Povodně, epidemie, válka či masové střelby. Stát loni na podzim rozhodl o výstavbě systému Cell Broadcast. Podle hasičů, kteří ho dostali na starosti, jejím prostřednictvím možné varovat lidi během několika minut a také přesně definovat území pro doručení výstražné zprávy.
„Lze ho propojit i s dalšími nástroji pro informování obyvatel a nezahlcuje provoz mobilní sítě během krizových situací,“ komentovali již v minulosti výhody chystaného systému hasiči. Ačkoliv tehdy mluvili o tom, že by měl být spuštěn až ve druhé polovině letošního roku, nyní věří, že by se mohl začít zavádět již na jaře.
„Všechny strany, jak stát, tak mobilní operátoři, maximálně spolupracují s cílem spustit implementaci na jaře roku 2025,“ potvrdila pro iDNES.cz mluvčí hasičů Klára Ochmanová s tím, že zavádění bude trvat dvanáct až osmnáct měsíců.
Záměr výstavby výstražného systému se nyní nachází v meziresortním připomínkovém řízení. „Až ho vláda schválí, je možné spustit implementační práce,“ doplnila Ochmanová.
Je to pozdě, říká analytik o zavedení systému včasného varování na mobily![]() |
Paralelně s tím se již připravuje také memorandum mezi státem a mobilními operátory. „V něm se obě strany zavazují ke vzájemné součinnosti a splnění úkolů, které jsou potřebné pro zdárné naplnění všech projektových milníků,“ uvedla dále mluvčí hasičů. Náklady na zavedení a rozvoj systému na straně státu se podle ní odhadují na 100 milionů korun.
Zkouška sirén zůstane zatím beze změny
Byť má nový systém poskytovat informace všem občanům, sirény, kterými je pokryta celá republika, zůstanou zatím zachovány. Včetně jejich zkoušky každou první středu v měsíci.
„Systém Cell broadcast je nenahrazuje, stejně tak jako nenahradí ani lokalizované SMS, které pro zasílání tísňové informace občanům také v současnosti využíváme,“ vysvětlila Ochmanová.
Hasiči již loni uvedli, že v polovině případů jde o staré rotační sirény, které nejsou schopny přenášet verbální informace, pouze signál. Během loňských povodní byl systém použit na žádost starostů či hejtmanů ve více než třiceti případech.
AUDIO: Kdy je třeba se evakuovat? Pokyn k odchodu oznámí siréna![]() |
Hasiči budou nový systém využívat prakticky při všech typech mimořádných událost. „Bude díky němu možné téměř ihned informovat v podstatě neomezený počet uživatelů mobilních telefonů o hrozícím nebezpečí i o doporučeném chování, a to napříč operátory,“ vysvětlila s tím, že lokalizované SMS zprávy mají zásadní kapacitní omezení na straně mobilních operátorů, které může způsobit zpoždění v doručení až o několik desítek minut.
Města si chválí aplikace pro varování, k rozšíření mezi lidmi pomohly i povodně![]() |
Varování přes sociální sítě
Nutnost modernizace výstražných systémů ukázaly především loňské povodně. Již tehdy odborníci zmiňovali, že varování a informování obyvatel dosáhlo na své limity.
Ve vládních materiálech ohledně výstavby nového systému se mimo jiné píše, že bude umět informovat i tom, jak se lidé mají chovat.
„Systém je možné propojit s dalšími nástroji pro informování a varování obyvatel, například mobilními aplikacemi, informačními tabulemi ve městech a dopravě, s informačními systémy krizového řízení i sociálními sítěmi,“ stojí v materiálech. Ty také mimo jiné hovoří o vytvoření aplikace pro mobilní telefony.
Ta by měla sloužit k zobrazení zprávy a doplňujících informací i návodů pro obyvatele, jak se v dané situaci chovat a jaká opatření budou úřady v souvislosti s řešením mimořádné události přijímat. Aplikaci půjde využít i pro informaci Čechům v zahraničí, pokud jim bude v místě pobytu hrozit nebezpečí typu lesní požáry či povodně.
Po loňských povodních se Krizový informační tým ministerstva vnitra ve spolupráci s organizací Free Press Eastern Europe v rámci projektu SCIENCE+ ptali lidí, jak se o záplavách dozvídali.
Z průzkumu, kterého se zúčastnilo 1220 respondentů, vyplynulo, že sociální sítě a internet hrály při prvotním informování o možném ohrožení zásadní roli, a to napříč demografickými skupinami.