Jan Hamáček na tiskové konferenci ČSSD (4. května 2021) | foto: MAFRA

Hamáček měl let do Moskvy zamluvený, vyhození Petříčka je pro něj podružnost

  • 334
Vicepremiér, ministr vnitra a předseda sociální demokracie Jan Hamáček má kauzu Vrbětice za fenomenální úspěch, ze kterého je nakonec „bramboračka“. Do podzimních voleb jde s tím, že chce stranu udržet ve Sněmovně. Představu má o kandidátkách a jejich lídrech, ale konečné slovo bude mít předsednictvo strany. Sesazení exministra Tomáše Petříčka nebo pardubického hejtmana Martina Netolického je výsledkem ztráty důvěry vedení strany.

Hamáček má odvolání Petříčka z postu ministra zahraničí či Netolického z dozorčí rady České pošty a čela stranické odborné komise pro místní rozvoj za naprosté podružnosti.

„Vůbec to není vyřizování osobních účtů. Je to snaha konečně tu stranu postavit do řady před nejklíčovějším soubojem, kterým budou říjnové sněmovní volby. Pokud jdeme do bitvy, kde nám jde o život, tak do ní musejí jít lidé, na které je spoleh. A pokud nemají důvěru vedení, tak prostě končí. Kdyby vyhrál Petříček, už bych v ministerském křesle neseděl,“ řekl Jan Hamáček v rozhovoru pro deník Právo.

Současný šéf sociálních demokratů má před volbami do Sněmovny představu o podobě kandidátek v různých krajích. Jestli ale bude lídrem v Praze ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, nechtěl dopředu komentovat.

Spekulace, lži. Hamáček odmítl „handl s Rusy“ ututlat Vrbětice za Sputnik

„Mám svoji představu, jak by to mohlo být, ale nebudu nic dopředu komentovat. Nějakou představu určitě mají také pražští sociální demokraté, tak uvidíme, jak to dopadne. Každopádně jsem přesvědčen, že kandidátka v Praze musí být taková, aby byla schopna získat minimálně šest procent. Tomáš Petříček získal 1,7 procenta,“ nastínil Hamáček.

Ministr vnitra stále věří, že jeho jméno nebude spojované s úpadkem strany, ale s jejím návratem. Cílem u voleb je pětiprocentní hranice, která ČSSD udrží ve Sněmovně.

Vrbětice jako fenomenální úspěch

Jan Hamáček v posledních dnech podle svých slov zažil nejhorší období svého života. Do Vrbětického výbuchu byli podle vyšetřování zapojení agenti ruské tajné služby GRU. V souvislosti s těmito závěry se strhla vlna reakcí z české i ruské strany, velvyslanectví přišla o desítky diplomatů. Moskva zapojení do výbuchu odmítá.

Hamáček v době po sesazení Tomáše Petříčka vedl i ministerstvo zahraničí a plánoval cestu do Ruska. Ta měla být podle Hamáčka zastíracím manévrem pro kontakt s českým velvyslancem, nakonec ale k cestě nedošlo.

Zhroutil se mi svět, to je jak na objednávku Rusů, řekl Hamáček

Portál Seznam zprávy několik dní poté přišel s informací, že měl Hamáček v plánu vyměnit utajení kauzy Vrbětice za milion kusů vakcíny Sputnik V. Hamáček to označil za lež a spekulace. V dnešním rozhovoru tvrdí, že měl na starosti koordinaci asi nejsložitější bezpečnostní operace Česka, která se povedla.

„Museli jsme na základě informací o působení ruských agentů zkoordinovat reakci ČR, ochránit její zájmy. To se vše povedlo. Nechápu, proč muselo přijít to, že jeden server napíše naprosto neodzdrojovanou spekulaci, která celou věc vyhodí do vzduchu. Od té chvíle jsem označován za vlastizrádce, že jsem chtěl Rusům vykecat příběh za milion Sputniků. To je ten moment, kdy mě to zasáhlo osobně,“ vysvětlil v rozhovoru pro Právo.

Cesta do Moskvy jako zastírací manévr

Že měl Hamáček pro svou dubnovou cestu do Moskvy už zajištěnou přepravu armádním letadlem, potvrdilo serveru Seznam Zprávy ministerstvo obrany. Podle mluvčího resortu byl let stornován několik hodin před zveřejněním informací o zapojení ruských tajných služeb do exploze muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014. 

Hamáček tvrdí, že příprava cesty do Ruska byla od zastíracím manévrem a ve skutečnosti se neměla uskutečnit. Příprava letu ale podle serveru Seznam Zprávy nasvědčuje tomu, že ministr na jednání do Moskvy odletět chtěl i v době, kdy už měl informace o ruském podílu na výbuších.

Žádost o zajištění letecké přepravy do Moskvy a zpět podal Hamáčkův resort ministerstvu obrany ve středu 14. dubna. „V pátek ráno tedy ministr obrany podepsal souhlas s poskytnutím letadla. O den později, tedy v sobotu dopoledne, pak přišlo storno žádosti z ministerstva vnitra,“ řekl mluvčí obrany Jan Pejšek serveru Seznam Zprávy.

Z vyjádření vyplývá, že let byl zrušen jen několik hodin předtím, než Hamáček spolu s premiérem Andrejem Babišem (ANO) oznámili, že za útokem ve Vrběticích z roku 2014 stojí agenti ruských tajných služeb. Politici dostali takovou informaci od Bezpečnostní informační služby 7. dubna.

Cestu do Moskvy naplánovanou na pondělí pondělí 19. dubna oznámil Hamáček ve středu 14. dubna. Server Seznam Zprávy napsal 6. května s odkazem na nejmenované zdroje, že Hamáček chtěl v Moskvě vyměnit informace o kauze Vrbětice za vakcínu Sputnik V a uspořádání rusko-amerického summitu v Praze.  Hamáček takové obvinění odmítl a oznámil, že na autory článku podá trestní oznámení.

Nejasnosti v plánované cestě do Moskvy či možné vyměnění vakcín Sputnik V za informace o Vrběticích výrazně kritizuje opozice, která vyzývala Hamáčka k demisi. Po Petru Fialovi z ODS, Marianu Jurečkovi z KDU-ČSL a Markétě Pekarové Adamové z TOP 09 požadoval omluvu, na kterou ale nedošlo. Od vydavatele Seznamu Iva Lukačoviče chce Hamáček vysoudit odškodnění 10 milionů korun.

5. května 2021

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video