Středa 11. prosince 2019, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 11. prosince 2019 Dana

Hanba, hanba, skandovali lékaři před Úřadem vlády

  23:29aktualizováno  23:29
- Přes tisíc zdravotníků demonstrovalo ve středu po poledni před Úřadem vlády, kde právě zasedal Zemanův kabinet. Lékaři a zdravotní sestry, kteří ve středu protesty vyjadřuovali nespokojenost se svým postavením, požadovali platy na úrovni trojnásobku průměrných mezd v zemi. Když jim šéf Lékařského odborového klubu Milan Kubek přetlumočil vzkaz ministra zdravotnictví Ivana Davida, že pokud mají málo peněz, mají si najít druhé zaměstnání, se ozvalo hromové "Hanba, hanba!".

"Pan ministr zřejmě žije v divném světě, kde je normální, že si plastický chirurg po večerech přivydělává vykládáním vagonů," pokračoval Kubek.

Řekl, že nespokojeni jsou všichni zdravotníci, liší se pouze ochotou a odvahou nespokojenost vyjádřit. "Je úkolem politiků říci společnosti, že musí dostat jen takovou péči, jakou si může dovolit," řekl na shromáždění Kubek.
Zdravotníci jsou podle něj nespokojeni nejen s tím, že vláda neplní jejich požadavky, ale i s tím, že s nimi nekomunikuje.

"Ministr David nekomunikuje s odbornou veřejností a ministerstvo zdravotnictví pod jeho vedením nedokázalo připravit ani jeden návrh zákona tak, aby mohl být schválen Poslaneckou sněmovnou. Zodpovědnost nese premiér Miloš Zeman, protože neschopného ministra dosud neodvolal z funkce," uvádí se v dopise.

Po hodině Kubek

Řekli protestující zdravotníci

"Objednané pacienty, které jsme o protestu nestačili včas informovat, jsme přijali," tvrdí místopředseda benešovského LOK Tomáš Ulvr.
"Požadavky LOK a Svazu českých lékařů jsou shodné s požadavky odborového svazu, ale neshodneme se v metodách používaných k jejich prosazení," uvedl předseda odborového svazu nemocnice v Kutného Hoře Jiří Havlovic.
"Odloženy byly pouze plánované výkony, na což byli pacienti předem upozorněni telegramem. Na několika klinikách, které se stávky zúčastnily, se akutně operovalo," podotkla mluvčí plzeňské fakultní nemocnice Jaromíra Vaňousová.
"Podle plánovaných programů se uskutečnily všechny operace a naplno pracovali také lékaři v ambulancích," prohlásil asistent ředitele Baťovy nemocnice ve Zlíně Martin Šuba.
"Nezaznamenal jsem na ambulancích ani v čekárnách, u pacientů ani u doktorů nějakou konfliktní náladu, pacienti přicházeli v obvyklém množství," potvrdil náměstek pražské Všeobecné fakultní nemocnice Jan Bříza.
"Při poslední stávce nás jelo do Prahy jednou tolik, řada lékařů nyní rezignovala," uvedl jeden z lékařů olomoucké fakultní nemocnice, odkud do Prahy odjely dva autobusy.
"Řada lékařů, kteří jsou na pracovištích, se na protest proti špatně ohodnocené práci hodlá vzdát dnešní mzdy," řekla předsedkyně LOK ve Fakultní nemocnici v Olomouci Jana Mathonová.
"Naši lékaři budou protestovat především proti výsledkům výběrových řízení, které se citelně dotýkají bruntálské soukromé nemocnice," prohlásil mluvčí bruntálské nemocnice.
demonstraci zdravotníků ukončil a odevzdal na Úřadu vlády otevřený dopisu vládě, kde byly shrnuty požadavky protestujících zdravotníků. Připomínají v něm, že české zdravotnictví funguje ke spokojenosti pacientů pouze díky obětavé práci zdravotníků, kteří jsou nuceni dotovat špatný systém na úkor svých příjmů.

Svaz pacientů, jehož členové volali podle předsedy svazu Luboše Olejára po střetu s lékaři, neměl šanci jejich pokojnou demonstraci narušit. Olejár nepřišel, neboť byl údajně pracovně zaneprázdněn, pacienti byli pouze dva.

Ministr David vyvodí ze stávky důsledky, pokud bude ohrožen život pacientů
Ministr zdravotnictví Ivan David uvedl, že pokud budou velké stížnosti, že nebyla v důsledku stávky někde poskytnuta zdravotní péče nebo že bylo ohroženo zdraví pacientů, vyvodí z toho důsledky. Ministr je přesvědčen, že stávka zdravotníků skončí neúspěchem. Považuje ji za své vítězství, protože se předsedovi LOK Milanu Kubkovi nepodařilo dosáhnout toho, aby "stávka pacienty bolela".

