Čtvrtek 6. května 2021, svátek má Radoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 6. května 2021 Radoslav

Útoky na vzhled i gender. Urážky Lipovské jsou vulgární i sexistické

  18:22
Po událostech v Radě České televize se kolem radní Hany Lipovské zvedla vlna kritiky. Část právem. Tu další část však tvoří vulgární a velmi emočně zabarvené urážky, které nemají s jejími postoji či činy nic společného. Jsou totiž výrazně genderované a sexistické.

Hana Lipovská v diskusním pořadu Rozstřel (8. 6. 2020) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Vlna urážek a komentářů, kdy jsou názory jako takové vedlejší a do popředí se v diskuzích dostává vzhled a pohlaví, nejsou u žen ničím neobvyklým. Ačkoli vulgaritám čelí i muži, ty mířené na ženy mají z velké části odlišnou dynamiku.

Zatímco mužům se nejčastěji vytýkají přímo jejich činy či názory, u žen urážky cílí na jejich ženství jako takové. Pokud se tak děje navíc v online prostoru, jedním z jeho největších specifik je časté zlehčování, a to včetně dopadů, které může mít.

Jakkoli jsou názory a činy Hany Lipovské přijímány s kritikou a nesouhlasem, diskuze kolem je často úplně jiná nežli věcná. Jako příklad lze uvést tweet Tomáše Etzlera, který ji označil za „zmanipulovanou špinavou čubku“.

Jak podotýkají například autorky Marie Dlouhá, Michaela Svatošová a Hana Tenglerová, které se genderově podmíněným kybernásilím v Česku zabývaly, cílem podobných útoků je ponížit a umlčet ženu, která je terčem takového napadení. Významnou součástí útoků jsou genderové stereotypy a představy o ženách a mužích. Jinými slovy to, zda daná žena vypadá dostatečně „žensky“ a „atraktivně“.

Charakterem urážek se nezabývám, říká Lipovská

„Charakterem osobních urážek se při své práci nezabývám. Nejsou pro mě důvodem ani k trestním oznámením, ani k žalobám a už vůbec ne k policejní ochraně. Člověk ve veřejné funkci dnes bohužel musí s podobnými reakcemi počítat bez ohledu na to, zda je žena nebo muž,“ uvedla k tomu Lipovská. 

Vrať se k plotně. Političky jako terč nenávisti, lidé jim hrozí i znásilněním

Ta pro týdeník Reflex řekla, že výhrůžky jí chodí celou dobu, co je členkou Rady, nikdy to však pro ni nebyl důvod, aby žádala ochranku.

„Všímám si však už delší dobu hrubnutí naší společnosti – to ale neřeší trestní oznámení, nýbrž výchova v rodinách a ve škole. A dobrý příklad je také jedním z úkolů veřejných funkcionářů i novinářů,“ okomentovala situaci pro iDNES.cz.

Legitimizace genderově podmíněného násilí

Že jsou útoky směřované na ženy agresivnější, více zastrašující a programově útočí na nejcitlivější stránku člověka, tedy na zdraví, vzdělání, osobní život, ženskost a zastrašování skrze blízké, potvrzuje také politolog Jan Kubáček.

„Je neakceptovatelné, že se do těchto cílených nechutností a nejhrubších slovních nadávek zapojují lidé s veřejnou odpovědností – někteří veřejní činitelé a novináři. Neuvědomují si že tento styl slovního nátlaku legitimizují, dávají mu ‚posvěcení‘, umožňují napodobování a ještě degradují pověst svého řemesla,“ okomentoval situaci Kubáček.

Takové útoky navíc dávají signál ostatním o tom, co je přijatelné. A urážet ženu na základě jejího pohlaví přijatelné není. Nebo by tedy být nemělo.

„Obtěžující chování přichází jak ze strany politiků, tak ze strany veřejnosti – typicky právě na sociálních sítích. Vzhledem k tomu, že neexistuje dostatek mechanismů, jak takovému chování předcházet či jej řešit, ženy jej velmi často, v zásadě ve většině případů, nenahlašují,“ okomentovala Veronika Šprincová z Fóra 50 %.

 „Anonymita sociálních sítí v žádném případě není důvodem k tomu, abychom lidem, s nimiž třeba nesouhlasíme, vulgárně nadávali nebo dokonce vyhrožovali. V souvislosti s obtěžujícím chováním vůči ženám je pak potřeba brát jejich zkušenosti vážně, snažit se pochopit důvody, proč je pro ně často obtížné tyto případy nahlašovat,“ dodává Šprincová.

