Foldyna naštval Hamáčka. Buď bude respektovat politiku ČSSD, nebo musí pryč

  18:32aktualizováno  18:32
Šéf sociální demokracie Jan Hamáček vyzval poslance vlastní strany Jaroslava Foldynu, aby respektoval politiku strany. Jinak nemá v ČSSD co dělat, varoval Hamáček. Foldyna v úterním rozhovoru pro iDNES.cz řekl, že by vládu Andreje Babiše podporoval i po odchodu sociální demokracie z kabinetu.

Jan Hamáček (vlevo) s Jaroslavem Foldynou (vpravo). | foto:  Michal Šula, MAFRA

„Myslím, že hnutí ANO prezentuje sociálnědemokratickou politiku, proto řada voličů ČSSD přešla a volí hnutí ANO. Sociální demokracie jakoby ztratila svůj azimut a převzaly ho jak hnutí ANO, tak SPD. A městský liberální volič s permanentkou do divadla, jak říká jeden z kolegů z vedení ČSSD, volí Piráty. Dává nám někdy za pravdu, když jdeme do střetu, ale volit nás nebude,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz Foldyna těsně před tím než prohlásil, že by podporoval jako poslanec rekonstruovanou vládu bez ČSSD.

„Pan Foldyna buď bude respektovat politiku a rozhodnutí sociální demokracie nebo nebude členem sociální demokracie,“ napsal iDNES.cz Hamáček.

Sociální demokracie v minulých týdnech několikrát naznačila, že by nemusela pokračovat v koalici s ANO. To když dosud marně prosazovala, aby se novým ministrem kultury stal její místopředseda Michal Šmarda místo Antonína Staňka, nebo když se ministři za ČSSD ve vládě zdrželi při projednávání návrhu státního rozpočtu na příští rok.

Fotogalerie

„Neměla by okopávat kotníky koaličnímu partnerovi jenom proto, aby se zviditelnila, protože se stává naprosto nedůvěryhodnou politickou silou. Jsem přesvědčen, že diskuse vede jiným způsobem, ne honěním si bodů tím, když paní ministryně Maláčová vypráví nějaké pohádky, kdy není schopna věcně odpovídat paní ministryni financí (Aleně Schillerové za ANO – pozn. autora) na její výtky nebo otázky,“ řekl iDNES.cz Foldyna.

Místopředseda ČSSD Tomáš Petříček ho kritizoval za účast na setkání „za ochranu tradiční rodiny“, které se konalo souběžně s pochodem homosexuální menšiny Prague Pride. Řekl, že Foldyna nepatří do ČSSD a ten mu opáčil, že očekává, že vedení ČSSD vyvodí odpovědnost za špatné volební výsledky.

„Bez komentáře,“ řekla k počínání Foldyny místopředsedkyně ČSSD a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, o které poslanec řekl, že vypráví „pohádky“.

Jak by se Babiš mohl dopočítat většiny bez ČSSD

Hnutí ANO má 78 poslanců a vláda Andreje Babiše se opírá i o 15 komunistů. Bez ČSSD by tak Babiš k většině potřeboval ještě osm hlasů. Kromě Foldyny, který mu v úterý slíbil podporu, by se mohl zkusit obrátit na tři odpadlíky od hnutí SPD, dva poslance Trikolóry, která se odštěpila od ODS, či na exministra kultury Antonína Staňka z ČSSD, o němž hovořil kladně, ještě než byl po dlouhém váhání prezidenta Miloše Zemana odvolán.

Kdyby získal podporu od těchto sedmi poslanců, k většině 101 hlasů ve Sněmovně by mu chyběl už pouze jeden hlas. Pokud by se rovnou nedohodl s hnutím SPD Tomia Okamury, který se Babišovi opakovaně nabízel zastoupit ve vládě místo sociální demokracie.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Babiš: Chci, aby koalice s ČSSD pokračovala, a ať se Šmarda vzdá nominace

Andrej Babiš v Jivně. Členové vlády dnes probírali stavbu D3 (18. července...

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš prohlásil, že nehledá poslance, kteří by jeho vládu podporovali, kdyby z ní...

Každý pátý mrtvý na silnici je chodec. Mapa míst, kde umírají nejčastěji

Ilustrační snímek

Nejnebezpečnější pro chodce jsou rovné silnice. Vloni na místech, která jsou na první pohled přehledná, zemřelo 79...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz