Klidně i stovky tisíc diváků, kteří fandí utkání. Na hrací ploše dvě mužstva s trenéry i realizačním týmem. Hokej? Fotbal? Kdeže. Esport. Profesionální hraní počítačových her doznalo v posledních letech slibného rozvoje a v zahraničí už není novinkou, že se jím ti nejlepší i živí.
V Česku si svou cestu ještě hledá. Ačkoliv jde o profesionální a řízenou sféru gamingu propojenou s fyzickým sportem, v tuzemsku stále převládá tak trochu skepse ohledně toho, zda by se naše děti měly živit hraním počítačových her.
To potvrzuje i místopředseda České asociace esportu (ČAE) Zdeněk Ledvina. „Snažím se oddémonizovat nejen esport, ale i moderní technologie. Jakákoliv hra totiž může být vzdělávacím nástrojem. A tak k tomu přistupujeme i na novém gymnáziu,“ říká.
Naproti tomu jde i ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT), které už v roce 2021 převzalo záštitu nad Esport ligou vysokých a středních škol.
Hrát na počítači a zároveň sportovat? Univerzity v „gsportu“ dokonce soutěží![]() |
Potenciál, nikoliv hrozbu, v esportu a moderních technologiích vidí i Josef Rydlo, bývalý dlouholetý ředitel střední a vyšší odborné školy s více jak třiceti lety praxe pedagoga.
„Žáky dnes zkrátka nebaví, když k vyučování přistupujeme klasicky postaru. Je to generace zvyklá na digitální technologie v podstatě od velice útlého věku. Děti jsou naučené s těmito technologiemi pracovat a chtějí je. Určitá část kantorů s tím má problém. Žijí v tom, že když klasické metody celý jejich profesní život zabíraly, tak budou fungovat beze změny i dál. Generace se ale mění, i když si to často nechceme připustit,“ vysvětluje Rydlo, ředitel nového gymnázia při Fakultě tělovýchovy a sportu Univerzity Karlovy (FTVS), kde se esportem zabývají už čtyři roky, a která je významnou součástí projektu.
Od počítače na sportoviště
Nové gymnázium je rozdělené na dvě větve. První, všeobecná, vyjde vstříc studentům z řad profesionálních sportovců. Ti musí školu často kombinovat s náročným tréninkovým programem.
„Pomocí individuálních vzdělávacích plánů těmto studentům vyhovíme, protože si zakládáme, mimo jiné, i na personalizaci a individualizaci. V našich studentech se pokusíme odhalit potenciál, který v nich vězí a umožníme jim, aby ho maximálně rozvinuli. Musí ale být zodpovědní a sami chtít,“ přibližuje ředitel gymnázia.
Druhá větev už se zaměřuje na esport a moderní technologie. A tady to začíná být teprve zajímavé. Moderně vybavená počítačová herna je samozřejmostí, ale nenechte se zmást. Od studentů se bude vyžadovat i pohyb a klasické předměty, v nichž budou hrát prim moderní technologie.
Esport a deprese? Nespojovat! Psycholožka o závislostech, tlaku i stresu |
„V rámci výtvarné výchovy nebudeme chtít po žácích, aby malovali jaro a lepili na okna o Vánocích hvězdy. Budou modelovat a vytvářet 3D skeny. Do výuky také zapojíme umělou inteligenci, například při výuce cizích jazyků,“ dodává garant e-sportu.
Žáci se seznámí i s odbornými předměty. Patří mezi ně sportovní příprava, esport a moderní technologie, a v neposlední řadě i prevence neboli výchova ke zdraví. Během sportovní přípravy si studenti vyzkouší nepřeberné množství sportů od lezení, parkouru až po sebeobranu a jógu.
Olympijské hry v esportu se odkládají na rok 2027, hostitelem zůstává Rijád |
V rámci prevence se budou věnovat mentální hygieně, základům výživy či ergonomie. Esport a moderní technologie nabídnou studium kyberbezpečnosti, mediální gramotnosti či event managementu. A cíl je jasný. Naučit studenty funkční a praktické věci ve vztahu k digitálním technologiím.
Ty mají nevyhnutelně i svá negativa, na něž Rydlo upozorňuje a je si jich vědom. Zároveň je ale bere i jako pedagogickou výzvu. Výzvu, při níž se studenti naučí kriticky přemýšlet a využívat technologie chytře. To vše v komplexním balíčku s všeobecným vzděláním a sportem. A právě tento balíček činí z nového gymnázia unikát. Je první svého druhu nejen v Česku, ale i ve světě. „Narážíme samozřejmě na to, že jsme noví, a tak se o nás neví. Na druhé straně je ale úžasné být průkopníky,“ pochvaluje si Ledvina z asociace esportu.
Přihlášku na střední školy si letos podalo více než 154 000 uchazečů. Ti odeslali zhruba 419 700 přihlášek na čtyřleté obory i víceletá gymnázia. Lhůta pro přihlašování vypršela 20. února.
Jednotné přijímací zkoušky na čtyřleté maturitní obory se budou konat 11. a 14. dubna, na víceletá gymnázia 15. a 16. dubna. Na novém gymnáziu se ovšem připravují i na organizaci druhého kola přijímacího řízení.