Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 7. prosince 2023 Ambrož, Benjamin

Hanba, hanba, skandovali lékaři před Úřadem vlády

  23:29
- Přes tisíc zdravotníků demonstrovalo ve středu po poledni před Úřadem vlády, kde právě zasedal Zemanův kabinet. Lékaři a zdravotní sestry, kteří ve středu protesty vyjadřuovali nespokojenost se svým postavením, požadovali platy na úrovni trojnásobku průměrných mezd v zemi. Když jim šéf Lékařského odborového klubu Milan Kubek přetlumočil vzkaz ministra zdravotnictví Ivana Davida, že pokud mají málo peněz, mají si najít druhé zaměstnání, se ozvalo hromové "Hanba, hanba!".

"Pan ministr zřejmě žije v divném světě, kde je normální, že si plastický chirurg po večerech přivydělává vykládáním vagonů," pokračoval Kubek.

Řekl, že nespokojeni jsou všichni zdravotníci, liší se pouze ochotou a odvahou nespokojenost vyjádřit. "Je úkolem politiků říci společnosti, že musí dostat jen takovou péči, jakou si může dovolit," řekl na shromáždění Kubek.
Zdravotníci jsou podle něj nespokojeni nejen s tím, že vláda neplní jejich požadavky, ale i s tím, že s nimi nekomunikuje.

"Ministr David nekomunikuje s odbornou veřejností a ministerstvo zdravotnictví pod jeho vedením nedokázalo připravit ani jeden návrh zákona tak, aby mohl být schválen Poslaneckou sněmovnou. Zodpovědnost nese premiér Miloš Zeman, protože neschopného ministra dosud neodvolal z funkce," uvádí se v dopise.

Po hodině Kubek

Řekli protestující zdravotníci

"Objednané pacienty, které jsme o protestu nestačili včas informovat, jsme přijali," tvrdí místopředseda benešovského LOK Tomáš Ulvr.
"Požadavky LOK a Svazu českých lékařů jsou shodné s požadavky odborového svazu, ale neshodneme se v metodách používaných k jejich prosazení," uvedl předseda odborového svazu nemocnice v Kutného Hoře Jiří Havlovic.
"Odloženy byly pouze plánované výkony, na což byli pacienti předem upozorněni telegramem. Na několika klinikách, které se stávky zúčastnily, se akutně operovalo," podotkla mluvčí plzeňské fakultní nemocnice Jaromíra Vaňousová.
"Podle plánovaných programů se uskutečnily všechny operace a naplno pracovali také lékaři v ambulancích," prohlásil asistent ředitele Baťovy nemocnice ve Zlíně Martin Šuba.
"Nezaznamenal jsem na ambulancích ani v čekárnách, u pacientů ani u doktorů nějakou konfliktní náladu, pacienti přicházeli v obvyklém množství," potvrdil náměstek pražské Všeobecné fakultní nemocnice Jan Bříza.
"Při poslední stávce nás jelo do Prahy jednou tolik, řada lékařů nyní rezignovala," uvedl jeden z lékařů olomoucké fakultní nemocnice, odkud do Prahy odjely dva autobusy.
"Řada lékařů, kteří jsou na pracovištích, se na protest proti špatně ohodnocené práci hodlá vzdát dnešní mzdy," řekla předsedkyně LOK ve Fakultní nemocnici v Olomouci Jana Mathonová.
"Naši lékaři budou protestovat především proti výsledkům výběrových řízení, které se citelně dotýkají bruntálské soukromé nemocnice," prohlásil mluvčí bruntálské nemocnice.
demonstraci zdravotníků ukončil a odevzdal na Úřadu vlády otevřený dopisu vládě, kde byly shrnuty požadavky protestujících zdravotníků. Připomínají v něm, že české zdravotnictví funguje ke spokojenosti pacientů pouze díky obětavé práci zdravotníků, kteří jsou nuceni dotovat špatný systém na úkor svých příjmů.

Svaz pacientů, jehož členové volali podle předsedy svazu Luboše Olejára po střetu s lékaři, neměl šanci jejich pokojnou demonstraci narušit. Olejár nepřišel, neboť byl údajně pracovně zaneprázdněn, pacienti byli pouze dva.

Ministr David vyvodí ze stávky důsledky, pokud bude ohrožen život pacientů
Ministr zdravotnictví Ivan David uvedl, že pokud budou velké stížnosti, že nebyla v důsledku stávky někde poskytnuta zdravotní péče nebo že bylo ohroženo zdraví pacientů, vyvodí z toho důsledky. Ministr je přesvědčen, že stávka zdravotníků skončí neúspěchem. Považuje ji za své vítězství, protože se předsedovi LOK Milanu Kubkovi nepodařilo dosáhnout toho, aby "stávka pacienty bolela".

Lékaři ve 150 z 207 nemocnic stávkují. Chtějí prosadit, aby jejich platy dosahovaly 37 tisíc korun měsíčně. Ač Lékařský odborový klub (LOK) zdravotníky vyzval, aby omezili péči pouze na akutní případy, pro pacienty to znamená jediné: v naprosté většině ordinací se nemusejí obávat, že by se jim ošetření nedostalo. A pokud budou odmítnuti, nabízejí se soukromí lékaři, že je za peníze ošetří.

Mnozí lékaři se k protestu připojí jen symbolicky
Ačkoli některé nemocnice omezily plánované výkony a už minulý týden požádaly pacienty, aby k lékaři nechodili, pokud to nebude nezbytně nutné, mnozí doktoři se ke stávce připojí jen symbolicky. Připnou si na plášť modré stužky, vyvěsí plakáty s vysvětlením, proč jsou nespokojeni, jiní se vydají do Prahy demonstrovat před Úřad vlády.

Jedna z chomutovských pacientek potvrzuje: "Myslím si, že se stávka lékařů zbytečně nafukuje. Jsem objednaná na vyšetření, které nikdo nezrušil," řekla Alena Pěnkavová.

Ačkoli je stávka oficiálně vedena za podstatné zvýšení platů, sami organizátoři připouštějí: Nečekáme, že toho docílíme.

"Víte, co si slibujeme? Že se snad konečně jednou začne vláda zabývat situací ve zdravotnictví," uvedla místopředsedkyně Lékařského odborového klubu Jana Vedralová. "Proto jsme také svolali demonstraci před Úřad vlády. Před ministerstvem zdravotnictví je to zcela zbytečné," podotkla Vedralová v souvislosti s posledním prohlášením ministra zdravotnictví Ivana Davida, který lékařům doporučil, aby si přivydělali mimo.

Ze slov představitelů Lékařského odborového klubu je zřejmé, že mají i obavy z případných provokací před Úřadem vlády, kam se chystají - prý za účelem střetu se stávkujícími lékaři - přijít zástupci Svazu pacientů Luboše Olejára. Ačkoli nejde o reprezentativní skupinu a není jasné, koho přesně Olejár zastupuje, Vedralová znovu zdůraznila: "Nechceme jít proti pacientům."

Brněnští lékaři si tak od stávky mnoho neslibují. Jejich nejčastějšími pocity je naštvání, únava, skepse. Někteří říkají: Jsme přesvědčeni, že nám stávka peníze nepřinese, chceme však na sebe aspoň znovu upozornit.

Konkureční Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče, který se k akcím LOK nepřipojil, si naopak myslí, že teď není ta správná chvíle. "Poprvé v historii stávek jsem přesvědčena, že v současné ekonomické situaci, kdy ještě není známo, jak bude vypadat rozpočet na příští rok, je stávka výkřikem do tmy," uvedla šéfka odborů Fakultní nemocnice v Bohunicích Marie Podrábská. Odborový svaz však není jednotný: například ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze jeho členové protest podpořili.

Jak by to mělo vypadat v nemocnicích

Praha Většina nemocnic nijak zásadně neomezí provoz, některé však na středu neplánovaly operace.
Ústí n. Labem Nemocnice zrušila plánované operace, protože by se nesešel operační tým. Ke stávce se připojila polovina lékařů, z toho mnoho anesteziologů.
Litoměřice, Děčín, Most, Chomutov, Žatec Stávkovat se bude symbolicky, nemocnice budou pracovat normálně.
Plzeň Několik desítek lékařů pojede demonstrovat do Prahy, ostatní zůstanou a symbolicky se vzdají platu.
Příbram Do stávky se zapojí zhruba polovina lékařů: část bude jen pasívně v zaměstnání, část bude zajišťovat zesílený pohotovostní provoz. Akutní případy ošetří, plánované operace či předepisování léků odloží na jindy.
Brno Zhruba tři sta lékařů pojede do Prahy, ostatní zůstanou v nemocnici s modrou stužkou na klopě. Stávku podpořilo až osmdesát procent nemocničních lékařů.
Ostrava Všechny tři velké nemocnice pojedou bez omezení a zdravotníci podpoří stávku pouze manifestačně.
Krnov, Opava Provoz na operačních sálech i v ambulancích se bude podobat víkendu.
Havířov Nemocnice na středu záměrně neobjednávala pacienty na plánované operace, ale ambulantní péči bude poskytovat bez omezení.
Hradec Králové Sympatizující lékaři si pouze připnou modré stužky, na demonstraci smějí jet jen ve svém volném čase. V Pardubicích je situace podobná.
Jičín Provoz v nemocnici bude pravděpodobně normální, do Prahy pojedou jen ti, kterým primář dovolí vzít si dovolenou či pracovní volno.
Náchod Do Prahy pojede deset až patnáct lékařů, provoz by neměl být nijak narušen.
Ústí nad Orlicí Žádné omezení péče se nečeká, ale vedení nařídilo pro jistotu odsunout některé operace.
Olomouc Na střední Moravě se do protestní stávky zapojí stovky lékařů, ve fakultní nemocnici to bude vypadat jako o víkendu. Do Prahy vyjedou dva autobusy. Ke stávce se naopak nemohou přidat lékaři z olomoucké Vojenské nemocnice, která spadá pod ministerstvo obrany.
Tábor, Český Krumlov Ošetřeny budou jen akutní případy.
České Budějovice Provoz bude bez jakéhokoli omezení.

Zpravodajové MF DNES

Přes tisíc stávkujících zdravotníků demonstrovalo před Úřadem vlády, kde právě zasedal Zemanův kabinet.

Šéf Lékařského odborového klubu (LOK) Milan Kubek před Úřadem vlády.

Jeden z transparentů, které drželi stávkující lékaři.

Před Úřad vlády se sešlo přes tisíc stávkujících zdravotníků.

Transparent, který drželi stávkující zdravotníci před Úřadem vlády.

Stávkující lékaři před Úřadem vlády.

Při manifestaci byli v pohotovosti i policisté.

Prof. Pafko, který léčil prezidenta Havla, rovněž podpořil stávkující lékaře.

Při demonstraci zdravotníků asistovali rovněž jejich kolegové ze záchranné služby.

Autor:

Vánoce a advent

Adventní čas začal v neděli 3. prosince. V předvánočním čase se konají tradiční trhy či koncerty, lidé shání dárky a těší se na pohádky, v domácnostech se uklízí a peče cukroví.

Nejde o neznámý virus. Umíme ho léčit, říká k zápalům plic z Číny infektolog

  • Nejčtenější

Ukrajina je v kritické situaci, připravme se i na špatné zprávy, řekl šéf NATO

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v sobotu v německé televizi ARD zdůraznil, že spojenci by měli nadále...

Česko je pod sněhem. Na D5 stála auta hodiny, D1 opět zablokovaly kamiony

Sníh v noci na dnešek a následně po celý den komplikoval v Česku dopravu na silnicích i železnici a přerušeny byly...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Střet ve Sněmovně. Stanjura sáhl na Babiše, vyměnil si gesta s Schillerovou

Projednávání rozpočtu pro příští rok se ve Sněmovně vyhrotilo, až to vypadalo na schylující se potyčku mezi poslanci,...

Ukrajinci vyšli z krytu a vzdali se. Rusové je pak postříleli, ukazuje video

Na sociálních sítích se objevily záběry, při kterých ruští vojáci střílí na dva vzdávající se ukrajinské vojáky. Video...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zacházíte s Rusy jako s prasaty. Putin kritizoval Lotyšsko a pohrozil neštěstím

Ruský prezident Vladimir Putin kritizoval Lotyšsko za to, jak zachází s ruskou menšinou. Pobaltské zemi nepřímo...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Česko musí odškodnit smrt pacienta po zásahu taserem, rozhodl Štrasburk

České zákony a orgány nedostatečně ochránily právo na život schizofrenního muže, který v roce 2015 zemřel v léčebně...

Češi budou moci volit korespondenčně už v roce 2025, navrhla pětikoalice

Pět vládních stran předložilo nový návrh na zavedení korespondenční volby pro Čechy v zahraničí. Volit by tak mohli už...

Dohodu podpoříme, někde ale opět bude nelegální forma práce, tvrdí lékařské odbory

Lékařské odbory páteční dohodu, která má vést k odvolání protestu lékařů nespokojených s přesčasovou prací, podpoří....

Fiala rozdal metály, ocenil senátorku Němcovou či šéfa projektu Dárek pro Putina

Senátorka a bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová, advokát, někdejší mluvčí Charty 77 a polistopadový ředitel...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Po snížení DPH potraviny zdraží, zjistil od obchodníků ministr Výborný

Snížení DPH o tři procentní body u potravin na 12 procent nesníží ceny v obchodech. V pondělí to ohlásil po jednání s...