Gross zve Kalouska do vlády

  0:01aktualizováno  0:01
Jedině jasný požadavek premiéra Špidly by zřejmě dokázal přesvědčit šéfa lidovců Kalouska, aby vstoupil do koaliční vlády. "Jiné debaty nemají smysl," prohlásil Kalousek, který již připustil, že by do kabinetu vstoupil, pokud by lidovci dostali další, čtvrté vládní křeslo.

"Je jen v kompetenci premiéra, aby dělal změny ve své vládě," dodal Miroslav Kalousek.

Jenže premiér se zatím ke Kalouskově účasti v kabinetu staví opatrně. "Ještě jsem o tom s nikým nejednal, změny ve vládě jsou těžkým rozhodnutím, když k němu dospěju, tak je udělám," zopakoval Špidla své již tradiční stanovisko.

O Kalouskovu účast tak teď otevřeně usiluje pouze Stanislav Gross. "Dotažení tohoto návrhu zabrání lidovcům, aby hráli opoziční roli v kabinetu," tlumočil Grossův postoj ředitel jeho kanceláře Zdeněk Šarapatka.

"Zabrání také situaci, aby se KDU-ČSL před volbami distancovala od vládní odpovědnosti svých ministrů. Ani jeden z nich nemá tak silné stranické postavení. Kalousek ano." 

Kalousek: Chceme čtvrté křeslo ve vládě
Za nesmysly označuje Miroslav Kalousek informace, že by se měl stát novým ministrem zemědělství. KDU by pak ČSSD uvolnila resort dopravy.

Na málokterou otázku je předseda lidovců tak alergický jako na tu, kterou neustále dostává už dva měsíce: vstoupí nový šéf KDU-ČSL do Špidlova kabinetu? "Své stanovisko jsem jasně sdělil," říká Kalousek, který by "bral" křeslo ve vládě jen za předpokladu, že tak lidovci získají ještě jeden post ve vládě navíc.

"Nemyslím, že je to ale pro ČSSD přijatelná představa. A pokud se ten scénář partnerům nelíbí, tak o tom prostě přestaňme mluvit."

V tom se Kalousek nemýlí: představa, že by KDU-ČSL ve vládě Kalouskovým vstupem posílila, je pro sociální demokraty nepřijatelná: "My si představujeme výměnu určitého postu. To znamená, že by koaliční počty měly být zachovány," prohlásil předseda poslaneckého klubu ČSSD Petr Ibl.

Kalousek však trvá na tom, že ke střídání na postech lidoveckých ministrů (zahraničí, životní prostředí a doprava) není nejmenší důvod. "Ty resorty jsou řízeny dobře, není důvod ke změně," říká Kalousek. "Navíc dobře vím, že jakékoliv zprávy o výměně ministra znamenají pro každý úřad velkou nejistotu a handicap."

Nejistota se už začala šířit v ministerstvu dopravy řízeném lidovcem Milanem Šimonovským. ČT a Prima totiž oznámily, že by Kalousek mohl zasednout na post ministra zemědělství - a ČSSD by výměnou "získala" dopravu. "To je nesmysl," říká jednoznačně Kalousek.

Šéf sociálnědemokratických poslanců Ibl prohlásil, že by si dovedl Kalouska na ministerstvu zemědělství představit. A také, že je to jedna z variant, jak šéfa lidovců dostat do koaliční vlády.

V kuloárech se hovoří o tom, že by se Kalousek vstupu do vlády příliš nebránil - musel by však získat pozici, která by významem odpovídala jeho dnešnímu postavení. Jeho post předsedy rozpočtového výboru sněmovny je považován minimálně za rovnocenný k pozici ministra.

Navíc dává zkušenému parlamentnímu politikovi Kalouskovi dostatek času, aby se věnoval vlastní straně, na což jeho předchůdce Cyril Svoboda neměl kvůli vládní vytíženosti dost času.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Výrobce Perunu jde do boje. Vojskové zkoušky byly nestandardní, zlobí se

vozidlo Perun 4x4

Výrobce pancéřovaných vozidel SVOS Přelouč se ostře ohradil proti konstatování ministerstva obrany, že nové bojové...

Další podezření z plagiátorství. Čelí mu vládní protidrogová koordinátorka

Národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová.

Jarmila Vedralová, vládní protidrogová koordinátorka, čelí podezření z plagiátorství. Opsat měla část své bakalářské a...

Babiš požádal Zemana, ať pomůže rychle dořešit otázku ministra kultury

Premiér Andrej Babiš (ANO) se 20. srpna 2019 v Lánech setkal s prezidentem...

Premiér a šéf ANO Andreje Babiš požádal prezidenta Miloše Zemana, aby bylo možné rychle dořešit problém nového ministra...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz