Na výzkumníky českých univerzit útočí hackeři. Jdou po jejich bádání

  0:30aktualizováno  0:30
Hned několik českých univerzit se v posledních měsících bránilo hackerům. Přesně cílené e-maily se z výzkumníků snaží vylákat přístupy k jejich účtům a tedy i k výsledkům bádání. V podezření bezpečnostní komunity je Čína. Technologický gigant Huawei, před kterým varuje stát, ovšem přitom s částí českých univerzit spolupracuje.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Zatímco se čeští politici přou o to, jakým způsobem zabránit, aby se citlivé počítačové sítě ministerstev budovaly z výrobků čínského gigantu Huawei podezřívaného ze špionáže, v českém virtuálním prostoru tiše zuří jiná bitva. A nejde v ní o diplomatické depeše nebo fungování mobilních sítí.

Hackeři totiž v posledních měsících zacílili na české univerzity. Se záměrem nabourat účty výzkumníků. Některé z pokusů se časově překrývají s ataky, které čínští a íránští hackeři provedli na desítky světových univerzit.

„U cílených útoků je nutné si uvědomit, co může být cenné k získání – znalosti, data, poznatky, know-how,“ konstatoval Radovan Igliar ze sdružení CESNET, které zastřešuje bezpečnost počítačových sítí českých vysokých škol. A nyní monitoruje, jak přibývají pokusy hackerů dostat se ke znalostem o biotechnologiích, dronech, či efektivnějším pěstování obilí, které vysoké školy v Česku na svých serverech skladují.

Hackeři: Změňte si u nás hesla

Před sérií napadení varuje například bezpečnostní tým Masarykovy univerzity. „Bylo napadeno již několik českých univerzit. Jde o velice dobře připravený útok. Útočníci mají znalosti z prostředí českých vysokých škol,“ varuje Tomáš Plesník z bezpečnostního týmu univerzity.

Zprávy, které dorazily do schránek výzkumníků jedné z brněnských vysokých škol, skutečně vypadaly nápomocně a zároveň závažně.

Průlomový objev českých vědců. Může vymýtit tuberkulózu

Ústy univerzitního oddělení IT varovaly před útokem podvodných e-mailů, které se snaží vylákat z uživatelů přihlašovací údaje. A vyzývaly ke změně hesla z bezpečnostních důvodů. Pomocí přiloženého odkazu. Po kliknutí se objevila univerzitní přihlašovací stránka. Potíž? Ve skutečnosti právě tento e-mail byl pokusem hackerů získat od univerzitních vědců jejich hesla.

Vystopovat, odkud útoky pocházejí, je složité. Univerzitní bezpečnostní experti se to zdráhají komentovat. Vysoce postavené zdroje z bezpečnostní komunity, se kterými MF DNES mluvila, poukazují na to, že útoky tohoto druhu v minulosti rozpoutaly diplomatický boj mezi Čínou a USA. 

Už za éry prezidenta Baracka Obamy začala americká vláda otevřeně hovořit o tom, že čínští vládní hackeři kradou duševní vlastnictví amerických firem s cílem technologicky předehnat západ.

Virtuální krádež letadel

Zlomem, který nakonec znamenal uzavření „kybernetického“ příměří mezi Obamou a čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, bylo zadržení čínského byznysmena Su Bina americkou FBI v roce 2014. Ten byl později usvědčen z toho, že ze systémů amerických firem ukradl technologické podrobnosti o amerických stíhačkách F-22 a F-35 nebo nákladním letadle C-17.

Příměří ale nevydrželo. A dnes obchodní válka mezi USA a Čínou hoří naplno znovu. A spolu s tím se rozběhly čínské hackerské operace. Vloni například experti vládní hackery spojili s útokem na Australskou národní univerzitu.

V Česku přitom lidé z bezpečnostních institucí mimo záznam varují, že pro čínské hackery právě vědecké poznatky mohou být často cennější kořistí než třeba údaje o nepříliš velké české armádě nebo krocích místní diplomacie.

Příští válka bude v kyberprostoru. Je potřeba mít hackery, říká odborník

Minulý rok na akademické půdě řádila i hackerská skupina nazývaná Cobalt Dickens, která je spojována spíše s Iránem. Ta napadla osmdesátku výzkumných institucí v 17 státech. A i ta se pídila po výzkumných poznatcích. Nejoblíbenějším způsobem ataků při operování všech těchto hackerských skupin je právě vylákání hesel z výzkumníků. 

České univerzity proto dokonce začaly najímat sdružení CESNET, aby jejich výzkumníkům posílal falešné hackerské maily. Cílem je otestovat, jestli by útočníkům podlehli.

„O tyto služby zaznamenáváme rostoucí zájem. Klíčové ale je, aby si vedení vysoké školy hrozbu uvědomilo. Nemá smysl to dělat jednorázově. Musí se na tom pracovat opakovaně, abychom lidi jen nenápálili, ale školili je a pak znovu zkoušeli, zda se poučili,“ popsal Radovan Igliar se sdružení CESNET.

I na české univerzitní půdě přitom vznikají cenné bezpečnostní projekty. Například brněnké VUT za desítky milionů pod kódovým označením TARZAN vyvíjí speciální software pro policii.

Mimořádně přátelští Číňané

Mnohé české vysoké školy jsou ovšem nyní v choulostivé situaci nejen kvůli útokům hackerů. V předchozích několika letech totiž některé z nich komunikanční firmu Huawei, proti níž před Vánoci vydal varování Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB), sami pozvali na svou akademickou půdu.

Například zástupci Českého vysokého učení technického (ČVUT) podepsali s firmou založenou někdejším důstojníkem čínské armády, spolupráci už v roce 2015 při návštěvě tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) v Číně.

„Působením na lokální úrovni v ČR chceme dostát svému závazku být zodpovědnou společností a přispívat k ekonomickému rozvoji České republiky,“ vykládal tehdy přímo viceprezident Huawei Wang Shengli.

Obviňují nás z něčeho co jsme neudělali, hájí se šéf Huawei ČR

Na české univerzitě pak vloni otevřela takzvaná Safe City Lab, v níž čínský gigant předváděl technologie, které umí monitorovat města. Dle ochránců lidských práv přesně ty, které nejenom zvyšují bezpečnost, ale umožňují i potlačovat lidská práva v Číně.

ČVUT ale ve světle nynějšího podezření ze spolupráce s Huawei couvá. Ale trvá na tom, že pro školu firma nepředstavuje ohrožení.

„Tato laboratoř je fyzicky oddělena od infrastruktury univerzity. Má sloužit pro účely výuky, konkrétně demonstraci možností technologie mobilních sítí 4G. Za současné situace jsme využití laboratoře pozastavili a zvažujeme další postup,“ konstatoval vedoucí katedry telekomunikační techniky ČVUT Jiří Vodrážka.

Zcela naopak to ale vidí Technická univerzita Ostrava (VŠB), která na Sobotkově výjezdu spolupráci s Číňany podepsala také. A rozběhlou činnost přerušit nehodlá. 

„VŠB před deseti týdny podala s Huawei Technologies společný projekt do evropského programu vědy a výzkumu. Ve společném konsorciu tohoto projektu je například University of Cambridge, Max Planck Institute nebo Austrian Institute of Technology. Naše spolupráce se společností Huawei Technologies nemá politické zadání a výsledky jsou veřejně dostupné,“ dodal Miroslav Vozňák z Fakulty elektrotechniky a informatiky. 

A zdůrazňuje třeba i to, jak Huawei talentované studenty v projektu Seeds for the Future (semínka budoucnosti) vyváží do Číny, aby tam poznaly tamní technologie i kulturu. I to české tajné služby ovšem dle zdrojů MF DNES vidí jako riziko.

Hrozba arbitráže

Pokud by přitom chtěly výrobky Huawei vysoké školy vyloučit z veřejných zakázek na své sítě, aby přes ně zajímavá data výzkumníků neprotékala, mají omezenější manévrovací prostor než státní instituce.

Manuál vydaný NÚKIB totiž připouští, že Huawei může dostat stopku ve veřejných zakázkách týkajících se kritické infrasstruktury státu. To ale vysoké školy nejsou.

„Vysoké školy totiž nepatří mezi subjekty regulované zákonem o kybernetické bezpečnosti, proto je pouze na zvážení vedení univerzit, zda varovaní vezmou v rámci analýzy rizik v potaz, či nikoliv,“ konstatoval mluvčí NÚKIB Radek Holý.

Riziko, že se Huawei bude soudit, ovšem pak ponesou pouze samy vysoké školy. Jak upozornil Deník N, Huawei přitom už za postup NÚKIB vyhrožuje soudy i mezinárodní arbitráží.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

ANO mohu posunout dál, říká Stuchlík. Zároveň nevylučuje konec v politice

Petr Stuchlík ve volebním štábu ANO (7.10.2018)

Pokud nezíská nějakou výraznější funkci v hnutí, mohl by na podzim Petr Stuchlík, loňský kandidát ANO na pražského...

„Velký bratr“ začne v květnu elektronicky sledovat pohyb cigaret na území EU

Ilustrační snímek

Brzy na bedra tabákových firem v Evropské unii dolehne nová povinnost. Musejí elektronicky sledovat pohyb svého zboží....

Ministr Petříček si počíná v rozporu se zájmy země, tvrdí komunisté

Vedení KSČM informuje o tom, že se strana rozhodla podpořit menšinovou vládu...

Vedení KSČM vyhodnocovalo dosavadní toleranci menšinové vládě Andreje Babiše a usiluje o změny. „KSČM hodnotí dosavadní...

Najdete na iDNES.cz