Lékaři ve 150 z 207 nemocnic stávkují. Chtějí prosadit, aby jejich platy dosahovaly 37 tisíc korun měsíčně. Ač Lékařský odborový klub (LOK) zdravotníky vyzval, aby omezili péči pouze na akutní případy, pro pacienty to znamená jediné: v naprosté většině ordinací se nemusejí obávat, že by se jim ošetření nedostalo. A pokud budou odmítnuti, nabízejí se soukromí lékaři, že je za peníze ošetří.

Mnozí lékaři se k protestu připojí jen symbolicky
Ačkoli některé nemocnice omezily plánované výkony a už minulý týden požádaly pacienty, aby k lékaři nechodili, pokud to nebude nezbytně nutné, mnozí doktoři se ke stávce připojí jen symbolicky. Připnou si na plášť modré stužky, vyvěsí plakáty s vysvětlením, proč jsou nespokojeni, jiní se vydají do Prahy demonstrovat před Úřad vlády.

Jedna z chomutovských pacientek potvrzuje: "Myslím si, že se stávka lékařů zbytečně nafukuje. Jsem objednaná na vyšetření, které nikdo nezrušil," řekla Alena Pěnkavová.

Ačkoli je stávka oficiálně vedena za podstatné zvýšení platů, sami organizátoři připouštějí: Nečekáme, že toho docílíme.

"Víte, co si slibujeme? Že se snad konečně jednou začne vláda zabývat situací ve zdravotnictví," uvedla místopředsedkyně Lékařského odborového klubu Jana Vedralová. "Proto jsme také svolali demonstraci před Úřad vlády. Před ministerstvem zdravotnictví je to zcela zbytečné," podotkla Vedralová v souvislosti s posledním prohlášením ministra zdravotnictví Ivana Davida, který lékařům doporučil, aby si přivydělali mimo.

Ze slov představitelů Lékařského odborového klubu je zřejmé, že mají i obavy z případných provokací před Úřadem vlády, kam se chystají - prý za účelem střetu se stávkujícími lékaři - přijít zástupci Svazu pacientů Luboše Olejára. Ačkoli nejde o reprezentativní skupinu a není jasné, koho přesně Olejár zastupuje, Vedralová znovu zdůraznila: "Nechceme jít proti pacientům."

Brněnští lékaři si tak od stávky mnoho neslibují. Jejich nejčastějšími pocity je naštvání, únava, skepse. Někteří říkají: Jsme přesvědčeni, že nám stávka peníze nepřinese, chceme však na sebe aspoň znovu upozornit.

Konkureční Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče, který se k akcím LOK nepřipojil, si naopak myslí, že teď není ta správná chvíle. "Poprvé v historii stávek jsem přesvědčena, že v současné ekonomické situaci, kdy ještě není známo, jak bude vypadat rozpočet na příští rok, je stávka výkřikem do tmy," uvedla šéfka odborů Fakultní nemocnice v Bohunicích Marie Podrábská. Odborový svaz však není jednotný: například ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze jeho členové protest podpořili.

Jak by to mělo vypadat v nemocnicích

Praha Většina nemocnic nijak zásadně neomezí provoz, některé však na středu neplánovaly operace.
Ústí n. Labem Nemocnice zrušila plánované operace, protože by se nesešel operační tým. Ke stávce se připojila polovina lékařů, z toho mnoho anesteziologů.
Litoměřice, Děčín, Most, Chomutov, Žatec Stávkovat se bude symbolicky, nemocnice budou pracovat normálně.
Plzeň Několik desítek lékařů pojede demonstrovat do Prahy, ostatní zůstanou a symbolicky se vzdají platu.
Příbram Do stávky se zapojí zhruba polovina lékařů: část bude jen pasívně v zaměstnání, část bude zajišťovat zesílený pohotovostní provoz. Akutní případy ošetří, plánované operace či předepisování léků odloží na jindy.
Brno Zhruba tři sta lékařů pojede do Prahy, ostatní zůstanou v nemocnici s modrou stužkou na klopě. Stávku podpořilo až osmdesát procent nemocničních lékařů.
Ostrava Všechny tři velké nemocnice pojedou bez omezení a zdravotníci podpoří stávku pouze manifestačně.
Krnov, Opava Provoz na operačních sálech i v ambulancích se bude podobat víkendu.
Havířov Nemocnice na středu záměrně neobjednávala pacienty na plánované operace, ale ambulantní péči bude poskytovat bez omezení.
Hradec Králové Sympatizující lékaři si pouze připnou modré stužky, na demonstraci smějí jet jen ve svém volném čase. V Pardubicích je situace podobná.
Jičín Provoz v nemocnici bude pravděpodobně normální, do Prahy pojedou jen ti, kterým primář dovolí vzít si dovolenou či pracovní volno.
Náchod Do Prahy pojede deset až patnáct lékařů, provoz by neměl být nijak narušen.
Ústí nad Orlicí Žádné omezení péče se nečeká, ale vedení nařídilo pro jistotu odsunout některé operace.
Olomouc Na střední Moravě se do protestní stávky zapojí stovky lékařů, ve fakultní nemocnici to bude vypadat jako o víkendu. Do Prahy vyjedou dva autobusy. Ke stávce se naopak nemohou přidat lékaři z olomoucké Vojenské nemocnice, která spadá pod ministerstvo obrany.
Tábor, Český Krumlov Ošetřeny budou jen akutní případy.
České Budějovice Provoz bude bez jakéhokoli omezení.

