Kosovo Zeman neuznává, Česko tam vyšle ostrého kritika migrace

  12:04aktualizováno  12:44
Tomáš Haišman, vysoký úředník ministerstva vnitra, jenž ostře kritizoval Evropskou komisi za „neomarxistické sociální experimenty“, když řekl, že do Evropy nemíří uprchlíci, ale proud ekonomické migrace, má Česko nově zastupovat v Kosovu jako chargé d’affaires. Upozornil na to Respekt. Prezident Miloš Zeman Kosovo nikdy, stejně jako Václav Klaus, neuznal.

Ředitel odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Tomáš Haišman | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

„Nedávejte mi tu otázku, nebudu odpovídat,“ řekl v úterý Haišman. Výběr Haišmana iDNES.cz potvrdil zdroj, který si nepřál být jmenován vzhledem k tomu, že rotace na zastupitelských misích se před nástupem nesdělují.

„Doba vyslání na zastupitelský úřad v Prištině je tři roky a já nastoupil 1. září 2014, takže to vychází, že bych měl být střídán během léta 2017. Mohu potvrdit, že doba vyslání mi končí v létě,“ řekl v rozhovoru s iDNES.cz vedoucí zastupitelského úřadu v kosovské Prištině Ivo Šilhavý.

V Kosově není jako velvyslanec, ale „jen“ jako chargé d’affaires. Ani devět let poté, co Česká republika Kosovo uznala. „Během výkonu funkce v místě rozdíl prakticky není. Jeden z hlavních rozdílů je vnitřní, protože mimořádného a zplnomocněného velvyslance jmenuje prezident republiky. Chargé d’affaires pověřuje, jmenuje ministr zahraničí,“ řekl Šilhavý.

Uprchlíci by šli do sousední země, řekl Haišman před poslanci

Zajímavý je jak výběr osoby, která bude Česko zastupovat, tak mezinárodní kontext. „Proud, se kterým jsme se loni setkali - a můžeme si o tom mediálně říkat, co chceme - je celý od začátku do konce proud ekonomické migrace. Pokud by šlo o uprchlíky, tak by pravděpodobně uprchli z rizikové země do země sousední, kde je poskytnuto bezpečí,“ řekl Haišman loni na podzim ve Sněmovně.

Skupina zemí V4, tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko, jsou podle Haišmana základním oponentem „neomarxistických, sociálních experimentů z pera Evropské komise“, když jejím nápadům, jak přistupovat k migraci, oponují selským rozumem. „Poznámky o tom, že někdo je xenofob, by se daly alternovat tím, že někdo je sociální experimentátor,“ uvedl doslova (více zde).

Zaorálek byl proti uznání Kosova, stejně jako Klaus i Zeman

Nezávislost bývalé srbské provincie Kosovo uznala česká vláda v květnu 2008, když byl ministrem zahraničí Karel Schwarzenberg ve vládě Mirka Topolánka z ODS. Protestovala proti tomu tehdy opoziční ČSSD v čele se současným ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem. „Budeme chtít, aby vláda vysvětlila své jednání, proč nás o tom neinformovala. Chceme slyšet po vládě, proč nedodržela slovo,“ zlobil se tehdy (více zde).

Ale především odtržení Kosova od Srbska nikdy neuznal ani bývalý prezident Václav Klaus, ani jeho nástupce Miloš Zeman. „S uznáním Kosova Českou republikou se nemohu smířit,“ říkal Klaus s tím, že se za rozhodnutí tehdejší vlády stydí. Napsal o tom i text pro MF DNES (více zde).

Zeman je ještě tvrdší. „Již několikrát jsem řekl, že Hashim Thaçi je válečný zločinec,“ řekl na adresu prezidenta Kosova v roce 2015 v rozhovoru pro Večernje novosti (více zde).

„Zastávám názor, že Kosovo, které řada zemí neuznala, je, jemně řečeno, velmi podivný stát. Stát se silným vlivem narkomafií,“ prohlásil také v roce 2014 při návštěvě Srbska. „Vzhledem k tomu, že UÇK, tedy Kosovská osvobozenecká armáda, předvedla v době jugoslávské války celou řadu teroristických činů, pak bych se samostatné kosovské armády, která by nebyla ničím jiným než UÇK ve zbrani, poněkud obával,“ prohlásil také Zeman (více zde).

Nejde přitom o okrajový postoj. Ze zemí Evropské unie samostatné Kosovo dosud neuznávají Slovensko, Španělsko, Řecko, Kypr ani Rumunsko. Z dalších třeba Rusko, Brazílie, Čína či Indie. Dalšími 115 státy světa je však Kosovo plně uznáváno (na mapě vyznačeny zelenou barvou).

17.března 2014 v 00:35, příspěvek archivován: 28.března 2017 v 16:57

This Kosovo recognition map is interesting - it’s basically everywhere that doesn’t have a separatist region: http://t.co/tUqJWktAff

„My Kosovo plně uznáváme. Máme velmi dobré, přátelské vztahy. Oni s úsměvem pozorují, co dělá naše hlava státu,“ řekl iDNES.cz předseda zahraničního výboru Sněmovny a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg z TOP 09. O personální změně v Kosovu informován není. „Je to zajímavé pověření,“ komentoval výběr Haišmana do Kosova.


Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Zdravotní pojišťovny lákají na bonusy a výhody. Na změnu zbývá pár dní

Zubař, ilustrace

Nespokojení klienti zdravotních pojišťoven mají letos poslední šanci na její změnu. Přihlášku ke změně pojišťovny mohou...

KOMENTÁŘ: Petice proti rušení nemocnic. Hlas odborů není hlasem pacientů

Ilustrační snímek

Zdravotnické odbory rozjely kampaň za zachování dnešní sítě nemocnic. Prospěje to spíše jim, anebo pacientům? Malé...

Babí léto bude pokračovat, příští týden teploty vystoupají i k 24 stupňům

10.10.2018 Hradec Králové podzimní počasí

Víkendové babí léto vydrží podle meteorologů až do konce září. V druhé půlce příštího týdne se teploty vyšplhají...

Bratři Mašínové byli důsledkem krvavého režimu, říká Jiří Padevět

Historie se může opakovat, říká spisovatel Jiří Padevět. Na mysli má především...

Památník tří odbojů by měl vzniknout do tří let na Mašínově rodném statku. Předsedou spolku, který se přestavbě objektu...

Najdete na iDNES.cz