„Rušíme pohotovost českého USAR týmu. Neobdrželi jsme z Maroka oficiální souhlas s jeho nasazením. Pomoc záchranných týmů má skutečně smysl v nejbližších hodinách a dnech, protože s každým dalším dnem se už šance na záchranu životů rapidně snižují,“ uvedli hasiči na sociální síti X.
Podle víkendového vyjádření mluvčí hasičů Martiny Götzové marocká strana projevila zájem o český záchranný tým a jeho nasazení bylo předběžné schváleno. Nicméně jeho odlet byl pozdržen, protože nedorazila oficiální nóta z Maroka. Bez tohoto dokumentu nebylo možné tým do postižené země vyslat.
Maroku nabídlo humanitární i jinou podporu po pátečním ničivém zemětřesení kolem 60 zemí. Zahraniční média uvádí, že se tamní vláda zdráhá pomoc přijmout a někteří odborníci či politici spekulují o politických důvodech.
V Maroku nyní pomáhají týmy z Británie, Kataru, Španělska a Spojených arabských emirátů. Žádost kromě českých týmů nedostali z marocké strany například Američané, Tchajwanci ani Alžířané. Padesátičlenný tým záchranářů z Německa podle BBC o víkendu odcestoval na letiště v Kolíně nad Rýnem/Bonnu k odletu do Maroka, kvůli chybějící oficiální žádosti se však musel vrátit domů.
Zemětřesení v Maroku má již 2 862 obětí, záchranáři prohledávají sutiny |
Ministr zahraničí Jan Lipavský v pondělí rozhodl o rezervování deseti milionů korun na pomoc zemětřesením postižené zemi. Peníze měly posloužit buď na působení USAR týmu, nebo být využity na jiné žádosti marocké strany.
Marocké velvyslanectví v oficiálním dopise poděkovalo české straně za projevenou soustrast i nabídku pomoci. „Příslušné marocké úřady stále dokončují identifikaci potřeb, které budou co nejdříve sděleny Ministerstvu zahraničních věcí ČR za účelem optimální koordinace,“ informovalo velvyslanectví.
Zemětřesení, které je s intenzitou 6,8 stupně nejsilnější nejméně od roku 1900, zasáhlo centrální Maroko v pátek večer. Se zemí jsou srovnané celé vesnice v pohoří Velký Atlas.