Hamáček chce, aby Česko zůstalo jednou z nejbezpečnějších zemí

  12:59aktualizováno  15:28
Česká republika je podle nového ministra vnitra Jana Hamáčka z ČSSD jednou z nejbezpečnějších zemí na světě. „A já samozřejmě chci, aby to tak bylo i nadále,“ řekl Hamáček. Uvádění nových ministrů do úřadu po jmenování vlády zahájil premiér Andrej Babiš právě na vnitru, kde Hamáček střídá Lubomíra Metnara, jenž nově povede obranu.

„Velkým tématem bude migrace a já plánuji úzkou spolupráci s okolními státy i s dalšími členskými státy Evropské unie,“ řekl Hamáček. „Rozhodně nemůžeme podcenit hrozbu terorismu, jakkoli Česko není cílem a já udělám vše pro to, aby tomu tak bylo i do budoucna,“ uvedl nový ministr vnitra.

„Ale ministerstvo vnitra není jen ministerstvo bezpečnosti a policie. Budu velkou pozornost věnovat hasičům a to jak profesionálním, tak dobrovolným,“ slíbil Hamáček.

Pošta musí zůstat dostupná všem, řekl nový ministr vnitra

Pod vnitro spadá také Česká pošta. „Musí zůstat dostupná pro všechny a je úplně jedno, jestli žije ve velkém městě nebo na malé obci,“ řekl ministr vnitra.

Jmenování vlády A. Babiše

„Jsem přesvědčen, že pan nový ministr ten resort zvládne,“ řekl premiér Babiš na adresu Hamáčka. „Řešíme ještě nějaký rozdíl v rozpočtu, kde chceme posílit rozpočet hasičů,“ uvedl premiér. Dalším problémem je podle něj otázka platů policistů

Hamáček řekl, že chce čerpat i ze zkušeností bývalého ministra vnitra Milana Chovance z ČSSD, který vnitro vedl v minulém volebním období.

„Pokud bývalí ministři vnitra za sociální demokracii budou chtít mi poradit nebo budou ochotni odpovědět na mé otázky, tak je to logické, že budu čerpat ze zkušeností členů strany, kteří už tento odpovědný resort řídili,“ uvedl šéf ČSSD a nový ministr vnitra.

Kromě Hamáčka premiér do úřadu uvedl ještě Miroslava Tomana, který povede zemědělství, Martu Novákovou do čela ministerstva průmyslu a Antonína Staňka do čela ministerstva kultury. Další členy nové vlády Babiš uvede ve čtvrtek a v pátek.

Priority Tomana: Udržení vody v krajině, lesy ničené kůrovcem

Prioritami Miroslava Tomana budou udržení vody v krajině a lesy ničené kůrovcem. Chce také zesílit vyjednávání o evropských dotacích pro příští programové období po roce 2020. 

Babiš po Tomanovi a ministrovi životního prostředí Richardu Brabcovi bude chtít, aby vytvořili projekt na zadržení vody v krajině a spolupracovat také budou právě na řešení kůrovcové kalamity.

Toman by také měl dojednat změnu, aby čeští zemědělci nepřišli oproti jiným státům o sumu v evropských dotacích. Zatím Evropská komise plánuje krátit dotace velkým podnikům. V ČR je největší výměra farmy v EU, a to 133 hektarů. Jako další prioritu uvedl nový ministr potravinářství. Toman zatím do řad sociálních demokratů nevstoupil, ale vstup avizoval. Chce do ní vstoupit „ve vhodný okamžik a ve vhodnou dobu“.

Ministryně Nováková chce posílit sektor služeb

Nová ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková se chce věnovat zjednodušení agendy pro podnikatelské prostředí, chtěla by i pozvednout zájem o sektor vnitřního obchodu a služeb.

„Na MPO přicházím s jasnou vizí podpory podnikatelského prostředí, ze kterého pocházím. Chci také posílit sektor služeb, který má přímý dopad nejen na spotřebitele. Za klíčové téma přitom považuji energetiku, kde je třeba důsledně realizovat Státní energetickou koncepci,“ uvedla Nováková.

Podle Babiš se má ve funkci zaměřit zejména na problémovou oblast čerpání z evropských fondů a energetiku. Ministerstvo má také nově definovat exportní politiku podle teritorií, zejména se zeměmi, s nimiž má ČR pasivní obchodní bilanci, například Čínou.

Staněk chce vyřešit chybějící více než miliardu na investice

Za své nejdůležitější úkoly označil nový ministr kultury Antonín Staněk vyřešení otázky více než jedné miliardy korun chybějící na investiční akce, podporu živého umění a prezentaci české kultury v zahraničí.

Babiš řekl, že resort kultury byl v minulosti vždy podceňován. Za důležité označil investice do obnovy kulturních památek. „Jejich oprava je důležitá také kvůli turistickému ruchu. Jde například o Terezín, který je potřeba finančně oddělit od města a převzít státem, zámek Litomyšl nebo Larischův dům na Pardubicku, kde by mělo vzniknout muzeum heydrichiády,“ řekl Babiš.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Macron znovu zastavil svůj politický pád, prohra ho posílila

Francouzský prezident Emmanuel Macron při proslovu během oslav 75. výročí...

Výsledky evropských voleb ukázaly, že prezident Emmanuel Macron umí vzdorovat větru a dešti. Dokáže však vzdorovat i...

V Podkrkonoší řádilo o víkendu malé tornádo. Odpojilo město od proudu

Gustnádo, Rtyně v Podkrkonoší (15. 6. 2019).

Silné bouřky zasáhly o víkendu Česko a zanechaly za sebou popadané stromy a poničený majetek. Kromě obvyklých blesků,...

Letní neomezená data vyjednal můj tým, říká Babiš. Naše nabídka, tvrdí operátor

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Společnost T-Mobile se rozhodla na letní prázdniny zavést v Česku neomezené stahování dat pro své klienty. Premiér...

Najdete na iDNES.cz