Babiš zkusí Zemana přesvědčit, aby vyhověl snaze ČSSD vyměnit Staňka

  10:05aktualizováno  13:43
Premiér Andrej Babiš se bude snažit přesvědčit prezidenta Miloše Zemana, že ČSSD má právo na obsazení ministerstva kultury podle své představy, tedy že ministrem nemá být Antonín Staněk. „Půjdu se ho snažit přesvědčit aby vnímal tu naši koaliční smlouvu a aby tu představu sociální demokracie akceptoval,“ řekl Babiš.

Mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček oznámil, že schůzka s hlavou státu se uskuteční v úterý 2. července a Zeman přijme na zámku v Lánech jak premiéra Babiše, tak šéfa ČSSD Jana Hamáčka.

Ten tedy zatím nebude řešit, zda svolá jednání předsednictva ČSSD. Do konce června, tedy do neděle, měl Zeman říci, kdy odvolá Staňka a kdy jmenuje kandidáta na nového ministra kultury Michala Šmardu. Babiš v pátek lídrovi sociální demokracie řekl, že chce pokračovat v koaličním projektu a že k němu není alternativa.

28.června 2019 v 13:03, příspěvek archivován: 28.června 2019 v 13:37

Pan prezident přijme v úterý dne 2. července 2019 v 17:00 na zámku v Lánech premiéra Andreje Babiše a vicepremiéra Jana Hamáčka.

„Platí koaliční smlouva. Udělám maximum pro to, aby ta koalice pokračovala,“ řekl premiér po schůzce s Hamáčkem, která měla napovědět, zda sociální demokracie zůstane vládě. „Budu se snažit najít nějaké řešení, aby ten konflikt byl zažehnán,“ prohlásil předseda vlády.

„Pan premiér mě ujistil, že chce situaci řešit co nejrychleji. Je připraven hovořit s prezidentem republiky, jak naplnit koaliční smlouvu a to, aby sociální demokracie jako strana, která je součástí koaliční smlouvy měla své ministry ve vládě a mohla rozhodovat o tom, kdo jsou její ministři,“ řekl po schůzce Hamáček. Věří, že schůzka Babiše se Zemanem proběhne co nejrychleji.

Fotogalerie

Zeman se zatím odvolání Staňka brání. „Ústava České republiky jasně hovoří o tom, že pokud předseda vlády navrhne ministra k odvolání, tak prezident této žádosti vyhoví,“ řekl už ve čtvrtek Hamáček. A Babiš ve stejný den deklaroval, že nepodá na prezidenta Miloše Zemana kompetenční žalobu. „Kompetenční žaloba není řešení,“ zopakoval v pátek premiér.

Možnost, že by ČSSD kvůli sporu kolem ministra kultury odešla z vlády, označil Babiš už den před tím v televizi Barrandov za absurdní. Sociální demokracie si již ale připravila demise svých ministrů připravila pro případ, že Zeman neslíbí Staňkovo odvolání. Prezident je teď na dovolené v Novém Veselí na Vysočině.

A jeho mluvčí Jiří Ovčáček v pátek na Twitteru uvedl, že bude prezident jednat na zámku v Lánech 12. července s Hamáčkem i Staňkem. Ta by ale podle Hamáčka již měla být zbytečná.

Ústava ČR, čl. 74

Prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády

O tom, že se pokusí domluvit smír mezi oběma politiky ČSSD, mluvil Zeman již ve čtvrtek v Bystřici nad Pernštejnem, než za ním Hamáček přijel na schůzku. „Za třicet let, co jsem v politice, jsem neakceptoval jediné ultimátum, jediné vydírání a vždy jsem je pokládal za drzost,“ řekl Zeman.

Případný odchod ministrů ČSSD by podle něj nevedl k pádu vlády. „Ve Sněmovně by se vytvořila nová většina, která by vládu podpořila a pro ČSSD by účast ve vládě definitivně skončila,“ prohlásil Zeman.

Babiš odmítl slova o rekonstrukci vlády, když ČSSD odejde

„Žádná taková alternativa není,“ zdůraznil v pátek Babiš a zopakoval slova, že platí koaliční smlouva. Jeho vládu je připravena podporovat SPD Tomia Okamury, když z ní odejde ČSSD, ale už když se o této možnosti jednalo dříve, měla s tím řada poslanců ANO zásadní problém.

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka ve čtvrtek podpořil odchod strany z vlády v případě, že nebude moci ovlivnit, kdo vede ministerstvo, které podle koaliční smlouvy patří sociální demokracii.

„Pokud my jsme řekli před týdnem na zasedání našeho předsednictva, tedy nejvyššího orgánu mezi sjezdy, že pokud nebudeme vědět do 30. června, jak se to bude mít s výměnou ministra kultury, tak že to bude mít následky, tak bychom se podle toho měli chovat, pokud ještě máme poslední zbytky hrdosti,“ uvedl Chvojka.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Stát zaplatil za chyby úředníků téměř miliardu, zpátky vymohl zlomek

Ilustrační snímek

Téměř miliardovou škodu způsobili státu v posledních pěti letech svými chybami úředníci a politici. Přestože zákon...

Dezinformační weby by měly být označeny podobně jako cigarety, říká expert

Ruský prezident Vladimir Putin na mítinku nedaleko Moskvy (1. 10. 2018).

Mluvil o ruském vlivu na půdě amerického Kongresu, kde mimo jiné řekl, že Miloš Zeman šíří ruské dezinformace. V...

Babiš: Chci, aby koalice s ČSSD pokračovala, a ať se Šmarda vzdá nominace

Andrej Babiš v Jivně. Členové vlády dnes probírali stavbu D3 (18. července...

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš prohlásil, že nehledá poslance, kteří by jeho vládu podporovali, kdyby z ní...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz