Aktéři lánské schůzky Hašek a Tejc odstoupili z funkcí ve vedení ČSSD

  • 435
Po dvou týdnech vymlouvání a mlžení rezignovali Michal Hašek a Jeroným Tejc na funkce ve vedení ČSSD. Oba účastníci lánské schůzky s prezidentem Zemanem, po níž se pokusili sesadit předsedu strany Bohuslava Sobotku, chtějí údajně umožnit vznik Sobotkovy vlády a cítí odpovědnost za volební výsledek.

První místopředseda ČSSD Michal Hašek a předseda poslanců Jeroným Tejc čekali do poslední chvíle, jak se situace v ČSSD vyvine. Krajské organizace se totiž v uplynulých dnech rozhodovaly, zda se přikloní k nim, nebo k předsedovi strany Bohuslavu Sobotkovi, kterého Hašek, Tejc a další členové předsednictva strany po lánské schůzce vyzvali k rezignaci.

Tím by se Haškovi, který má blízko k prezidentovi Miloši Zemanovi, otevřela cesta k pozici předsedy vlády. Když se ale jeden kraj za druhým stavěl za Sobotku, předstoupili Hašek a Tejc před kamery a v přímém přenosu oznámili svou rezignaci.

"Tento krok je naším příspěvkem k reflexi volebního výsledku. Věříme, že přispějeme ke zklidnění situace v ČSSD a zastavíme nesmyslný hon na všechny sociální demokraty, kteří se 'provinili' tím, že projevili svůj názor," řekl Michal Hašek v Poslanecké sněmovně.

"Téměř dva týdny jsme terčem mediální kampaně založené na fabulaci o takzvaném lánském puči. Na setkání levicových politiků s levicovým prezidentem republiky nevidím nic špatného," řekl také Hašek, podle kterého "mediální kampaň splnila účel a zakryla debakl ČSSD ve sněmovních volbách".

Zároveň vyzval k převzetí odpovědnosti další členy ČSSD, zejména místopředsedu zodpovědného za volební kampaň Milana Chovance a místopředsedu zodpovědného za program Lubomíra Zaorálka. Oba patří k Sobotkově křídlu ve straně.

"Jejich výzvy k rezignaci není možné brát vážně, protože odůvodnění jejich odchodu je falešné. Je evidentní, že skutečným důvodem je obava, že by je z funkcí mohl odvolat tajným hlasováním ústřední výbor, což jim na základně rozhodování krajů skutečně hrozilo," řekl iDNES.cz Zaorálek. "Kdyby nebylo výzev k odstoupení, které poslední dny zaznívaly, jsem si jist, že by určitě odpovědnost za volby nevyvozovali," dodal.

Jeroným Tejc dodal, že rezignuje i na post předsedy poslaneckého klubu ČSSD. "Chci ochránit poslanecký klub, aby jeho členové nebyli vystaveni obrovskému tlaku, který by je nepochybně čekal. Chci zabránit rozštěpení klubu sociální demokracie," vysvětlil své rozhodnutí.

Funkci složí na některém z nejbližších jednání klubu. iDNES.cz Tejc řekl, že se znovu o tento post už ucházet nebude.

Z Haškova prohlášení, že oba politici nadále budou "loajálními sociálními demokraty, kteří ctí sliby voličům", byl ovšem byl patrný náznak, že v případě ústupků ČSSD potenciálním koaličním partnerům se může odboj proti Sobotkovi ve straně opět rozhořet. Hašek totiž uvedl, že Sobotka má plnou odpovědnost za výsledek jednání o koalici. Předseda ČSSD následně novinářům řekl, že taková věc je logická. "Kolegové objevili Ameriku," uvedl Sobotka.

Hašek i Tejc zůstávají poslanci i členy strany. Co se týká funkce hejtmana, Hašek iDNES.cz sdělil, že platí jeho předchozí vyjádření, že nebude dlouhodobě kumulovat funkce. Zda být poslancem, nebo hejtmanem, se rozhodne po ustavení Sněmovny a vlády.

Škromach odstoupil už ve čtvrtek

Už ve čtvrtek odstoupil další účastník lánské schůzky, místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Učinil tak v pořadu České televize Hyde park. I on to zdůvodnil úmyslem uklidnit situaci v ČSSD. Sobotka Škromachovo rozhodnutí uvítal (více zde).

"Puč" v ČSSD

"Bylo to už hodně po dvanácté, ale je dobře, že se tak stalo," řekl novinářům při příchodu na páteční jednání stranického grémia ke Škromachovu rozhodnutí předseda Senátu Milan Štěch. Nevěří ale Škromachovu zdůvodnění, že vyvodil odpovědnost za výsledek voleb. Za jeho rezignací vidí Štěch spíše tlak členů.

Minulý týden Hašek prohlásil, že v ČSSD je rozpoutávaná "atmosféra čarodějnických procesů či 50. let".

Sobotka ještě ve čtvrtek v rozhovoru pro iDNES.cz řekl, že by Hašek, Tejc a Škromach měli odstoupit z funkcí, pokud se jim na nedělním Ústředním výkonném výboru nepodaří prosadit odvolání Sobotky z funkce předsedy (rozhovor čtěte zde). Nyní ale není jasné, zda se bude o Sobotkově osudu vůbec hlasovat - pokud ano, pravděpodobně to bude formalita.

"Pokud i zbylí 'pučisté' odejdou z vedení ČSSD, není nutné, aby strana nyní volila nové místopředsedy, to bude řešit únorový sjezd," doplnil v rozhovoru Sobotka.

Utajená schůzka a den poté útok

Hašek, Tejc, Škromach a hejtmani Jiří Zimola a Milan Chovanec se po oznámení výsledků voleb sešli v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem. Sobotka se tehdy účastnil televizní debaty a o setkání nevěděl. Zatímco ještě před schůzkou Hašek říkal, že kvůli hubenému vítězství nemusejí padat výzvy k rezignaci, následně v neděli předsednictvo strany v čele s Haškem, Tejcem a Škromachem vyzvalo Sobotku k odchodu.

Spokojený Sobotka

Reakce předsedy ČSSD, zástupců ANO a KDU-ČSL

Jenže Sobotka se zatvrdil a označil to za vnitrostranický puč. Zároveň se objevily spekulace o schůzce v Lánech, kterou účastníci popírali (jak Hašek lhal, se podívejte zde). Pak Chovanec schůzku prozradil a všichni aktéři se postupně přiznali. Hašek se následně omluvil, ovšem nikoliv za to, že lhal, ale za to, že "držel slib, že schůzka bude neveřejná".

Jihočeský hejtman Zimola rezignoval na členství v předsednictvu a výkonném výboru strany na konci října. Místopředseda ČSSD Chovanec, který jako první přiznal účast na schůzce, už dříve uvedl, že nabídl rezignaci na post ve vedení, ale šéf strany Sobotka ji prý zatím nepřijal.

Volební sjezd ČSSD bude 22. února. Sobotka v ČT řekl, že věří, že do té doby bude sestavena nová vláda. Je pro koalici s ANO a křesťanskými demokraty, jednat o vládě chce začít už v neděli po ústředním výkonném výboru ČSSD.

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video