Grossovi koupili byt na Floridě za 13 milionů

  0:31aktualizováno  0:31
Šárka Grossová si koupila luxusní letní sídlo na Floridě. Za byt na pobřeží Atlantiku v rezidenčním komplexu zvaném Hidden Bay dala manželka bývalého premiéra podle informací MF DNES v přepočtu necelých třináct milionů korun. Zaplatil ho s největší pravděpodobností Stanislav Gross.

Gross zřejmě byt zaplatil ze „zázračného“ obchodu s akciemi Moravia Energo. | foto: Koláž iDNES.cz

A to přesto, že apartmán pořízený letos 7. března je v katastru napsaný na Grossovou. "Manžel říkal, že se nemám s nikým bavit o soukromém životě," reagovala Šárka Grossová na dotazy.

Transakci ve středu nechtěl komentovat ani Gross, nechal si zaslat písemně otázky. Přitom před třemi týdny, v době, kdy už byla smlouva deset dní podepsaná a MF DNES o tom získala první informace, tvrdil, že o investici na Floridě nic netuší.

"Také jsem o tom slyšel, ale myslím, že to tak není," řekl tehdy. Nyní už je transakce zapsaná v katastru nemovitostí.

. INFOGRAFIKA

Hidden Bay, floridské sídlo Grossových

Je tu bezpečno
Hidden Bay leží v rezidenční čtvrti Aventura, která je hned po Miami Beach druhou nejžádanější lokalitou na Floridě.

"Je to spíš rezidenční než turistická čtvrť. Na rozdíl od Miami Beach je tu ale hodně bezpečno," říká podnikatel Peter Kovarčík, který pobývá v téže čtvrti.

V luxusním komplexu, kde bydlí Grossovi, jsou bary, obchody, bazény, lázně, tenisové kurty a přístaviště jachet. Ve vedlejším věžáku žijí dobří známí Grossových – rodina hudebníka a podnikatele Františka Janečka. Právě on koupi podle informací MF DNES zprostředkovával. Grossovým pomáhal také autor písně Náhrobní kámen Ivo Plicka, který se na jihu Spojených států živí prodejem nemovitostí.

Komplet luxusních apartmánů u MiamiKde Grossovi vzali tolik peněz? "Paní Grossová je sice velmi úspěšná a v naší firmě to dotáhla vysoko v obchodní hierarchii, ale rozhodně to není o vydělávání milionů," uvedl manažer vnějších vztahů společnosti Amway Jan Stránský.

Letní byt tak zřejmě zaplatil expremiér z osmdesáti milionů korun, jež pocházejí z dodnes nevyjasněné transakce s prodejem akcií firmy Moravia Energo.

Grossovi měli pláže rádi odjakživa: v době politické kariéry jezdili do italského Bibione. Investovat do realit v USA je nyní navíc velmi výhodné. Dolar je laciný a kvůli hypoteční krizi v Americe jsou levné i nemovitosti. - čtěte Čechy lákají americké reality „za babku“

Od pádu v politice k milionům
V roce 2005 jihlavský strýc Vik svému synovci – tehdejšímu premiérovi – půjčoval 1,2 milionu korun. Tehdy MF DNES zjistila, že Stanislav Gross si nemohl vydělat na luxusní byt na pražském Barrandově za 4,2 milionu korun, zakoupený v roce 1999 z úspor a hypotéky.

Gross se tenkrát vymluvil na to, že 1,2 milionu korun mu půjčil strýc z Jihlavy. Když se ukázalo, že Vik tolik peněz sám nemohl našetřit, začal strýc tvrdit, že se kvůli půjčce Grossovým sám zadlužil u příbuzných. Jakmile bytová aféra přerostla ve vládní krizi a začalo se o ní mluvit i v zahraničí, Gross se snažil problém vyřešit. Vzal si narychlo půjčku ve zlínské kampeličce a dluh splatil. Bylo pozdě, v politice skončil.

. prohlédněte si chalupy expremiérů

Grossovi vybočili z řady rekreačních sídel bývalých premiérů, podívejte se

K jeho pádu tehdy přispěla jiná investice do nemovitostí, rovněž se v ní angažovala manželka Šárka. Ta totiž vstoupila do byznysu se svou kamarádkou, trestně stíhanou podnikatelkou Libuší Barkovou. Chtěly v Praze vybudovat luxusní bytový komplex za 50 milionů a Grossová si kvůli tomu koupila dům téměř za šest milionů korun. Spolupráce premiérovy ženy s Barkovou, která přebudovala jednu svou nemovitost na prosperující nevěstinec, pobouřila koaliční partnery, lidovce.

Koncipientův obchod století
Po svém odchodu strávil Gross dva klidné roky v advokátní kanceláři Eduarda Bruny. Coby koncipient tu měl na starosti méně závažné kauzy a za to dostával od Bruny průměrný koncipientský plat. Jeho žena se mezitím snažila zlepšit jejich životní úroveň. Začala prodávat kosmetiku, koupila si přístroj na analýzu pleti, otevřela si vlastní kadeřnictví. A pak – doslova ze dne na den – se ze Stanislava Grosse vyklubal multimilionář.

Proběhlo to hladce: expremiér koupil od svého známého akcie prosperující firmy Moravia Energo za dvacet milionů korun a záhy je prodal za sto. Dějiny kapitalismu nabízejí málo příběhů tak bezbolestného zbohatnutí.

Místo ekonomů se však o expremiérovy transakce začala zajímat protikorupční policie. Podezřelé na nich bylo téměř vše. Dosud například není vůbec jasné, odkud vzal "chudý" koncipient počáteční dvacetimilionový kapitál.

A pochybné jsou i okolnosti samotného obchodu. Pohybovalo se kolem něj příliš mnoho podnikatelů, kteří znali Grosse v dobách, kdy byl vlivným politikem. Například Tomáš Chrenek, majoritní vlastník Moravie Energo, kterému vláda, v níž byl Gross ministrem vnitra, přihrála dvě miliardy korun.

Otázky skončily, život začíná
Obchod, kterým znemožnil svou stranu i sám sebe, přinesl Grossovi částečnou úlevu. Oficiálně se stal boháčem. A nikdo už se tak nedokáže zorientovat v jeho účtech a spočítat, co si může dovolit a co ne, jako v dobách, kdy byl politikem.

Gross si konečně může užívat luxusu. Nejlevnější verzi Škody Fabia Junior vyměnil za mohutný terénní vůz Volkswagen Tuareg. A místo na italské pláži v Bibione, přeplněné anonymními Čechy, si bude užívat na Miami Beach s americkým sousedem a kamarádem, skladatelem Františkem Janečkem.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

S handicapy se vypořádala na hřbetu koně, je nejlepší v republice

Dvanáctiletá Hana se „gymnastice na koni“ věnuje od sedmi let.

Na koni začala Hana Šimečková jezdit jako sedmiletá. Brala to jako terapii. Dnes je mistryní republiky v akrobacii. Ve...

Pět let dělal opak, rozzlobil Babiš opozici slovy o malém, levném státu

Předseda strany a premiér Andrej Babiš (17. únor 2019)

Slova premiéra Andreje Babiše na sněmu ANO o malém, levném státu, který nikoho neotravuje, nastartovala opoziční...

Chceme malý a levný stát, který nikoho neotravuje, vyhlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš na volebním sněmu hnutí ANO

Vládní hnutí ANO volí v neděli své nové vedení. „Chceme malý a levný stát, který nikoho neotravuje,“ prohlásil premiér...

Najdete na iDNES.cz