Pondělí 17. května 2021, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 17. května 2021 Aneta

Útoky na vzhled i gender. Urážky Lipovské jsou vulgární i sexistické

  18:22
Po událostech v Radě České televize se kolem radní Hany Lipovské zvedla vlna kritiky. Část právem. Tu další část však tvoří vulgární a velmi emočně zabarvené urážky, které nemají s jejími postoji či činy nic společného. Jsou totiž výrazně genderované a sexistické.

Hana Lipovská v diskusním pořadu Rozstřel (8. 6. 2020) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Vlna urážek a komentářů, kdy jsou názory jako takové vedlejší a do popředí se v diskuzích dostává vzhled a pohlaví, nejsou u žen ničím neobvyklým. Ačkoli vulgaritám čelí i muži, ty mířené na ženy mají z velké části odlišnou dynamiku.

Zatímco mužům se nejčastěji vytýkají přímo jejich činy či názory, u žen urážky cílí na jejich ženství jako takové. Pokud se tak děje navíc v online prostoru, jedním z jeho největších specifik je časté zlehčování, a to včetně dopadů, které může mít.

Jakkoli jsou názory a činy Hany Lipovské přijímány s kritikou a nesouhlasem, diskuze kolem je často úplně jiná nežli věcná. Jako příklad lze uvést tweet Tomáše Etzlera, který ji označil za „zmanipulovanou špinavou čubku“.

Jak podotýkají například autorky Marie Dlouhá, Michaela Svatošová a Hana Tenglerová, které se genderově podmíněným kybernásilím v Česku zabývaly, cílem podobných útoků je ponížit a umlčet ženu, která je terčem takového napadení. Významnou součástí útoků jsou genderové stereotypy a představy o ženách a mužích. Jinými slovy to, zda daná žena vypadá dostatečně „žensky“ a „atraktivně“.

Charakterem urážek se nezabývám, říká Lipovská

„Charakterem osobních urážek se při své práci nezabývám. Nejsou pro mě důvodem ani k trestním oznámením, ani k žalobám a už vůbec ne k policejní ochraně. Člověk ve veřejné funkci dnes bohužel musí s podobnými reakcemi počítat bez ohledu na to, zda je žena nebo muž,“ uvedla k tomu Lipovská. 

Vrať se k plotně. Političky jako terč nenávisti, lidé jim hrozí i znásilněním

Ta pro týdeník Reflex řekla, že výhrůžky jí chodí celou dobu, co je členkou Rady, nikdy to však pro ni nebyl důvod, aby žádala ochranku.

„Všímám si však už delší dobu hrubnutí naší společnosti – to ale neřeší trestní oznámení, nýbrž výchova v rodinách a ve škole. A dobrý příklad je také jedním z úkolů veřejných funkcionářů i novinářů,“ okomentovala situaci pro iDNES.cz.

Legitimizace genderově podmíněného násilí

Že jsou útoky směřované na ženy agresivnější, více zastrašující a programově útočí na nejcitlivější stránku člověka, tedy na zdraví, vzdělání, osobní život, ženskost a zastrašování skrze blízké, potvrzuje také politolog Jan Kubáček.

„Je neakceptovatelné, že se do těchto cílených nechutností a nejhrubších slovních nadávek zapojují lidé s veřejnou odpovědností – někteří veřejní činitelé a novináři. Neuvědomují si že tento styl slovního nátlaku legitimizují, dávají mu ‚posvěcení‘, umožňují napodobování a ještě degradují pověst svého řemesla,“ okomentoval situaci Kubáček.

Takové útoky navíc dávají signál ostatním o tom, co je přijatelné. A urážet ženu na základě jejího pohlaví přijatelné není. Nebo by tedy být nemělo.

„Obtěžující chování přichází jak ze strany politiků, tak ze strany veřejnosti – typicky právě na sociálních sítích. Vzhledem k tomu, že neexistuje dostatek mechanismů, jak takovému chování předcházet či jej řešit, ženy jej velmi často, v zásadě ve většině případů, nenahlašují,“ okomentovala Veronika Šprincová z Fóra 50 %.

 „Anonymita sociálních sítí v žádném případě není důvodem k tomu, abychom lidem, s nimiž třeba nesouhlasíme, vulgárně nadávali nebo dokonce vyhrožovali. V souvislosti s obtěžujícím chováním vůči ženám je pak potřeba brát jejich zkušenosti vážně, snažit se pochopit důvody, proč je pro ně často obtížné tyto případy nahlašovat,“ dodává Šprincová.

