Gynekolog, jenž vybíral od žen peníze, jednal neeticky, tvrdí lékaři

  17:55aktualizováno  17:55
Je to neetické chování a vážné porušení smluvních vztahů. Tak o vybírání peněz od pacientek lékařem z Velkého Meziříčí hovoří Česká gynekologická a porodnická společnost. Případ lékaře projednala na pátečním jednání výboru. Lékař tvrdí, že to není etický, ale právní spor.

Nápis na dveřích gynekologa, kterému chce VZP vypovědět smlouvu (13. února 2015) | foto: Hana Jakubcová, MF DNES

„Za splnění podmínek, že doktor Zeman měl uzavřenou smlouvu se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) a prokazatelně vybírat příspěvky za vyšetření, eventuelně za prevenci, tak se jedná o neetické chování a vážné porušení smluvních vztahů s VZP. Je na orgánech zřizovatele, pobočce VZP a orgánech zdravotních, aby podnikly příslušné kroky,“ tlumočil stanovisko výboru odborné společnosti  Jaroslav Feyereisl, předseda České gynekologické a porodnické společnosti a ředitel porodnice v Podolí.

Gynekolog Stanislav Zeman z Velkého Meziříčí nechtěl stanovisko odborné společnosti jakkoli komentovat s poukazem na fakt, že je to především právní spor, který podle něj nemá nic společného s lékařskou etikou.

„Jedná se čistě o právní záležitost, o plnění smluv, dodatků smluv, o dodržování zákonů a nálezů Ústavního soudu z minulosti. V současnosti celou záležitost posuzují právníci České lékařské komory, ti se v dohledné době vyjádří,“ řekl MF DNES Zeman. „Neprovádím duplicitní platby, nerozumím tomu, co chce odborná společnost řešit, měla by to opravdu nechat spíš na právnících,“ doplnil lékař.

„Pan doktor požádal právníky komory o radu a názor, které zcela jistě dostane. Bude to ovšem názor nezávazný,“ řekl iDNES.cz prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek.

Stanislav Zeman tvrdí, že jej gynekologická a porodnická společnost předem nekontaktovala a nechtěla znát jeho názor, než zasedla k jednání. Feyereisl to ale odmítá. „Hovořil s ním kolega Vladimír Dvořák, což je místopředseda společnosti a patří do skupiny ambulantních gynekologů. Ten výboru vysvětlil okolnosti případu,“ řekl předseda společnosti

S lékařem nemáme problém, tvrdí jiné pojišťovny

Redakce iDNES.cz oslovila také několik jiných pojišťoven kromě VZP s otázkou, zda v minulosti měly problém s hrazením péče Stanislavu Zemanovi. 

Žádnou stížnost pojištěnek neevidujeme. V evidenci námitek proti regulaci je pouze jeden záznam z roku 2009, a to námitka proti vyúčtování roku 2008,“ uvedl mluvčí Vojenské zdravotní pojišťovny Richard Medek.

Z hlediska objemu uhrazené péče se jedná spíše o malého partnera. Stížnosti ze strany klientů či samotného poskytovatele neevidujeme,“ sdělila mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová.

„Ze strany klientek neevidujeme žádné stížnosti. Naopak některé nové klientky, které k nám přešly z jiných zdravotních pojišťoven, uvádějí, že jsou s tímto lékařem spokojeny, proto přecházejí k nám,“ sdělila mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Hana Kadečková. Za posledních několik týdnů pojišťovna eviduje tři takové přestupy pacientek Stanislava Zemana.

Lékař zatím má smlouvu s pojišťovnou

VZP zatím lékařovi smlouvu nevypověděla, jak dříve avizovala (více o avízu VZP k výpovědi čtěte zde). Podle gynekologa v současnosti  jakékoli ukončování smlouvy není aktuální. „Minulý týden se uskutečnilo jednání mezi mnou a VZP, je z něj i zápis, který to potvrzuje. Pacientky se mě ptají, jak to tedy je. Obecně navíc musím dodat, že při ukončování smlouvy existuje pětiměsíční výpovědní lhůta,“ doplnil lékař. 

„VZP případ řeší standardním způsobem. Vzhledem k tomu, že není v dané věci vyloučen právní spor, nebudeme informovat o každém dílčím kroku a probírat jej takřka v přímém přenosu,“ uvedl mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý na dotaz, zda skutečně zatím výpověď smlouvy nepřišla.

Lékař se s VZP pře o princip úhrady plateb. Podle něj mu největší česká zdravotní pojišťovna neproplácí všechny náklady, které s ošetřováním má. 

Už loni ve druhém pololetí se na ni proto opakovaně obracel a vyzýval ji, aby stav napravila. To se nestalo. Lékař proto od ledna od klientek VZP začal vybírat peníze. Podle něj to však není poplatek za preventivní prohlídku, nýbrž jistinu, kterou pacientkám vrátí, jakmile mu VZP doplatí, na co má podle svého přesvědčení nárok (přečtěte si, jak lékař vysvětluje vybírání peněz od pacientek).

„Stát zvýšil cenu preventivních prohlídek, my je lege artis děláme, ale stát nám to neplatí. Skokově zvýšil cenu prohlídek, ale nastavil zároveň roční limit. Jde o to, rozhoupat diskuzi o úhradách ze strany VZP směrem k lékařům,“ dodal Zeman.

Gynekologové si nechávají platit často, zní z ČLK

V tom, že lékaři narážejí na limity, dává za pravdu Zemanovi prezident ČLK. „Část zdravotní péče, kterou pacientům poskytujeme, není pojišťovnami hrazená kvůli různým regulačním mechanismům. Jsou často v rozporu s lékařskou etikou, protože lékaře motivují k tomu, aby omezoval oprávněné nároky pacientů,“ domnívá se Kubek.

Podle něj však Zeman nezvolil nejšťastnější řešení. „S velkou pravděpodobností není cesta, kterou si zvolil, v souladu se zákonem,“ domnívá se šéf ČLK. „Lékař nemůže požadovat od pacienta úhradu za služby, které jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Nemůže ani podmiňovat poskytování hrazené péče nějakými dalšími nadstandardními službami,“ upozornil Kubek.

„Nepřijde mi ale spravedlivé, aby pan doktor z toho vyšel jako padouch mezi čistými, protože jeho kolegové dělají to samé jen chytřeji a mazaněji. V gynekologii jsou běžné různé registrační poplatky, nadstandardní služby nebo sponzorské dary. Pan doktor si zvolil cestu jinou, která je trošku otevřenější, férovější, ale možná i více naivní,“ dodal Kubek.

Část gynekologů se Zemana zastala. Jejich hlasy jsou slyšet především v diskuzích na internetu. „Někteří lékaři v anonymních diskusích na webu Medical Tribune svého kolegu podpořili,“ napsal odborný tisk Medical Tribune, který dodává i anonymní citaci lékařů: „V Praze je šedé dovybírání na gynekologiích celkem běžné a za takzvané těhotenské balíčky si tam ženy platí obvykle bez řečí a bez údivu. Tragédií ovšem je, že jsme si zvykli místo boje za své kloudné příjmy ‚dovybrat‘ zlodějinami, nebo minimálně alespoň nezákonně“.

Část lékařů se ovšem staví proti tomu, co Zeman dělá. „Kolega tvrdí zkreslená fakta a já chápu jeho smluvního partnera, že z toho není nadšen,“ řekl iDNES.cz Vladimír Dvořák, jenž vede Sdružení soukromých gynekologů a místopředsedou České gynekologické a porodnické společnosti. „Segment ambulantní gynekologie rozhodně není ten, který by doplácel na úhrady zdravotních pojišťoven, zejména ne na VZP. Paradoxně VZP odměňuje preventivní prohlídky o něco více než zaměstnanecké zdravotní pojišťovny,“ upozorňuje Dvořák.

VZP platí za preventivní prohlídku kolem sedmi stovek

A jak tedy VZP preventivní prohlídky u gynekologa platí? Podle mluvčího pojišťovny může lékař dostat za jednu návštěvu ženy 681 až 762 korun. Částky se liší, protože pojišťovna bonusy zohledňuje vzdělání lékaře či to, zda je to preventivní prohlídka ženy, kterou lékař současně nově zaregistruje.

VZP tvrdí, že počet preventivních prohlídek lékaři nemají limitovaný. Zároveň však připouští, že mantinely v ročních úhradách jsou. „Základními parametry pro výslednou úhradu za daný rok jsou v gynekologii již několik let tyto: počet unikátních ošetřených pojištěnců a průměrná úhrada z referenčního období (zpravidla dva roky zpět),“ vysvětluje mluvčí VZP Tichý.

„Je nutné především zdůraznit, že do průměrné úhrady se započítává veškerá poskytnutá a pojišťovnou uznaná péče na všechny pojištěnky. Ve výsledné průměrné úhradě se tedy odráží jak provedené preventivní prohlídky, tak péče o těhotné nebo jiný další druh vyšetření. Navíc průměrný gynekolog neprovádí u všech pojištěnek prevenci, ta se pohybuje průměrně mezi 50 až 60 procenty,“ uvedl mluvčí VZP Tichý.

Pojišťovna tedy u lékařů sleduje, kolik od ní v průměru dostali v minulých dvou letech. Právě tento údaj pro ni může být určující, pokud se následně dohaduje s lékařem o tom, co mu proplatí, a co nikoliv. Potíže tedy teoreticky mohou nastat v případě, pokud se lékař v platbách dostane nad průměr minulých let.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Islám v pařížské MHD. Řidič nevpustil do autobusu ženu v minisukni

Autobus MHD v Paříži

„Napřed se pořádně obleč!“ zasyčel od volantu řidič s hustým vousem na zkoprnělou ženu, která v noční Paříži čekala...

Další z rubriky

Stát nepodporuje mimořádně nadané děti. Z peněz na inkluzi dostaly zlomek

Ilustrační snímek

Nadané děti, které se dostanou k psycholožce Šárce Portešové, obvykle ještě na prvním stupni vystřídají tři nebo čtyři...

Společnosti Jaromíra Soukupa navýšily kapitál. Na 110 a 486 milionů

Jaromír Soukup

Jaromír Soukup a čínská společnost China International Group Corporation Limited navýšili základní kapitál firem Médea...

Tento týden proprší, přijdou i bouřky. Teploměr ukáže kolem dvaceti

Ilustrační snímek

Počínaje pondělkem dorazí nad většinu Česka od východu srážky, podle meteorologů se zdrží celý týden. Místy bude déšť...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz