Vedení ČSSD stojí za Hamáčkem, „kartáč“ dostali Zimola a Hašek

  21:13aktualizováno  21:13
Předsednictvo ČSSD v pátek v Hradci Králové podpořilo předsedu strany Jana Hamáčka a kritizovalo platformu Zachraňme ČSSD. Vyplynulo to z vyjádření delegátů. Nejprve jednal poslanecký klub, poté grémium strany a nakonec předsednictvo.

Předseda ČSSD Jan Hamáček po jednání vedení strany 19. října 2018 v Hradci Králové. | foto: ČTK

„Diskuse byla velmi otevřená, předsednictvo o žádném politickém tématu nehlasovalo,“ řekl Hamáček. Na dotaz ČTK, jestli se cítí být před sobotním jednáním ústředního výkonného výboru posílen odpověděl, že ano. Hamáček chce v sobotu na jednání v Hradci Králové požádat o důvěru po komunálních a senátních volbách, které pro stranu skončily neúspěchem.

Poslanecký klub Hamáčkovi vyslovil podporu. „Respektujeme výsledky stranického referenda o účasti ve vládě. Vyslovujeme důvěru předsedovi. Spolupráce mezi poslaneckým klubem a ministry za ČSSD je bezproblémová a směřuje k naplňování programu ČSSD. Nevidíme důvody k personálním změnám ministrů za ČSSD,“ shrnula výsledky jednání klubu jeho místopředsedkyně Kateřina Valachová.

19.října 2018 v 15:59, příspěvek archivován: 19.října 2018 v 20:59

Teď dojednal poslanecký klub: 1) respektujeme výsledky stranického referenda o účasti ve vládě 2) vyslovujeme důvěru předsedovi 3) spolupráce mezi PK a ministry za ČSSD je bezproblémová a směřuje k naplňování programu ČSSD 4) nevidíme důvody k personálním změnám ministrů za ČSSD

Atmosféra na jednání předsednictva byla podle informací bouřlivá. „Kartáč dostal Zimola za rozdělování, neloajalitu. Stejně se pustili do (představitele platformy Zachraňme ČSSD Michala) Haška,“ popsal ČTK diskusi zdroj ze sociální demokracie. Odsouzení se podle zdroje dočkala i kritika, kterou vznesli někteří straníci vůči ministrům ČSSD. Vládní strana by prý takové výtky měla přenechat opozici.

Místopředseda Jaroslav Foldyna novinářům potvrdil, že kritiku sklidila platforma Zachraňme ČSSD, mezi jejíž iniciátory patří i statutární místopředseda strany Jiří Zimola. Platforma požadovala také změny v kabinetu. Někteří ministři za ČSSD jsou prý nevýrazní a nevyužívají potenciál nejviditelnější politické funkce. 

„Vůči platformě to bylo velmi kritické, bylo potřeba odpustit páru, co v lidech je, a to se podařilo. Neřekl bych, že by to bylo hádání,“ řekl Foldyna.

Místopředseda ČSSD a pardubický hejtman Martin Netolický novinářům řekl, že z jednání má velmi dobrý pocit. „Platforma pravděpodobně svůj cíl splní a ČSSD zachrání, protože všichni ostatní jsou sjednoceni a nelíbí se jim, jakým způsobem se komunikují věci přes média, nikoli uvnitř standardních orgánů ČSSD,“ řekl Netolický. 

Chovanec a spol. by měli odejít, říká Hamáček v otevřeném rozhovoru

Podle něj od žádného člena předsednictva pochvala platformy nezazněla. „Dokonce byly slyšet hlasy, že lidé, kteří se přes média snaží štěpit sociální demokracii, by měli ze strany odejít. Platforma podle mého názoru přehnala veřejnou diskusi prostřednictvím médií,“ dodal Netolický.

Iniciativa kolem Jiřího Zimoly, bývalého jihomoravského hejtmana Michala Haška či bývalého senátora Zdeňka Škromacha vznikla začátkem roku před sjezdem s cílem spustit debatu o budoucnosti strany a jejích hodnotách. Ve stranických orgánech, zvolených ještě za vedení tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky, však její sympatizanti nemají příliš vysoké zastoupení.

V sobotu bude v Hradci Králové jednat širší vedení sociální demokracie, které by mělo určit další směřování vládní strany před březnovým volebním sjezdem.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Šéf BIS: Nechceme přepisovat dějepis, ale žáci potřebují souvislosti

Michal Koudelka.

Podle ředitele BIS Michala Koudelky Bezpečnostní informační služba nikdy neurčovala, co se má nebo nemá učit na českých...

Pojišťovna ženě odmítala proplatit léčbu rakoviny. Pak změnila názor

Eleni Zíková má tři děti a manžela. Pracuje jako dětská lékařka.

Nečekaný „dárek“ dostala před Vánoci čtyřiapadesátiletá Eleni Zíková trpící rakovinou prsu. Byl jím dopis s informací,...

Komunistický režim chtěl lidi zastrašit, zatýkáním dostal do povědomí Havla

Kvůli neskrývanému odporu vůči komunistickému režimu se Václav Havel častokrát...

Na tuhle demonstraci nedorazil Václav Havel jako organizátor, ale jako divák. Přesto skončil ve vězení. Přišel se jen...

Najdete na iDNES.cz