Nejvíce zásahů v souvislosti s bouřkami zaznamenali v Jihočeském kraji, na Vysočině a v krajích Moravskoslezském a Olomouckém. V převážné většině případů zajišťovali uvolněné části střech, odstraňovali popadané stromy a nebo čerpali vodu ze zatopených prostor.
„Jen k technickým pomocem jsme tedy vzhledem ke včerejší situaci vyjížděli skoro 3x častěji než je náš dlouhodobý denní průměr všech výjezdu (431),“ dodali hasiči.
Bouřka poničila v noci na neděli zemědělskému družstvu z Kokor na Přerovsku zhruba desetinu rozlohy chmelnic, škodu tam odhadují na nejméně na 25 milionů korun. „Konstrukce spadly na více než 20 hektarech chmelnic,“ uvedl předseda ZD Kokory Vladimír Lichnovský, podle kterého chmel z poškozené části chmelnic už nebude možné sklidit.
ZD Kokory je se svými 193 hektary chmelnic největším producentem chmele v kraji, ve kterém je evidováno přibližně 600 hektarů chmelnic. „Před čtyřmi dny začala sklizeň. Než sklidíme nepoškozené chmelnice, poničené začnou od půdy rezavět, spadená konstrukce je vlastně přimáčkla,“ vysvětlil iDNES.cz
Potíže na tratích
Kvůli následkům sobotní bouřky bylo ráno bez dodávek elektřiny přes 30 tisíc odběratelů. ČEZ kolem nedělního poledne evidoval 5500 odběrných míst bez proudu, EG.D kolem čtvrté hodiny odpolední snížila počet svých zákazníků bez dodávek elektřiny na 5000.
„Aktuálně evidujeme na našem distribučním území okolo 5000 odběratelů bez dodávky elektřiny. Nejvíce omezení se týká stále Jihočeského kraje, kde se nám ale podařilo snížit počet omezených domácností,“ sdělil ve čtyři odpoledne mluvčí EG.D Roman Šperňák. Bez proudu jsou stále i někteří lidé na Vysočině, jižní Moravě a ve Zlínském kraji.
Popadané stromy komplikovaly i provoz na železnici, ráno byla podle Správy železnic doprava na hlavních koridorech stabilizovaná kromě tratě z Českých Budějovic na Linec. „Byla to těžká noc pro všechny naše provozní zaměstnance, hasiče i dispečery. Poděkování patří také strojvedoucím, kteří včasným zastavením na několika místech zabránili škodám nebo zraněním,“ uvedl ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.
Hladiny řek stouply
V sobotu pozdě večer kvůli bouřce a následnému dešti napršelo na řadě míst v krátkém čase vyšší množství vody. Například v Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku to podle meteorologů bylo 84 milimetrů a v Nové Peci na Prachaticku 82 milimetrů.
Následkem srážek se na některých tocích zvýšila hladina na druhý stupeň povodňové aktivity. Černovický potok v Tučapech na Táborsku dosáhl v neděli dopoledne dokonce třetího stupně. Hladina tam po sobotní večerní bouřce stoupla o téměř půldruhého metru. „Zvýšení hladiny potoka by nemělo představovat nic zásadního pro další toky a voda by měla postupně klesat,“ sdělila ČTK Kateřina Štěrbová z českobudějovického hydrometeorologického ústavu.
Potok se v neděli rozvodnil také u Soběslavi. Druhý povodňový stupeň nad ránem platil i na Blanici u Blanického mlýna, nyní už je hladina v normálu. Na Vysočině se na druhý stupeň dostala Želivka v Čakovicích na Pelhřimovsku, ale i tam už hladina klesla, kolem 10:00 tam platil první povodňový stupeň.
V neděli podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bude nadále zataženo až oblačno, na Moravě a ve Slezsku místy přechodně i polojasno. „Na většině území déšť nebo přeháňky, v jihovýchodní polovině místy bouřky - mohou být i velmi silné. Nejvyšší denní teploty od 19 °C na západě do 31 °C na východě území,“ varovali meteorologové na sociální síti
V Jihočeském kraji hasiči vyjížděli k více než 550 případům. Na odklízení následků pracovali celou noc a pravděpodobně někde budou i přes den. Třeba v českobudějovické Stradonické ulici vzal vítr část střechy. „Uvolněné části jsme postupně odstranili a střechu pak zaplachtovali,“ uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Matějů.
Na Vysočině v sobotu večer a v noci na neděl hasiči vyjížděli ke dvěma stovkám případů. „Nejčastěji se jednalo o odstranění popadaných stromů a větví,“ informovala mluvčí hasičů na Vysočině Petra Musilová. „Nejvíce zásahů evidujeme na Pelhřimovsku,“ uvedla. V Třešti na Jihlavsku spadl strom na dům, na řadě míst navíc hasiči čerpali vodu ze sklepů.
Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz
To hasiči ve Zlínském kraji zasahovali u více než 60 událostí. Odstraňovali hlavně popadané stromy a zajistili několik uvolněných střech, které neodolaly náporu silného větru. Nejvíce práce měli hasiči v souvislosti s bouřkami na Kroměřížsku, na které připadla více než polovina událostí. „Na některých místech hasičské jednotky stále zasahují,“ sdělil mluvčí hasičů David Martinec.
V Olomouckém kraji hasiči řešili přes 150 výjezdů. „Drtivá většina našich výjezdů byla na odstraňovaní popadaných stromů, větších větví a také drátů elektrického vedení. Evidujeme také několik utržených menších části střech, většinou se jednalo o stržené oplechování a dřevěné konstrukce,“ sdělil mluvčí krajských hasičů Zdeněk Hošák.
Například v Přerově spadlý strom poškodil čtyři automobily. „Během noční bouřky naše operační středisko přijalo i několik žádostí o pomoc s čerpáním vody, naplaveninami a podobně. Vydatný déšť neměl za následek zvýšení hladin vodních toků,“ podotkl Hošák.
Po rozednění se objevily nové škody
Bouřky, které v sobotu před půlnocí zasáhly jižní Moravu, za sebou nechaly nejvíce škod na Vyškovsku. „Hasiči zde pracovali už v noci a pokračovali po rozednění, kdy se objevily případy, kterých si v noci lidé nevšimli,“ řekl mluvčí krajských hasičů Štěpán Komosný. Nejvíc práce měli v Hodějicích, kde bouřka poničila střechy různých objektů a polámala stromy.
Do 0:30 měli hasiči kvůli bouřce 70 výjezdů, do 8:00 dalších 20. Stejně tak pracují v terénu elektrikáři, kteří obnovují dodávky elektřiny. Na jižní Moravě bylo proudu zhruba 1500 domácností, nejvíce na Vyškovsku, uvedl v tiskové zprávě mluvčí skupiny E.ON Roman Šperňák.
Hasiči v Moravskoslezském kraji za večer a noc evidují na 200 zásahů spojených s bouřkami. Ve Studénce vítr poškodil střechu bytového domu.
Výrazný bouřkový systém od Alp
„Po horkách, které zde několik minulých dní byly, se nad naším územím vlnila studená fronta a od Alp k nám přišel výrazný bouřkový systém. Zasáhl především jihovýchodní část kraje, například Strakonicku nebo Písecku se skoro vyhnul,“ řekl Josef Slavík z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.
OTÁZKY A ODPOVĚDI: Jak vzniká bouřka a jak ji poznat na radaru? |
Dodal, že vítr na některých místech dosahoval rychlosti téměř 100 kilometrů za hodinu. Nejvíce naměřili na stanici v Byňově na Českobudějovicku, a to 98 kilometrů za hodinu. Podobnou hodnotu evidovali meteorologové i v Českém Krumlově. „Není vyloučeno, že na některých místech kraje, kde nejsou stanice, překonal vítr mnohem vyšší rychlosti,“ řekl.
Do Česka z Bavorska v sobotu postupovaly velmi silné bouřky, nejprve se objevily v oblasti Šumavy, následně zasáhly Jihočeský kraj a postupně se přesunuly do východní části republiky.