Zpravodajové MF DNES

Přes tisíc stávkujících zdravotníků demonstrovalo před Úřadem vlády, kde právě zasedal Zemanův kabinet.

Šéf Lékařského odborového klubu (LOK) Milan Kubek před Úřadem vlády.

Jeden z transparentů, které drželi stávkující lékaři.

Před Úřad vlády se sešlo přes tisíc stávkujících zdravotníků.

Transparent, který drželi stávkující zdravotníci před Úřadem vlády.

Stávkující lékaři před Úřadem vlády.

Při manifestaci byli v pohotovosti i policisté.

Prof. Pafko, který léčil prezidenta Havla, rovněž podpořil stávkující lékaře.

Při demonstraci zdravotníků asistovali rovněž jejich kolegové ze záchranné služby.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

Střelba ve Fakultní nemocnici Ostrava

V úterý ráno útočník zastřelil v čekárně ostravské Fakultní nemocnice šest lidí a tři další zranil. Pachatel se před zásahem policie zastřelil.

Demonstrace Milion chvilek

V Praze proběhla 10. prosince demonstrace proti premiérovi z důvodu obnovení stíhání v kauze Čapí hnízdo. Andrej Babiš potvrdil, že rezignovat nehodlá.


  • Nejčtenější

Střelec v ostravské nemocnici zabil šest lidí. Policie ho našla, je po smrti

Útočník ráno zastřelil v čekárně ostravské Fakultní nemocnice šest lidí a tři další zranil. Policie po necelých čtyřech...

Výbuch plynu v Prešově má nejméně pět obětí, požár je uhašen

Na sídlišti ve slovenském Prešově v pátek těsně po poledni vybuchl plyn v jednom z paneláků. Zemřelo pět lidí, další...

Výbuch v Prešově: 8 obětí, 6 zadržených, na vině zřejmě špatná oprava plynu

Záchranáři prohledali všechna patra v prešovském paneláku zničeném výbuchem. Podle mluvčího města Prešov je celkem osm...

Šlachtův poslední úlovek. Narkobaron z gymnázia měl „e-shop“ s drogami

Celníci odhalili partu pěti mladíků z Brněnska, kteří měli „e-shop“ s drogami. Ty pětice posílala do celého světa....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zabila je máma? Příběh rodiny, který skončil záhadnou nehodou

Je to naprosto ukázkový příběh, ve kterém je vše: dennodenní hádky rodičů, ovlivňování dětí, vzájemné obviňování z...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

  • Další z rubriky

Střelci z Ostravy i Uherského Brodu použili stejnou zbraň, pistoli CZ 75

Ráno zastřelil v čekárně ostravské Fakultní nemocnice šest lidí a tři další zranil. Útočník k tomu použil samonabíjecí...

ANKETA: Ve kterém kraji stojí nejkrásnější vánoční strom?

V centrech měst opět panuje adventní nálada a na náměstích se tyčí nazdobené vánoční stromy. Vyberte v tradiční anketě...

Premium

Holkám nosil kytky a byl pořád pozitivně naladěný. Kdo byl střelec z Ostravy

Většina známých ho považovala za vždy vzorného pohodáře. „S rodiči vedu žabomyší války, ale mladý mi připadal vždy jako...

Kellnerův Home Credit budoval čínskou image pro Čechy s pomocí píáristů

Úvěrová firma Home Credit Petra Kellnera si podle informací serveru Aktuálně.cz najala PR agenturu C&B Reputation...

TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké
TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké

Bonami vám představuje oblíbené hračky a moderní vychytávky, se kterými nadchnete malé děti i vybíravé teenagery. Ať už hledáte vánoční dárek pro batolící se neteř, dítě školou povinné, či dospívajícího syna, neodejdete bez inspirace.

Najdete na iDNES.cz