Nová krize České televize

Kandidatura a následné zvolení Lipovské do Rady ČT vzbudila kontroverze kvůli jejím názorům. V minulosti totiž veřejně zpochybnila smysl existence veřejnoprávních médií. Mimo jiné byla několikrát viděna ve společnosti mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka.

Divákům vadí, když moderátor školí hosta, řekla Lipovská v Rozstřelu

Blízký vztah má k Janě Bobošíkové, která před dvaceti lety sehrála klíčovou roli při vzniku takzvané televizní krize. Tehdy Rada ČT jmenovala generálním ředitelem Jiřího Hodače. Krizový výbor ČT jej však vyzval, aby z právních důvodů funkci nepřebíral. Hodač je neposlechl a novou ředitelkou zpravodajství jmenoval svou spojenkyni Bobošíkovou, bývalou redaktorku ČT. Výpověď tehdy dostalo přes 20 lidí, vzbouřence podpořil i tehdejší prezident Václav Havel.

Do Rady Lipovskou nominovala Česká biskupská konference. Vedení České křesťanské akademie následně spolu se zhruba čtvrtinou senátorů podalo výzvu, aby biskupové návrh stáhli. Lipovská je věřící, a tak vnímala i kritiku právě od věřících. „Psala mi řada kněží, že se mnou třeba ve všem nesouhlasí, ale že za mnou stojí,“ namítala.

Lipovská obvinila ředitele ČT ze střetu zájmů. Na zasedání přivedla policii

Minulý týden obvinila Lipovská během zasedání Rady ředitele České televize Petra Dvořáka ze střetu zájmů. Na jednání s sebou přivedla policisty. Podle vyjádření Policie ČR jde o přidělenou ochranku.

Dvořák později zveřejnil prohlášení k celé věci. „Obvinění radní Lipovské považuji za manipulativní a do velké míry zmatené. Pokud bych dnes měl možnost se jednání Rady ČT účastnit, jednoduše bych vše odpověděl a konspirace kolem propojení firem vyvrátil,“ uvedl s tím, že trvá na tom, že ve střetu zájmu není.

Je hospodaření ČT transparentní? Jak pro koho, řekla Lipovská:

7. června 2020

  • Nejčtenější

VIDEO: Silný vítr mlátil s plošinou umývačů oken o mrakodrap. Oba zemřeli

Hrozivé video z čínského Wu-chanu zachytilo dva umývače oken, kteří opakovaně naráželi do fasády mrakodrapu, zatímco...

Zhroutil se mi svět, to je jak na objednávku Rusů, řekl Hamáček

Vicepremiér Jan Hamáček v pořadu Epicentrum Blesku potvrdil, že má stále zvýšenou ochranku, kterou dostal po zveřejnění...

Neklid ve francouzské armádě sílí, nový dopis věští občanskou válku

Více než 130 000 lidí se podepsalo pod otevřený dopis, který francouzskou vládu varuje před ústupky islamistům a...

Zeman je připraven Arenbergera odvolat. Babiš míní, že má ještě kam sáhnout

Prezident Zeman je připraven odvolat ministra zdravotnictví Arenbergera kvůli dosud řádně nevysvětleným majetkovým...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po covidu přišla další rána. Indii děsí agresivní plíseň napadající mozek

Jako by nestačilo, že Indie zápasí s masivní koronavirovou nákazou, v posledních týdnech řeší také nárůst případů...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Národní sportovní agenturu po Hniličkovi převezme Filip Neusser

Podle informací iDNES.cz má post předsedy Národní sportovní agentury převzít reprezentační trenér pozemních hokejistek...

Cvičit doma nestačí, hodnotí klienti návrat fitness. Otevřely i zahrádky

V pondělí pokročilo rozvolnění a po pěti měsících otevřela fitness centra nebo třeba zahrádky hospod. Vše však zatím v...

V jamách ležely zvířecí kosti s lidskými. Jako v hororu, líčí archeologové

K hororu od Stephena Kinga přirovnali archeologové svůj objev v Mutěnicích na Hodonínsku. Při průzkumu vesnice z období...

Od 24. května budou kulturní akce pro tisíc lidi venku či pět stovek uvnitř

Od 24. května bude možné pořádat kulturní akce pro tisíc osob venku a pět stovek lidí uvnitř, řekl ministr kultury...

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Twitch se stává Pornhubem pro děti, zaplavily ho streamerky v bikinách

Streamovací služba Twitch má poměrně přísná pravidla pro zobrazování sexuálního obsahu, některé uživatelky v nich však...

Ideální počet sexuálních partnerů existuje, ale opravdu ho chcete znát?

Tři jsou málo a osmnáct je moc. Nevíte, kde mají hranice ostatní a vlastně ani netušíte, jak si udělat obrázek o tom,...