Gross utratil víc, než vydělal

  1:00aktualizováno  1:00
Premiér Stanislav Gross doma nejspíš hospodaří se schodkovým rozpočtem, anebo má k dispozici bezedný měšec. Utrácí víc, než vydělá. Prohlubují se tak nejasnosti kolem financování jeho bytu v Praze. MF DNES udělala výpočet, podle nějž z vlastních peněz nemohl financovat byt a jeho zařízení.
Stanislav Gross s dcerou

Stanislav Gross ve svém bytě v přízemí, kde je i bazén a terasa. (28. ledna 2005) | foto: Radim Beznoska

Do roku 1999, kdy si pořídil nový luxusní byt v Praze na Barrandově, si v politice vydělal 1,95 milionu korun čistého. Z toho - jak sám před dvěma týdny oznámil - zaplatil 1,3 milionu korun jako zálohu na byt.

Na všechno ostatní, co potřebuje k životu, mu tedy během sedmi let stačilo 650 tisíc korun (včetně jídla, nájemného atd.). Na jeden měsíc to dělá 7,5 tisíce korun.

Je červenec 2000. Stanislav Gross sedí se svou dcerou Denisou na terase svého bytu v Praze na Barrandově a vypráví, jak se jim žije v nově dokončeném bytě.

"Gross si ve skutečnosti přál domek za Prahou, kam se však nechtělo jeho ženě, která by se cítila odříznutá od světa. Problém vyřešili kompromisem - žijí v obytném komplexu v Praze, ale díky terasovitě stavěnému domu mají u bytu malou zatravněnou plochu s vysázenými tújemi a zimní zahradu s bazénem o velikosti 3 krát 4 metry a s více než metrovou hloubkou. Skokanský můstek slouží hlavně Denise." Tak svoji návštěvu u Grossových popsali novináři z Magazínu Práva.

Střih. Je leden 2005 a premiér Gross musí najednou vysvětlovat, kde před více než pěti lety vzal peníze na své luxusní bydlení. MF DNES totiž z kupní smlouvy uložené v katastru nemovitostí zjistila, že Gross dal v srpnu 1999 za byt 4,2 milionu korun, přičemž na sumu 1,7 milionu si vzal hypotéku u České spořitelny a zbytek - tedy 2,5 milionu - zaplatil hotově jako zálohu.

GROSSŮV ROZPOČET

Příjmy (od června 1992 do srpna 1999)
Hrubý příjem

2,840.250 Kč

Pojistné

354.541 Kč

Daně

535.019 Kč

Čistý příjem

1,950.690 Kč

Výdaje
Záloha na byt

1,300.000 Kč

Zbývá

650.690 Kč

Dosud nevysvětlené výdaje
Bazén 3x4 metry a krytá zahrada na terase nového bytu

750.000 až 1 milion Kč

Zařízení nového bytu

další statisíce

Poznámky: Grossovy příjmy spočítala auditorská firma BDO na základě veřejně dostupných informací o příjmech politiků. Příjmy manželky Šárky nejsou započítány. Do té doby pracovala jako servírka a pak byla na mateřské dovolené. Podnikat začala až v roce 2000.

Z následujících Grossových odpovědí vyplývá, že 1,3 milionu zaplatil ze svých úspor, zbylých 1,2 milionu mu prý půjčil strýc František Vik z Jihlavy. (Ten později přiznal, že tolik peněz neměl a že si na půjčku pro Grosse musel také půjčit u nejmenovaných příbuzných v cizině.)

Jenže je tu další položka - z čeho platili Grossovi bazén? Z kupní smlouvy totiž vyplývá, že původně nebyl součástí bytu. ("V bytové jednotce jsou bytové terasy o velikosti 46,3 metru čtverečních," to je jediná zmínka o terase ve smlouvě.) To, že si Grossovi začali bazén stavět až po koupi bytu, potvrdil i jeden z jejich sousedů.

Finanční rozbor
Kolik Grossovi zaplatili, nelze přesně určit. I proto, že premiér odmítá na všechny dotazy odpovídat. MF DNES však požádala tři firmy, které se zabývají výstavbou bazénů na terasách, o orientační odhad, na kolik by taková rekonstrukce mohla vyjít. Podle nich jde minimálně o 750 tisíc korun, spíše však o částku kolem jednoho milionu korun.

Mohl si Gross do roku 1999 našetřit tolik peněz, aby měl 1,3 milionu na zálohu na byt a k tomu ještě na bazén a vybavení bytu? Je to taková hra s čísly. Ale proč ji nezkusit: MF DNES se pokusila za pomoci auditorské firmy BDO zrekonstruovat příjmy premiéra Grosse od roku 1992, kdy se stal poslancem, až do roku 1999, kdy si už jako místopředseda Poslanecké sněmovny koupil luxusní byt o velikosti 143 metrů čtverečních.

A vyšla z toho čísla, která s Grossovými výdaji příliš nekorespondují. Podle firmy BDO, která sečetla Grossovy poslanecké příjmy (jde o veřejně dostupná data), odečetla od nich daně a pojištění, si Gross vydělal cca 1 950 000 korun čistého.

Po odečtení zálohy na byt mu tak zbývalo na zajištění nezbytně nutných životních nákladů včetně bydlení, jídla či ošacení 650 tisíc korun, v průměru na měsíc jde o 7,5 tisíce korun. A pořád stále nikde nejsou započítány náklady na bazén a další vybavení bytu.

Gross už řekl dost, míní Úřad vlády
Stanislav Gross nechce ani na opakované dotazy bilanci příjmů a výdajů vyjasnit. Měl jiné významné příjmy, když je neuváděl v majetkových přiznáních politiků? Vzal si ještě další půjčky, o kterých zatím nehovořil?

Mohla významně pomoci rodinnému rozpočtu manželka Šárka, která do sňatku s Grossem pracovala jako servírka a pak byla na mateřské dovolené? Premiér nechává tyto otázky viset ve vzduchu. "Už řekl všechno. Tím to pro něj skončilo," uvádí tiskový odbor vlády.

 

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Abych všechno stihl, musím znovu vyhrát volby, říká Andrej Babiš

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (17. únor 2019)

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v minulosti tvrdil, že nynější volební období bude jeho posledním ve...

Zastal se obětí kněží a nabízí jim pomoc, dostal vyhazov z církevního soudu

Ilustrační snímek

Nová iniciativa, která pomáhá obětem sexuálního zneužití duchovními, vadí brněnskému biskupství. Jejího zakladatele...

Gama nůž se dostane i tam, kam chirurg ne. Odoperoval už 20 tisíc pacientů

Dagmar a Marcela přežily rakovinu díky gama noži.

I přes slovo „nůž“ v názvu, s ostrou čepelí nemá dvacet tun těžký přístroj mnoho společného. Leksellův gama nůž umí...

Škoda Yeti 1,2 TSI...
Škoda Yeti 1,2 TSI...

r.v. 2010, naj. 114 618 km, benzín
208 888 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz