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Hosté Rozstřelu zhodnotí, co dobrého může přinést legalizace prostituce

Ilustrační snímek

Piráti prosazují legalizaci prostituce. V pátečním Rozstřelu budou od 12:30 o případných dopadech legalizace mluvit dva...

Zápach zamořil město, informace o nehodě dorazila pozdě

Kvůli úniku látek z generátorovny ve Vřesové museli hasiči umístit norné stěny...

Štiplavý zápach, pálící oči. Tak popisují lidé na sociálních sítích středeční odpoledne v Chodově na Sokolovsku. Za...

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na iDNES.cz