Ústecká ČSSD chce po Hamáčkovi rezignaci, kvůli vyjednávání o kultuře

  10:33aktualizováno  10:33
Ústeckým sociálním demokratům se nelíbí, jak předseda strany Jan Hamáček jedná o postu šéfa ministerstva kultury. Chtějí proto aby odstoupil z vedení ČSSD a rezignoval na předsedu. Krajské předsednictvo se tak rozhodlo krátce poté, co Michal Šmarda jako kandidát strany na ministra kultury stáhl svou nominaci.

Jan Hamáček | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Krajské předsednictvo ČSSD Ústeckého kraje považuje za prokázané, že projekt účasti ČSSD v menšinové vládě je neúspěšný, a za stejně neúspěšné považuje i vyjednávání předsedy ČSSD Jana Hamáčka o osobě ministra kultury,“ stojí v usnesení, které výkonný výbor přijal jednomyslně. 

Jednání o ministrovi kultury je podle předsedy ústecké ČSSD Miroslava Andrta poslední kapkou a výzva k rezignaci nepřichází zčistajasna. 

Rozhodly Babišovy podpásové útoky, vysvětluje Šmarda konec kandidatury

„Je to odpověď na zhruba rok a půl trvající situaci, která v ČSSD je. Strana se v ní ocitla po zahájení angažmá v menšinové vládě Andreje Babiše a v podstatně jsme došli k závěru, že se původní předpoklady nenaplnily. Očekávali jsme, že účast ve vládě povede ke stabilizaci strany, opětovnému návratu podpory našich bývalých voličů, že se bude dařit prodávat výsledky naší práce a tak dále. To se neděje a nefunguje to,“ vysvětluje důvody návrhu předseda ústecké organizace ČSSD Miroslav Andrt.

Výsledky politiky ČSSD jsou podle ústeckých sociálních demokratů jasně viditelné - prohrané evropské volby. Další debakl by podle Andrta mohl nastat v následujících krajských volbách příští rok, pokud nenastane nějaká zásadní změna. A tou má být odstoupení Jana Hamáčka z funkce předsedy.

Hamáček je ten, kdo za to nese odpovědnost

Ústecká organizace ČSSD už při volbě předsedy deklarovala, že má Jan Hamáček jejich většinovou podporu a věří, že jeho strategie bude úspěšná. 

„Což se teď ukazuje, že úspěšná není. Voliči a často i naši členové nerozumí tomu, jaké kroky děláme. Když to řeknu lidově ‚jak to v té Praze vedou‘. Proto chceme začít vnitrostranicky mluvit o tom, jestli není čas jednat jinak a pro nadcházející krajské a senátní volby najít nového lídra,“ říká Andrt.

Co se bude v ČSSD dít dál je ale nyní otázka za milion. V případě odstoupení se nabízí technická varianta vedení strany statutárním místopředsedou, což by ve straně také nebylo poprvé. Nebo může ČSSD svolat mimořádný sjezd, kde by se mohly prezentovat nové tváře a nabídnout z vleklé krize cestu. 

Otazník také visí nad tím, jestli ČSSD a potažmo její ústecká organizace, ještě stojí o post ministra kultury. Andrt je sám zvědavý, co se bude prezentovat na pátečním předsednictvu. Šmarda jako stávající místopředseda strany nechce být ministrem kultury, zároveň dává do placu návrhy na další kandidáty, ale současně hovoří o odchodu z vlády.

„Tak úplně nevím, jestli jde o nějaký konstantní názor, protože v tom vidím určitý rozpor. Ale předpokládám, že se to bude debatovat právě na pátečním předsednictvu,“ uzavírá Andrt, který na odpověď Hamáčka ještě čeká.

Foldyna by neměl odstoupit kvůli svým názorům

Současně také ústecká ČSSD podporuje poslance Jaroslava Foldynu, který už dříve prohlásil, že jestli ČSSD odejde z vlády, podpoří menšinový kabinet ANO. Podle Foldyny se teď krajské odnože sociální demokracie cítí ohrožené stylem politiky, jaký momentálně strana vede. 

„Krajské organizace, nebo řada z nich, se cítí ohroženy tou stávající politikou sociální demokracie. Preference nám klesají, popularita strany je nižší a nižší v důsledku těch strategicky neuvážených kroků, které se dělají,“ popisuje Foldyna, který se pozastavil hlavně u momentálního kolotoče okolo postu ministra kultury. 

„To bylo odvolání Staňka a způsob jeho odvolání, Šmarda - ano, ne, jo, ne a další. My jsme také diskutovali navyšování hmotné nouze a existenčního minima. Což považujeme v době, kdy je nezaměstnanost pod pět procent za nesystémové. Místo toho, abychom podporovali snížením daní rodinu a seniory, tak plošně chceme navyšovat zmíněné dávky, které způsobí masivní navýšení dalších dávek, které se od toho vypočítávají. Takže toto je taková výzva a signál k tomu, aby se v té straně začalo dít,“ vysvětluje Foldyna, který není členem krajského výkonného výboru, ale na jednání byl.


Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

IKEM hledá nové dárce kostní dřeně. Pořádá velký nábor dobrovolníků

Darování krve

Až tisíc nových dárců kostní dřeně hledá Český registr krvetvorných buněk IKEM prostřednictvím velkého náboru u...

ČSSD udělala čistku v Ostravě a vrací se jí Kajnar, má být i lídr do voleb

Petr Kajnar

Sociální demokraté udělali velkou čistku v Ostravě, když zrušili 17 místních sdružení z 26. Po jednání předsednictva...

Po domácím porodu šlo ženě o život, přesto se hádala se záchranáři

ilustrační snímek

V napjaté atmosféře se odehrál zásah středočeských záchranářů, kteří ve čtvrtek pomáhali ženě po domácím porodu. Její...

Co dál s e-cigaretami? Ministerstvo zdravotnictví se zabývá varováním z USA

Elektronické cigarety mají lidi odnaučit kouřit. Ilustrační foto.

Varováním amerických expertů na rizika plynoucí z e-cigaret se podle ministra Adama Vojtěcha zabývá ministerstvo...

Najdete na iDNES.cz