Hackeři měsíce stahovali data ze Zaorálkova e-mailu, útok mířil z ciziny

  12:01aktualizováno  15:09
E-mailové účty ministerstva zahraničí napadli neznámí hackeři. Útok trval několik měsíců, hackeři stahovali data také ze schránek ministra Lubomíra Zaorálka (ČSSD) i jeho náměstků. Podle šéfa diplomacie to připomínalo útok na americkou Demokratickou stranu před prezidentskými volbami.

„Ministerstvo zahraničí se stalo terčem kybernetického útoku. Jsme terčem dlouhodobě a není to nic výjimečného. Nové je to, že od začátku ledna byl jeden z útoků částečně úspěšný. Pronikli do e-mailových účtů desítek pracovníků ministerstva zahraničí včetně mě a vedoucích pracovníků,“ potvrdil Zaorálek na tiskové konferenci.

O případu informovaly jako první servery Neovlivní.cz a Info.cz. „Jde o tisícovky dat, která byla postupně stažena ze schránek ministra a náměstků. Včetně tajných informací,“ řekl jeden ze zdrojů obeznámený s případem.

Podle informací iDNES.cz ale tajné informace nebyly součástí e-mailové komunikace a vyvrátil to také ministr zahraničí. „Úřad má jeden vnitřní systém s utajovanými informacemi, do kterého se nepodařilo proniknout. Nedošlo ke kompromitování utajovaných skutečností,“ ujistil Zaorálek.

31.ledna 2017 v 13:57, příspěvek archivován: 31.ledna 2017 v 14:31

1/2 @mzvcr se stalo terčem úspěšného kybernetického útoku. Napadeny byly e-mailové schránky zaměstnanců včetně vedení.

Útok se podařilo odhalit díky bezpečnostní kontrole. Po jeho zaznamenání byla vytvořena vyšetřovací skupina pod vedením Národního centra kybernetické bezpečnosti (NCKB) odštěpeného od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Jsou v ní také zástupci ministerstva a zpravodajských služeb, společně mají navrhnout opatření, která by dalším útokům zabránila.

„Celá věc musí být důkladně vyšetřena. Požádal jsem dnes ministra zahraničí, aby o této záležitosti na nejbližším zasedání informoval vládu. K tomuto jednání přizvu i ředitele NBÚ, v jehož kompetenci je oblast kybernetické bezpečnosti,“ reagoval předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Podle Zaorálka byl útok velmi sofistikovaný. „Musel být prováděný nějakým zahraničním státem zvenčí a způsob velmi připomíná způsob útoku, který byl provedený na systém Demokratické strany v USA,“ upozornil ministr.

Nové útoky už ministerstvo zahraničí nedetekuje. Mluvčí úřadu Michaela Lagronová ale serveru Info.cz řekla, že kybernetickým útokům ministerstvo v posledních týdnech čelí poměrně často.

„V tomto případě, kdy jsou kybernetické útoky v posledních týdnech uskutečňovány, jsme se spojili s národním centrem kybernetické bezpečnosti, co se odštěpil z Národního bezpečnostního úřadu. A ti specialisté situaci řeší a analyzují,“ uvedla.

Informace o hackerském útoku jsou závažné, řekl Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka označil informace o hackerském útoku na ministerstvo zahraničí za závažné. Zaorálek by o útoku měl příští týden informovat vládu i za účasti ředitele Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ), uvedl Sobotka v tiskovém prohlášení.

31.ledna 2017 v 14:45, příspěvek archivován: 31.ledna 2017 v 15:07

Informace o útoku hackerů na Ministerstvu zahraničních věcí považuji za závažné.Celá věc musí být důkladně vyšetřena https://t.co/NSlASfhBhY

Sobotka trvá na tom, že záležitost musí být důkladně vyšetřena. „Požádal jsem dnes ministra zahraničí, aby o této záležitosti na nejbližším zasedání informoval vládu. K tomuto jednání přizvu i ředitele NBÚ, v jehož kompetenci je oblast kybernetické bezpečnosti,“ uvedl. Novým šéfem NBÚ se ve středu stane bývalý šéf Bezpečnostní informační služby Jiří Lang.

Posilování kybernetické bezpečnosti je dlouhodobou vládní prioritou, uvedl Sobotka. „A i tento odhalený útok ukazuje, že jdeme správným směrem, když se snažíme připravit a reagovat na nové typy hrozeb,“ řekl. Ukazuje se podle něj potřeba samostatného úřadu pro kybernetickou bezpečnost, který podpořila vláda na podzim.

Autor:

  • Nejčtenější

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Řidiče kamionu...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Barista i záchranář u kanónu. Armádní záložáci poprvé pálili ostrými

Na kopci stojí rozmístěná baterie samohybných houfnic DANA. Ve stínu mezi nimi posedávají hloučky mužů. Svačí,...

VIDEO: Tuny dřeva se nesly vzduchem, jeřáb vyzvedl nový kus vrcholu věže

Zhruba devět a půl tuny váží mohutná dřevěná konstrukce, kterou na olomouckém Horním náměstí vynesl jeřáb na radniční...

Tři piva denně jsou normální, ukázal průzkum. Každý druhý Čech pak zná alkoholika

Škodlivost alkoholu podceňuje téměř každý druhý Čech, zjistil průzkum Národní linky pro odvykání. Problémové je pití...

Premium

Jak obrat stát na těžbě kamení. Muž v Kojeticích to dokázal

V Kojeticích u Prahy se už několik let bez povolení těží kámen. Vědí to místní obyvatelé i starostka, stát ale nekoná....

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz