H-Systém lovil klienty v Africe

  22:22aktualizováno  22:22
Praha - Dva poradci předsedy vlády Miroslav Šlouf a Jaroslav Sup se před osmi lety zapojili do projektu, který měl úzkou souvislost se zkrachovalým H-Systémem. Oba byli ve vedení společnosti Cité, která nabízela krajanům v Jihoafrické republice pomoc při návratu do země. Součástí nabídky bylo i zprostředkování nákupu nemovitostí, a to i od H-Systému. Jde o další důkaz napojení vlivných osob na projekt, který od klientů a bank "vytahal" přes dvě miliardy a následně zkrachoval. Velká část peněz H-Systému nenávratně zmizela neznámo kde.

Na základě výpovědí krajanů v JAR, členů africké mise a představitelů firmy Cité, je možné částečně zrekonstruovat, co bylo v říjnu 1993 cílem třítýdenní cesty. Akci Pozvání k návratu organizovala krátce před svým krachem Banka Bohemia, firma Cité byla její dceřinou společností.

Kromě Šloufa a viceprezidenta banky Františka Vostřáka se jí zúčastnil i bývalý poslanec LSU Tomáš Štěrba. "Byl jsem tam za krajany. Vím, že Banka Bohemia tam jela s programem, jak sem převést peníze krajanů, kteří o návratu uvažovali. Součástí byla i nabídka H-Systému," řekl Štěrba, který se po odchodu ze sněmovny v roce 1996 věnuje podnikání.

Starosta Sokola v JAR Jan Drahota potvrdil, že přímo Šlouf krajanům nabízel domy H-Systému. "Měli tady výkresy a modely. Někteří krajané projevili zájem," řekl Drahota. Miroslav Šlouf dodnes nepřiznal, že by v Jihoafrické republice lobboval za H-Systém. Loni v pořadu Kotel na Nově pouze poznamenal, že v Africe byl se zástupcem 1. českoamerické realitní společnosti. Ta byla garantem H-Systému.

Zakladatel H-Systému Petr Smetka přitom v září 1997 ještě před svým zatčením v souvislosti se Šloufovou cestou do Afriky prohlásil: "Při této akci byl prezentován nový produkt H-Systému a pan Šlouf tento produkt samozřejmě velmi dobře zná a zřejmě ho doporučoval pár klientům a pár známým." Celá akce Pozvání k návratu nakonec emigrantům nepřinesla vůbec nic. Firma Cité, kterou zastupovali Šlouf a Sup, totiž nedostala od Banky Bohemia přislíbený stomilionový úvěr. Banka v březnu 1994 skončila v nucené správě kvůli vydání garancí, jež mnohonásobně převyšovaly její základní jmění i veškerá aktiva.

Do České republiky se z jihu Afriky posléze přestěhovalo asi šedesát rodin. "Žádná z nich ale za to nevděčí firmě Cité," říká Jiří Troják, který se s manželkou vrátil v roce 1994.

Krajané v Jihoafrické republice podle Trojáka pohlíželi na projekt Pozvání k návratu s nedůvěrou. "Domnívali jsme se, že by nám mohli pomoci převést peníze do České republiky, protože v JAR platí v tomto směru velké omezení. V tom nám ale pomoci neuměli," dodal Troják.

Zatímco o Šloufově účasti v misi není pochyb, u dalšího premiérova poradce a člena vedení Cité Jaroslava Supa to dodnes není prokázáno. "Osobně se mi před několika lety pochlubil, že jeho firma nabízela H-Systém emigrantům v Jižní Africe," uvedl jeden ze Supových bývalých spolupracovníků, který však nyní, kdy neznámý atentátník posílá dopisové bomby, odmítl zveřejnit své jméno.

Jaroslav Sup striktně popřel, že by se cesty do Afriky zúčastnil. "Nebyl jsem tam. S H-Systémem jsem nikdy neměl nic společného," řekl Sup.

Už před rokem nicméně potvrdil své angažmá ve vedení firmy Cité i její plány s návratem krajanů. "V roce 1991 vznikala myšlenka týkající se repatriace bývalých občanů této země žijících Jihoafrické republice v souvislosti s tehdejší změnou volebního systému. Asi deset lidí založilo firmu Cité s tím, že byla představa, že se podaří zainteresovat finanční ústavy," uvedl Sup loni v dubnu.

Pomlčel přitom o tom, že Cité je dceřinou společností zkrachovalé Banky Bohemia. Dodnes se tak nevědělo o napojení Supa a Šloufa na první zkrachovalý finanční ústav v zemi.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Bez vstupu do NATO by byl z naší armády skanzen, řekl generál Šedivý

Ukázka z pořadu Rozstřel - Jiří Šedivý a Otakar Foltýn

Severoatlantická aliance je pro českou armádu zásadní. Tak to vidí v souvislosti s 20. výročím vstupu ČR do NATO...

Oběti trestných činů často nevědí, kdo jim může pomoci a na co mají nárok

Ilustrační snímek

Lidé, kteří se střetli se zločinem a přišli o majetek, peníze nebo o zdraví, se přinejmenším na nějakou dobu ocitají v...

Kvůli náledí byla na hodinu uzavřena D1 na 98. kilometru směrem na Brno

Ilustrační snímek

Dálnice D1 směrem na Brno byla v pátek večer asi hodinu zavřená na 98. kilometru kvůli náledí. Provoz levým jízdním...

Najdete na iDNES.cz