Hamáček vyzval Babiše k dialogu s lidmi, kteří proti němu protestují

  14:46aktualizováno  14:46
Šéf ČSSD Jan Hamáček vyzval předsedu vlády a hnutí ANO Andreje Babiše, aby začal jednat se zástupci lidí, kteří proti němu protestují v ulicích a požadují jeho demisi. Hamáček také po jednání nejužšího vedení sociální demokracie označil za správné rozhodnutí Státního zemědělského intervenčního fondu pozastavit vyplácení dotací Agrofertu.

Předseda ČSSD Jan Hamáček vybídl premiéra Andreje Babiše k jednání se zástupci Milionu chvilek pro demokracii. | foto: iDNES.tv

Zatím posledního protestu proti Babišovi, které pořádá iniciativa Milion chvilek pro demokracii, se podle odhadu organizátorů zúčastnilo 120 tisíc lidí, kteří v úterý zcela zaplnili pražské Václavské náměstí. V den, kdy Sněmovna jednala o předběžném auditu Evropské komise, podle nějž je Babiš stále ve střetu zájmů, požadovali demonstranti Babišovu demisi. Premiér to odmítl.

„Vnímáme to, že situace je vážná. Je to dáno tím, že vyjadřují najevo svou nespokojenost na demonstracích. My jejich názor vnímáme a jsme přesvědčeni, že je třeba s nimi komunikovat. I proto bych pokládal za vhodné, kdyby se pan předseda vláda, stejně tak jako se scházel se zástupci Rekonstrukce státu, aby se sešel s organizátory těch demonstrací a aby spolu komunikovali,“ řekl Hamáček po jednání grémia ČSSD.

Premiér Andrej Babiš zatím odmítá výzvu Mikuláše Mináře z iniciativy Milion chvilek pro demokracii k televiznímu duelu.

Proti Babišovi demonstrovalo v Praze podle odhadů až 120 tisíc lidí:

S pěticí opozičních stran Hamáček jednat nebude

Šéf ČSSD prohlásil, že strana nešla do vlády proto, aby řešila problémy hnutí ANO, ale aby prosazovala vlastní program. „Důvod, pro který jsme šli do vlády, tady stále je,“ odmítl Hamáček možnost, že by strana vládu Andreje Babiše opustila.

Nepřistoupil ani na výzvu pěti opozičních stran k jednání. ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN chtějí znát, jaké jsou limity spolupráce sociální demokracie s Andrejem Babišem a hnutím ANO.

ČSSD podpoří při finálním hlasování v pátek novelu zákona o elektronické evidenci tržeb. Hamáček potvrdil, že ČSSD podpoří, aby byly od elektronické evidence tržeb osvobozeny sociální služby, k čemuž levici vybídl šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Správný krok, řekl Hamáček k reakci fondu na audit

Hamáček očekává profesionální odpovědi na dva audity Evropské komise, které dorazily do České republiky a podle nichž je Babiš ve střetu zájmů. Ministr zemědělství Miroslav Toman informoval vedení ČSSD o druhém auditu Evropské komise. Na jeho základě Státní zemědělský intervenční fond pozastavil proplácení žádostí o nenárokové dotace, které firmy spadající pod Agrofert podaly po po 9. únoru 2017 a u firem souvisejících s rodinou ministra Tomana, od 2. srpna 2018.

„Já tento krok ministerstva vnímám jako správný,“ řekl Hamáček. Sociální demokracie přitom tento týden ve Sněmovna nepodpořila návrh opozičních Pirátů, aby bylo zastaveno proplácení dotací Agrofertu.

„Byl to krok exekutivy, která má tyto věci na starosti,“ snažil se vysvětlit lídr ČSSD, jaký je rozdíl v tom, že v úterý to chtěli opoziční poslanci, pro což nebyl, a ve čtvrtek to udělal Státní zemědělský intervenční fond.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Pokud nechtějí být ve vládě, ať to jasně řeknou, vyzval Babiš ČSSD

Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (za ANO) mluví o konci koalice s ČSSD. V rozhovoru pro televizi Prima zdůraznil, že obě politická...

Nekrmte cizí koně, prosí chovatelé. Dobrý úmysl může zvíře zabít

Kůň trpí silnými bolestmi kvůli kolice.

Rodina jde na výlet a při té příležitosti se rozhodne „zpestřit“ jídlo koni v nedaleké ohradě. Jenže i pár mrkví nebo...

Se Šmardou ve vládě nebudu, řekl Babiš. Není podle něj dobrý kandidát

Andrej Babiš

Andrej Babiš sdílí stejný názor jako prezident Miloš Zeman, tedy že Michal Šmarda není dobrý kandidát na ministra...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz