Grossovi koupili byt na Floridě za 13 milionů

  0:31aktualizováno  0:31
Šárka Grossová si koupila luxusní letní sídlo na Floridě. Za byt na pobřeží Atlantiku v rezidenčním komplexu zvaném Hidden Bay dala manželka bývalého premiéra podle informací MF DNES v přepočtu necelých třináct milionů korun. Zaplatil ho s největší pravděpodobností Stanislav Gross.

Gross zřejmě byt zaplatil ze „zázračného“ obchodu s akciemi Moravia Energo. | foto: Koláž iDNES.cz

A to přesto, že apartmán pořízený letos 7. března je v katastru napsaný na Grossovou. "Manžel říkal, že se nemám s nikým bavit o soukromém životě," reagovala Šárka Grossová na dotazy.

Transakci ve středu nechtěl komentovat ani Gross, nechal si zaslat písemně otázky. Přitom před třemi týdny, v době, kdy už byla smlouva deset dní podepsaná a MF DNES o tom získala první informace, tvrdil, že o investici na Floridě nic netuší.

"Také jsem o tom slyšel, ale myslím, že to tak není," řekl tehdy. Nyní už je transakce zapsaná v katastru nemovitostí.

. INFOGRAFIKA

Hidden Bay, floridské sídlo Grossových

Je tu bezpečno
Hidden Bay leží v rezidenční čtvrti Aventura, která je hned po Miami Beach druhou nejžádanější lokalitou na Floridě.

"Je to spíš rezidenční než turistická čtvrť. Na rozdíl od Miami Beach je tu ale hodně bezpečno," říká podnikatel Peter Kovarčík, který pobývá v téže čtvrti.

V luxusním komplexu, kde bydlí Grossovi, jsou bary, obchody, bazény, lázně, tenisové kurty a přístaviště jachet. Ve vedlejším věžáku žijí dobří známí Grossových – rodina hudebníka a podnikatele Františka Janečka. Právě on koupi podle informací MF DNES zprostředkovával. Grossovým pomáhal také autor písně Náhrobní kámen Ivo Plicka, který se na jihu Spojených států živí prodejem nemovitostí.

Komplet luxusních apartmánů u MiamiKde Grossovi vzali tolik peněz? "Paní Grossová je sice velmi úspěšná a v naší firmě to dotáhla vysoko v obchodní hierarchii, ale rozhodně to není o vydělávání milionů," uvedl manažer vnějších vztahů společnosti Amway Jan Stránský.

Letní byt tak zřejmě zaplatil expremiér z osmdesáti milionů korun, jež pocházejí z dodnes nevyjasněné transakce s prodejem akcií firmy Moravia Energo.

Grossovi měli pláže rádi odjakživa: v době politické kariéry jezdili do italského Bibione. Investovat do realit v USA je nyní navíc velmi výhodné. Dolar je laciný a kvůli hypoteční krizi v Americe jsou levné i nemovitosti. - čtěte Čechy lákají americké reality „za babku“

Od pádu v politice k milionům
V roce 2005 jihlavský strýc Vik svému synovci – tehdejšímu premiérovi – půjčoval 1,2 milionu korun. Tehdy MF DNES zjistila, že Stanislav Gross si nemohl vydělat na luxusní byt na pražském Barrandově za 4,2 milionu korun, zakoupený v roce 1999 z úspor a hypotéky.

Gross se tenkrát vymluvil na to, že 1,2 milionu korun mu půjčil strýc z Jihlavy. Když se ukázalo, že Vik tolik peněz sám nemohl našetřit, začal strýc tvrdit, že se kvůli půjčce Grossovým sám zadlužil u příbuzných. Jakmile bytová aféra přerostla ve vládní krizi a začalo se o ní mluvit i v zahraničí, Gross se snažil problém vyřešit. Vzal si narychlo půjčku ve zlínské kampeličce a dluh splatil. Bylo pozdě, v politice skončil.

. prohlédněte si chalupy expremiérů

Grossovi vybočili z řady rekreačních sídel bývalých premiérů, podívejte se

K jeho pádu tehdy přispěla jiná investice do nemovitostí, rovněž se v ní angažovala manželka Šárka. Ta totiž vstoupila do byznysu se svou kamarádkou, trestně stíhanou podnikatelkou Libuší Barkovou. Chtěly v Praze vybudovat luxusní bytový komplex za 50 milionů a Grossová si kvůli tomu koupila dům téměř za šest milionů korun. Spolupráce premiérovy ženy s Barkovou, která přebudovala jednu svou nemovitost na prosperující nevěstinec, pobouřila koaliční partnery, lidovce.

Koncipientův obchod století
Po svém odchodu strávil Gross dva klidné roky v advokátní kanceláři Eduarda Bruny. Coby koncipient tu měl na starosti méně závažné kauzy a za to dostával od Bruny průměrný koncipientský plat. Jeho žena se mezitím snažila zlepšit jejich životní úroveň. Začala prodávat kosmetiku, koupila si přístroj na analýzu pleti, otevřela si vlastní kadeřnictví. A pak – doslova ze dne na den – se ze Stanislava Grosse vyklubal multimilionář.

Proběhlo to hladce: expremiér koupil od svého známého akcie prosperující firmy Moravia Energo za dvacet milionů korun a záhy je prodal za sto. Dějiny kapitalismu nabízejí málo příběhů tak bezbolestného zbohatnutí.

Místo ekonomů se však o expremiérovy transakce začala zajímat protikorupční policie. Podezřelé na nich bylo téměř vše. Dosud například není vůbec jasné, odkud vzal "chudý" koncipient počáteční dvacetimilionový kapitál.

A pochybné jsou i okolnosti samotného obchodu. Pohybovalo se kolem něj příliš mnoho podnikatelů, kteří znali Grosse v dobách, kdy byl vlivným politikem. Například Tomáš Chrenek, majoritní vlastník Moravie Energo, kterému vláda, v níž byl Gross ministrem vnitra, přihrála dvě miliardy korun.

Otázky skončily, život začíná
Obchod, kterým znemožnil svou stranu i sám sebe, přinesl Grossovi částečnou úlevu. Oficiálně se stal boháčem. A nikdo už se tak nedokáže zorientovat v jeho účtech a spočítat, co si může dovolit a co ne, jako v dobách, kdy byl politikem.

Gross si konečně může užívat luxusu. Nejlevnější verzi Škody Fabia Junior vyměnil za mohutný terénní vůz Volkswagen Tuareg. A místo na italské pláži v Bibione, přeplněné anonymními Čechy, si bude užívat na Miami Beach s americkým sousedem a kamarádem, skladatelem Františkem Janečkem.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Česko bude pomáhat v řešení migrace, řekl Petříček. Kvóty však odmítá

Kandidát ČSSD na ministra zahraničí Tomáš Petříček v diskusním pořadu Rozstřel...

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD se Česko chce podílet na společném evropském řešení migrace. Uvedl, že...

Ostravský obvod sleduje kouř z huti kamerou, chce dokázat úniky škodlivin

Ostrava - Černé srdce republiky - Ostrava. V sousedství huti Mittal

Komíny ostravské huti ArcelorMittal jsou pod dohledem kamery obvodu Radvanice a Bartovice. Po dobu půl roku pořídí...

Další schůzka s prezidentem. Zeman přijme Babiše 24. července v Lánech

Prezident Miloš Zeman (vpravo) přijal 11. července 2019 na Pražském hradě...

Vyjednávání o podobě vlády premiéra Andreje Babiše ve spolupráci s ČSSD bude pokračovat i v následujících dnech....

Najdete na iDNES.cz