Nová krize České televize

Kandidatura a následné zvolení Lipovské do Rady ČT vzbudila kontroverze kvůli jejím názorům. V minulosti totiž veřejně zpochybnila smysl existence veřejnoprávních médií. Mimo jiné byla několikrát viděna ve společnosti mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka.

Divákům vadí, když moderátor školí hosta, řekla Lipovská v Rozstřelu

Blízký vztah má k Janě Bobošíkové, která před dvaceti lety sehrála klíčovou roli při vzniku takzvané televizní krize. Tehdy Rada ČT jmenovala generálním ředitelem Jiřího Hodače. Krizový výbor ČT jej však vyzval, aby z právních důvodů funkci nepřebíral. Hodač je neposlechl a novou ředitelkou zpravodajství jmenoval svou spojenkyni Bobošíkovou, bývalou redaktorku ČT. Výpověď tehdy dostalo přes 20 lidí, vzbouřence podpořil i tehdejší prezident Václav Havel.

Do Rady Lipovskou nominovala Česká biskupská konference. Vedení České křesťanské akademie následně spolu se zhruba čtvrtinou senátorů podalo výzvu, aby biskupové návrh stáhli. Lipovská je věřící, a tak vnímala i kritiku právě od věřících. „Psala mi řada kněží, že se mnou třeba ve všem nesouhlasí, ale že za mnou stojí,“ namítala.

Lipovská obvinila ředitele ČT ze střetu zájmů. Na zasedání přivedla policii

Minulý týden obvinila Lipovská během zasedání Rady ředitele České televize Petra Dvořáka ze střetu zájmů. Na jednání s sebou přivedla policisty. Podle vyjádření Policie ČR jde o přidělenou ochranku.

Dvořák později zveřejnil prohlášení k celé věci. „Obvinění radní Lipovské považuji za manipulativní a do velké míry zmatené. Pokud bych dnes měl možnost se jednání Rady ČT účastnit, jednoduše bych vše odpověděl a konspirace kolem propojení firem vyvrátil,“ uvedl s tím, že trvá na tom, že ve střetu zájmu není.

Je hospodaření ČT transparentní? Jak pro koho, řekla Lipovská:

7. června 2020

  • Nejčtenější

Dítě spolykalo syrové fazole a po výplachu žaludku zemřelo, lékaře stíhají

Státní zastupitelství podalo obžalobu na lékaře pro usmrcení z nedbalosti. Podle vyšetřovatelů je odpovědný za smrt...

Do boje o Hrad se hlásí další osobnosti. Eben ani Hašek kandidovat nebudou

Premium Již za necelé dva roky bude mít Česko nového prezidenta. Kandidaturu více či méně oznámili čtyři uchazeči, další svou...

Absolutně šílené, hlásí aerolinky. Indičtí boháči prchají před virem

Indičtí boháči platí ohromné částky, aby se dostali pryč ze země těžce stižené koronavirovou pandemií. Soukromé letecké...

Lidé mohou od 10. 5. venku odložit roušku. Otevřou obchody i další služby

Rozvolňování protikoronavirových opatření pokračuje. Lidé budou moci od 10. května venku odložit roušku a kromě obchodů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do škol se vrací druhý stupeň v sedmi krajích, obchody se otevřou 10. května

Na mimořádném jednání vláda rozhodla, že celkem v sedmi krajích se budou moci od pondělí 3. května vrátit do škol žáci...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

S východními členy NATO se Zeman sejde přes video, možná se zmíní Vrbětice

Země východního křídla Severoatlantické aliance uspořádají na začátku příštího týdne summit tzv. bukurešťské devítky....

Počty nakažených kolísají. Důležité bude lokální hodnocení, říká Dušek

Ve stavu epidemie covidu-19 jsou velké rozdíly v počtech případů nakažených mezi kraji i okresy, ty ale vesměs všude...

Vědci testují účinky inhalace vodíku, mohl by urychlit zotavení po covidu

Experimentálnímu výzkumu zaměřenému na účinek vdechování molekulárního vodíku na organismus po prodělání nemoci...

Ukrajinského emigranta unesli z Prahy Sověti, připomíná jej pamětní tabulka

Na domě v pražských Vinohradech byla odhalena pamětní tabulka se jménem ukrajinského emigranta Petra Zlenka. Krátce po...

Absolonová oznámila rozchod s Hornou. Bohužel i to je život, vzkázala

Monika Absolonová (44) na sociálních sítích oznámila, že se rozešla s partnerem Tomášem Hornou (40). Důvodů podle ní...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...