Grygárek nerezignuje. S lobbistou se stýká nejvyšší žalobce, žaluje

  12:18aktualizováno  13:04
Náměstek pražského vrchního státního zastupitelství Libor Grygárek odmítl výzvu svého šéfa Stanislava Mečla a ze své funkce neodstoupí. Mečl žádal jeho odchod poté, co se ukázalo, že si Grygárek telefonoval s lobbistou Romanem Janouškem. Grygárek označil útok za licoměrný a sám zaútočil. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se prý stýká s lobbistou Romanem Jurečkou.

Náměstek vrchního státního žalobce v Praze Libor Grygárek | foto: ČTK

"S panem Grygárkem jsme jednali a sdělil mi, že nevidí důvod k rezignaci," řekl Mečl iDNES.cz. S tímto vyjádřením se ale Mečl nespokojil. Nařídil zpětnou kontrolu Grygárkových kauz a ten možná jako náměstek opravdu skončí. "Do konce týdne zvážím jeho aktuální pracovní zařazení," dodal totiž Mečl.

"Odmítám rezignovat na funkci náměstka vrchního státního zástupce v Praze, neboť jsem se nedopustil žádného jednání, které by bylo s touto funkcí neslučitelné," uvedl Grygárek v tiskovém prohlášení.

Roman Janoušek

Podnikatel, po roce 1989 začal působit ve společnosti Medea Kultur, která pořádala pro studenty protidrogové besedy v Paláci Blaník. Postupně figuroval ve firmách, které přes jiné firmy uzavíraly obchody s magistrátem, VZP či Českými drahami. O svém podnikání se odmítá bavit, byť firmy s ním spojené získávaly peníze od ministerstev, města či Všeobecné zdravotní pojišťovny. Pavel Bém Janouška označuje za blízkého přítele.

Česká televize v pondělí zveřejnila výpis telefonních hovorů, podle kterého si Grygárek volal i psal textové zprávy s vlivným pražským lobbistou Janouškem. To vše v době, kdy měl na starost úsek trestního řízení a vrchní státní zastupitelství řešilo pět případů, které se vztahovaly k Janouškovi. Mečl krátce na to vyzval Grygárka k rezignaci.

Já s Janouškem, Zeman s Jurečkou

Grygárek ale tvrdí, že zastupitelství nikdy neevidovalo žádné trestní řízení týkající se Romana Janouška, který také nikdy nebyl obviněn z trestného činu.

"V této souvislosti poukazuji na licoměrnost toho, že jsem pranýřován kvůli mým ojedinělých a nahodilých kontaktům s panem Janouškem, zatímco bez dramatických výzev k rezignaci se obešly schůzky pana nejvyššího státního zástupce JUDr. Zemana s panem Romanem Jurečkou," uvedl vzápětí Grygárek.

Roman Jurečko

Místopředseda plzeňské ODS. Vlivný podnikatel, který je také blízký přítel ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Po svém jmenování do funkce Pavel Zeman uvedl, že jeho jednání s Pospíšilem se účastnil i Jurečko.

Náměstek vrchního žalobce prý také již podal trestní oznámení kvůli úniku informací o svých telefonátech. Podle Grygárka unikly ze spisu, který vede Útvar pro odhalování organizovaného zločinu kvůli vyšetřování úniku informací v kauze transportérů Pandur. 

Mečl, který v čele Vrchního státního zastupitelství v Praze na začátku listopadu nahradil Vlastimila Rampulu, již odvolal dva žalobce z klíčového odboru závažné hospodářské a finanční kriminality.

Prokurátor i očištěný "justiční mafián"

Grygárek působil v 80. letech na tehdejší prokuratuře, byl i členem KSČ. Po lednu 1994 a přetvoření prokuratury ve státní zastupitelství se stal náměstkem pražského vrchního státního zástupce a od května 1994 do srpna 1996 pak byl sám vrchním státním zástupcem v Praze.

Tehdejší ministr spravedlnosti Jan Kalvoda zdůvodnil Grygárkovo odvolání tím, že jeho úřad toleroval špatnou personální situaci na pražském městském státním zastupitelství. Do vedení úřadu se Grygárek vrátil v dubnu 2007, kdy byl jmenován náměstkem pro trestní řízení.

Grygárkovo jméno figurovalo také v kauze takzvané justiční mafie. V prosinci 2007 jej tehdejší stínová ministryně spravedlnosti ČSSD Benešová při komentování kauzy Jiřího Čunka jmenovala mezi lidmi, kteří se údajně snažili ovládnout justici, aby sloužila vládní garnituře.

Už podle prvoinstančního rozsudku z června 2008 si ale Grygárek zasloužil omluvu a verdikt soud opakoval i o dva roky později. Tedy ještě předtím, než se letos v únoru omluvy dočkali i ostatní nařčení představitelé justice.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Onemocnět psychickou nemocí může každý. Středoškoláci se učí, jak ji řešit

ilustrační snímek

Duševní problémy postihnou každého pátého mladého člověka, dvě třetiny závažných psychických onemocnění propukají právě...

V rybníku Buňkov je opět herpes virus, desítky tun ryb míří do kafilerie

Rybáři na Buňkově opět likvidovali ryby zasažené herpes virem. (19. července...

V rybníku Buňkov ve Břehách na Pardubicku se opět objevil pro ryby smrtelný herpes virus. Navíc jej veterináři odhalili...

Po návratu do Iráku by mě zabili. V Česku jsem skončil omylem, říká migrant

Saeed byl nelegální uprchlíkem. Do České republiky přišel z Iráku. (4.7.2019)

Bylo mu teprve dvacet, když se rozhodl opustit rodnou zem a odejít z Iráku. Mosul tehdy ovládl Islámský stát a jemu...

Najdete na iDNES.cz