Zemřel lesní muž kvůli aroganci radnice? Jednali jsme korektně, hájí se

  18:36aktualizováno  18:36
Lidé kritizují postup královéhradecké radnice v otázce vystěhování hájenky U Dvou šraňků. Spekulují, zda mohl přispět ke čtvrtečnímu náhlému úmrtí dlouholetého nájemce. Podle aktivistů vůči němu vedení města cíleně vzbuzovalo závist okolí.

Na místě hájovny U Dvou šraňků z 19. století má vyrůst moderní výukové centrum (12.1.2015). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Kauza vystěhování hájenky hýbe Hradcem Králové posledních několik týdnů. Poté, co ve čtvrtek náhle zemřel její nájemce Miroslav Vojtěch (psali jsme o tom zde), lidé začali radnici na sociálních sítích spílat, zda její nekompromisní postup za smrt člověka skutečně stál.

„Netvrdím, že ho zabila radnice, ale jejich nulová empatie, arogance a podlé útoky, kdy se ve veřejnosti snažili vzbudit například i závist tvrzením, že platí nízké nájemné, mi vyrážely dech. Šlo o primitivní vzbuzování nenávisti,“ řekl iDNES.cz aktivista Aleš Dohnal ze spolku Kruh pro občanskou společnost.

Rozruch kolem případu podle něj bezpochyby měl na zdraví i rozpoložení lesního muže v poslední době vliv. „Nikoliv ale medializace celé věci, neměl problém s tím, že někdo převypráví jeho příběh, ničila ho často lživá prohlášení města pronášená s cílem poškodit ho v očích veřejnosti,“ dodal.

Vedení města se proti nařčením ohradilo s tím, že s dotyčným, který v budově bydlel 40 let, vždy jednalo v otázce nutnosti uvolnit prostory velmi korektně, například mu nabízelo různé náhradní bydlení, což nikdy nepřijal.

„O tom, že bude nutné stavbu předělat, jsme s nájemcem jednali osm let. Celou dobu to věděl. Je to nepříjemná tragédie, ale nemyslím si, že by město v tomto ohledu dělalo něco, čím by emoční vlnu vyvolanou ze strany novinářů a petentů podporovalo,“ uvedla radní Romana Lišková (HDK).

Jedna místnost se zázemím za 20 milionů

Radnice zvažuje, že hájovnu zbourá, řízení o povolení demolice zahájila v polovině ledna. V průběhu tohoto týdne také spustila územní řízení ve věci stavby Environmentálního vzdělávacího centra přezdívaného „UFO“, které by v budoucnu právě na místě hájovny U Dvou šraňků mohlo stát.

„Zatím není důvod věc pozastavovat a na současné situaci to nic nemění. O dalších variantách můžeme přemýšlet dál, neznamená to, že se definitivně musí stavět. Je pořád ve hře, že hájenka bude,“ doplnila Lišková.

Fotogalerie

S tím aktivisté nesouhlasí. „Kdyby o tom ještě chtěli jednat, tak přeruší řízení o demolici a hlavně nespustí územní řízení,“ dodal Dohnal.

Stavba centra má vyjít nejméně a 20 milionů korun. Město spoléhá na to, že by až čtyři pětiny mohly pokrýt peníze z dotace.

„Na takto nesmyslně drahý projekt zatím nejsou nikde vyčleněné prostředky a možnost získání dotace je spíše ve hvězdách, protože zatím neexistuje dotační titul, který by tohle umožňoval. Město doufá, že to někam nakonec napasuje. Přihlásíme se jako účastníci územního řízení, náš cíl je zabránit tomu, aby magistrát mohl hájenku strhnout a chceme také co nejdéle prodlužovat územní řízení,“ řekl Dohnal.

Nechápe, proč se vzdělávací centrum, které mají navštěvovat i předškolní děti, má stavět dva kilometry od hromadné dopravy či parkoviště. Podle něj by pro účely envicentra stačila jednoduchá dobře dostupná stavba na kraji města.

„Jsou i jiné možnosti, ale takto to bylo od začátku roku 2014 projednáváno, zabývalo se tím několik odborů, ve všech komisích to bylo schváleno. Místo bylo vybráno jako vhodné, protože je to jedna z mála stavebních parcel, kde se něco takového dá udělat, jsou tam inženýrské sítě a navíc je potřeba zrekonstruovat objekt hájovny,“ doplnila Lišková.

Oprava hájenky, jejíž statika je v pořádku, avšak zatéká do ní střechou, je špatně zateplená a potřebuje nová okna, má vyjít dle propočtů na šest milionů. Město zvažovalo i řešení, že ji opraví a novou část pro vzdělávací centrum k ní přistaví. V tomto případě je však možnost dosáhnout na dotaci ještě nižší. „Je ale škoda zbourat historickou hájovnu, která k lesu patří a ještě může sloužit,“ podotkl Dohnal.


  • Nejčtenější

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Řidiče kamionu...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Tři piva denně jsou normální, ukázal průzkum. Každý druhý Čech pak zná alkoholika

Škodlivost alkoholu podceňuje téměř každý druhý Čech, zjistil průzkum Národní linky pro odvykání. Problémové je pití...

Část Pirátů chce sesadit Michálka. Nerezignuje. Jsem tvrdý, přiznal

Mezi Piráty to vře. Část členů strany chce odvolání místopředsedy a šéfa poslanců Jakuba Michálka. Vadí jim jeho...

Premium

Jak obrat stát na těžbě kamení. Muž v Kojeticích to dokázal

V Kojeticích u Prahy se už několik let bez povolení těží kámen. Vědí to místní obyvatelé i starostka, stát ale nekoná....

Barista i záchranář u kanónu. Armádní záložáci poprvé pálili ostrými

Na kopci stojí rozmístěná baterie samohybných houfnic DANA. Ve stínu mezi nimi posedávají hloučky mužů. Svačí,...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz