Hasiči zrušili zkoušku sirén, nechtějí lekat ochránce mocnářů

  11:45aktualizováno  12:38
Pokud vás každou první středu v měsíci vyděsí houkání sirén, zítra můžete zůstat v klidu. Vedení Hasičského záchranného sboru se rozhodlo s ohledem na přípravu rusko-amerického summitu v Praze pravidelnou polední zkoušku výstražných zařízení 7. dubna zrušit.

Zvuk výstražných sirén by mohl zmást ruské a americké bezpečnostní agenty. Ilustrační foto | foto: SDH Kobeřice

Ruský prezident Dmitrij Medveděv dorazí do Prahy až ve středu večer, jeho americký protějšek Barack Obama ve čtvrtek dopoledne. Jejich přípravné týmy včetně bezpečnostních agentů tu ale operují už několik dnů.

Dá se tedy s nadsázkou říci, že se zkouška ruší proto, aby se agenti nevyplašili? "V podstatě ano. Ukázalo se jako lepší zkoušku zrušit, než pořád dokola vysvětlovat, co se děje a že je to jen zkouška," řekl iDNES.cz mluvčí generálního ředitelství hasičů Radek Kislinger.

Středeční zkouška byla zrušena bez náhrady. "V případě jakékoli reálné hrozby nebo vzniku skutečné mimořádné události ale bude i v době návštěvy prezidentů Obamy a Medveděva obyvatelstvo varováno především prostřednictvím signálu ´všeobecná výstraha´," zdůraznil Pavel Musil z generálního ředitelství hasičů.

Signál všeobecné výstrahy se vyhlašuje kolísavým tónem sirény po dobu 140 sekund a může zaznít třikrát po sobě ve zhruba tříminutových intervalech. Pravidelná zkouška sirén se od něj odlišuje nepřerušovaným nekolísavým tónem.

Dalším signálem, který mohou sirény vysílat, je "požární poplach". Slouží ke svolání jednotek požární ochrany a vyhlašuje se přerušovaným tónem sirény po dobu jedné minuty.

Nehoukalo se ani při povodních, cizí řeč zatím hlásiče neumějí

Zkouška sirén byla zrušena v minulosti už několikrát. Například loni v červenci po náhlých povodních. "Výstražné houkání by v zaplavených oblastech mohlo způsobit paniku, že se blíží další povodeň," uvedla tehdy hasičská mluvčí Ivana Svitáková.

Zkušební signál je sice jiný, to by ale lidé podle Svitákové nemuseli poznat. Podobně se na příkaz tehdejšího ministra vnitra Františka Bublana postupovalo při povodních v dubnu 2006.

Před rokem také hasiči oznámili, že z reproduktorů u sirén před zkouškou zazní oznámení, že jde pouze o test. To se podle mluvčího Kislingera podařilo splnit všude tam, kde jsou moderní elektronické sirény.

V oblastech, zejména turistických, kde se vyskytuje také hodně cizinců, měla být navíc hlášení v angličtině, němčině nebo ruštině. Toto se ale podle Kislingera zatím zatím splnit nepodařilo. (více o plánu na cizojazyčná hlášení čtěte zde)

Pravidelná měsíční prověrka takzvaného jednotného systému varování a vyrozumění se provádí od října roku 2002. V létě toho roku našla síť výstražných zařízení budovaná už od začátku 90. let minulého století uplatnění při katastrofálních povodních.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Babiš chce smlouvu s ČEZ kvůli novému jadernému bloku, ne vládní garanci

Ilustrační snímek

Přetahovaná o stavbu nového bloku jaderné elektrárny v Česku, kde jde o stovky miliard korun, vstupuje do nové fáze....

Lidé hlasovali na stránkách SPD pro přijetí sirotků. Strana anketu stáhla

Předseda SPD Tomio Okamura v pražském volebním štábu. (6. října 2018)

Hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury ve středu dalo na svůj oficiální facebookový profil anketu. Ptalo se v...

Babiš si to vyřídí s Petříčkem, tvrdí Filip. Nižší schodek nevyjednal

Předseda KSČM Vojtěch Filip po jednání s premiérem  Andrejem Babišem na Úřadu...

Předseda komunistů Vojtěch Filip řekl , že si to premiér Andrej Babiš „vyřídí“ s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem...

Najdete na iDNES.cz